Wolność, równość, szacunek

Spread the love
Podczas tegorocznej, IV-tej edycji FESTIWALU RÓWNOŚCI dowiemy się jak idee wolności, równości i szacunku przekładają się na jakość naszego codziennego życia i przeciwdziałają wykluczeniom.
Czy potrafimy ze sobą rozmawiać, rozumiemy postawy innych i złożoność ludzkich wyborów? Czy umiemy reagować na przemoc, hejt i dyskryminację?
💥 FESTIWAL RÓWNOŚCI IV to m.in.:
• spotkania panelowe i dyskusje na rzecz równości między kobietami a mężczyznami
• warsztaty pomagające radzić sobie z szowinizmem, hejtem i gatunkowizmem
• prezentacja dobrych praktyk wzmacniających postawy obywatelskie, demokratyczne i wspólnotowe
• budowanie świadomości czym są prawa człowieka
• działania aktywistów i przedstawicieli NGO wzmacniających świadomość obywatelską, równości płci i równości międzygatunkowej
• działania na rzecz codziennego posługiwania się dobrą mową i realnej inkluzji w kontekście aktualnych palących problemów współczesności.
PROGRAM:
📅 7 X 2023 r. (sobota)
Sala Kominkowa + Sala Teatralna
⏰10.00 – 11.30
Panel dyskusyjny: R Ó W N O Ś Ć
Natalia Michna, Ewa Wojdyłło-Osiatyńska, Natalia Gajecka.
Prowadzenie: Joanna Hańderek
Panel tłumaczony na PJM
⏰11.40 – 12.50
Warsztaty antydyskryminacyjne – Jak rozpoznać osobę przemocową?
Prowadzenie: Andrzej Dominiczak
ZAPISY: 👉 https://tiny.pl/c5ql2 (liczba miejsc ograniczona)
⏰13.00 – 14.30
Panel dyskusyjny: W O L N O Ś Ć
Magdalena Dropek, Emanuela Lewandowskx, Remigiusz Ryziński
Prowadzenie: Joanna Hańderek
Panel tłumaczony na PJM
⏰14.40 – 15.50
Warsztaty antydyskryminacyjne – Jak radzić sobie z gatunkowizmem?
Prowadzenie: Monika Kohut
ZAPISY: 👉 https://tiny.pl/c5qnt (liczba miejsc ograniczona)
🎨 16.00 – Odzyskiwanie siebie – otwarcie wystawy malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek
🎵 16.10 – Koncert krakowskiego chóru LGBTQ+ KRAKOFONIA
⏰ 16.30 – 18.00
Panel dyskusyjny: S Z A C U N E K
Hanna Mamzer, Joanna Krakowiecka, Robert Samborski
Prowadzenie: Joanna Hańderek
Panel tłumaczony na PJM
🖼️ 17.00
ODBICIA – finisaż plenerowej wystawy fotografii Krzysztofa Marchlaka
⏰ 18.15 – 19.15
Jak radzić sobie z szowinizmem i hejtem? – warsztaty antydyskryminacyjne.
Prowadzenie: Agata Miętus
ZAPISY: 👉 https://tiny.pl/c5qn5 (liczba miejsc ograniczona)
UWAGA: Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na stronie dworek.eu oraz w wydarzeniu na profilu FB.
💥Podczas festiwalu aktywiści i aktywistki z sektora NGO działający na rzecz różnych form inkluzji będą prezentować swoje stoiska informacyjne 💥 Szczegóły wkrótce 💥
14 X 2023 r. (sobota)
🖼️ 18.00. SOK Z KAMIENIA – Instalacja site specific Evy Holtz w Galerii Baszta – wernisaż
Kuratorka: Maria Varlygina
“Sok z kamienia” opowiada o uwolnieniu człowieka z zastygłych konstrukcji społecznych — ciężarów, które odbierają siły i marzenia. To manifest transformacji, siły woli przeciwko grubym bryłom konwenansów i nieprzydatnych reguł.
Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”
Partnerstwo: Centrum Praw Kobiet, Racje, Federacja Znaki Równości, Rainbow 4 Love
Opieka medialna: Wyborcza, JAZZKULTURA, Magazyn Istota, Replika
Koordynator: Dorota Halberda (dorota.halberda@dworek.eu)
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa
***
ODZYSKIWANIE SIEBIE – to cykl obrazów i grafik ELŻBIETY BIŃCZAK-HAŃDEREK mierzących się z przemocą wobec kobiet, oraz uprzedmiotowieniem tych, którzy/e zostali uznani za najsłabszych, nie wartych dyskusji, przemilczanych. Tytułowe odzyskiwanie siebie to droga do autonomii, niezależności, ale również do pogodzenia się traumatycznymi i negatywnymi doświadczeniami. Odzyskiwanie siebie to cykl obrazów zmagających się ze zniszczeniem podmiotowości zarówno człowieka jak i świata, sprowadzeniem wszystkiego, co wartościowe do komercji i towaru. Odzyskiwanie siebie to również proces tego, co niemożliwe z perspektywy krzywdy i upokorzenia: uzyskania wolności pomimo wszystkiego co złe i niszczące.
***
ODBICIA – finisaż plenerowej wystawy fotografii KRZYSZTOFA MARCHLAKA. Wystawa stanowi manifest obecności osób o różnorodnych tożsamościach w przestrzeni publicznej. Autor fotografuje ludzi, dla których wolność, równość i szacunek do siebie i innych stanowią podstawowe wartości w życiu codziennym. Jego prace przedstawiają głównie osoby LGBTQIAP+, lecz nie tylko je. Artysta nie selekcjonuje i nie kategoryzuje osób, z którymi działa. Poszukuje w nich odwagi w wyrażaniu siebie i porozumienia z nimi.
***
SOK z KAMIENIA – to projekt artystyczny EVY HOLTZ, który opowiada o uwolnieniu człowieka z zastygłych konstrukcji społecznych — ciężarów, które odbierają siły i marzenia. Baszta jako metaforyczna przestrzeń magicznych ruin, kamiennego kręgu, gdzie znikają i rodzą się widma czasu. Tym razem zmienia się w alchemiczne laboratorium — scenę artystyczną. Od dawna wiadomo, że nawet kamień nie jest odporny na działanie czasu i żywiołów, że może być przekształcony w wodę. “Sok z kamienia” to manifest transformacji, siły woli przeciwko grubym bryłom konwenansów i nieprzydatnych reguł.
***
KRAKOFONIA – to pierwszy i jedyny w swoim rodzaju krakowski chór LGBTQ+. Czyli grupa osób, które uwielbiają razem śpiewać, rozwijać się wokalnie i dzielić energią z publicznością. A jednocześnie inkluzywna, bezpieczna przestrzeń, w której każdx może być sobą, zawierać przyjaźnie i działać na rzecz społeczności.
Krakofonia jest chórem amatorskim, działającym od 2014 r. W ich bogatym repertuarze zajdziemy zarówno queerowe klasyki jak i nowe aranżacje współczesnych utworów muzyki rozrywkowej. Najczęściej koncertują w Krakowie, ale chętnie biorą udział w polskich i międzynarodowych festiwalach. Należą do Federacji Znaki Równości oraz europejskiego stowarzyszenia LEGATO Choirs.
Wydarzenie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego