#AnimalsLeftBehind

Spread the love

Komisja Europejska po stronie lobby przemysłu mięsnego

II edycja European Vegan Summit rozpoczęła się 19 września 2023 r. To aż 3 dni debat, rozmów i dyskusji liderów i liderek opinii, mediów, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i polityków o prawach zwierząt i transformacji systemu żywności do systemów roślinnych. W tym roku EVS odbywa się w czasie wojny w Ukrainie i wojny o zboże z Ukrainy, kampanii wyborczych – krajowych i rozpoczynającej się kampanii europejskiej, okresu po gorącym i destrukcyjnym dla rolnictwa lecie i …. wystąpieniu Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w ramach orędzia o stanie Unii #SOTEU.

“Oczywiście, spodziewałyśmy się, że European Vegan Summit będzie odbywał się w atmosferze napięcia i oczekiwania w związku z wyborami, w związku z coraz bardziej widocznym kryzysem klimatycznym i gospodarczym oraz napięciami związanymi z importem zbóż z Ukrainy” mówi Anna Spurek, COO Green REV Institute. “Jednak 13 września 2023 przejdzie do historii jako moment, kiedy Komisja Europejska powiedziała wprost, wyraźnie i bez niedomówień – stoję po stronie mięsa i nabiału. Wspieram lobby przemysłu rolnego i jesteśmy Unią mięsa i rolnictwa zwierzęcego. Dlatego EVS stał się przestrzenią do dyskusji wiodących organizacji rzeczniczych na temat postawy osób decydenckich i konsekwencji wspierania hodowców i odchodzenia od ambicji klimatycznych.”

 

 

Sylwia Spurek & prof. Philip Lymbery o sytuacji politycznej

 W sesji otwierającej dr. Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz globalny prezes Compassion in World Farming International, prof. Philip Lymbery mówili o niepokoju, rozczarowaniu i konsekwencjach populistycznych decyzji polityków.

“W lipcu 2023 r. zaproponowałam projekt rezolucji w sprawie zdrowia i życia osób mieszkających w pobliżu ferm przemysłowych. Moja rezolucja została uznana za kwalifikującą się, koordynatorzy grup w Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego  zablokowali ją jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji w Komisji. Kiedy zapytałam ich, dlaczego to zrobili, nie udzielili żadnych wyjaśnień.

Nie była to moja pierwsza próba poruszenia kwestii hodowli zwierząt i jej konsekwencji w Parlamencie Europejskim. Kilka lat wcześniej zaproponowałam projekt rezolucji w sprawie konsekwencji działania ferm przemysłowych. Żadna z kluczowych grup politycznych w Parlamencie Europejskim nie poparła mojej propozycji. Po miesiącach lobbowania wśród eurodeputowanych, aby poparli rezolucję w sprawie przemysłowej hodowli zwierząt, przy ogromnym wsparciu organizacji pozarządowych, nie udało nam się uzyskać wystarczającego poparcia na Konferencji Przewodniczących, aby dodać projekt do porządku obrad sesji plenarnych. Mimo że w moim projekcie rezolucji skupiłam się na środowiskowych i zdrowotnych aspektach przemysłowej hodowli zwierząt, aby uczynić rezolucję mniej kontrowersyjną, posłowie i posłanki do PE nie chcieli nawet włączyć jej do porządku obrad plenarnych. Zamiast tego Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów zainicjował tak zwaną poprawkę dotyczącą wegańskich burgerów (Am165), aby zablokować rozwój sektora roślinnego. Na szczęście, dzięki zorganizowanej akcji organizacji pozarządowych, poprawka została odrzucona.

Niedawno, podczas zeszłotygodniowego dorocznego przemówienia o stanie Unii, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podsumowała lata swojej prezydentury i działania na ostatni rok swojej kadencji. Mówiąc o zmianach klimatu, w ogóle nie odniosła się do hodowli zwierząt. Co więcej, nie odniosła się do zwierząt w żaden sposób – ani do ich praw, ani do ich dobrostanu. W międzyczasie gloryfikowała rolników, zgodnie z listem otwartym Copa-Cogeca, wzywającym ją do podziękowania rolnikom podczas przemówienia. Postanowiła całkowicie zignorować prawa zwierząt i potrzebę zmiany systemu żywnościowego zgodnie z oczekiwaniami lobbystów.” mówiła Posłanka do PE.

“ W orędziu Przewodnicząca kompletnie pominęła zwierzęta i kwestie dobrostanu zwierząt.” mówił prof. Lymbery. “Boimy się, że reformy np. inicjatywa dot. zakazu hodowli klatkowej, która dawała nadzieję na mniej okrutne traktowanie zwierząt, została odłożona na półkę. To oznacza działanie niezgodne z oczekiwaniami obywateli i obywatelek UE. 1 400 000 obywateli i obywatelek UE poparło Europejską Inicjatywę Obywatelską #EndTheCageAge. W czerwcu 2023 r. Komisarka ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides powiedziała wyraźnie, że Komisja zakaże hodowli klatkowej zwierząt wykorzystywanych w systemie żywności do 2027 r.  Jednak teraz te głosy ucichły. Komisja milczy na temat Europejskiego Zielonego Ładu, strategii Od pola do stołu”, zrównoważonego systemu żywności i ratowania planety, ratowaniu przyszłości ludzkości, ograniczania cierpienia zwierząt. “

Zwierzęta w systemie żywności. O sukcesach i porażkach rzecznictwa dla zwierząt tzw. hodowlanych

W drugim dniu European Vegan Summit odbył się panel dotyczący porażek i sukcesów europejskiego rzecznictwa dla zwierząt tzw. hodowlanych.

Olga Kikou, szefowa Compassion in World Farming EU wprost zaznaczyła, że Europejska Partia Ludowa stała się partią poparcia dla przemysłu rolnego, a działania Komisji Europejskiej odpowiadają na apele i potrzeby lobby rolnictwa zwierzęcego. Olivier Morice z francuskiej organizacji L214, szef rzecznictwa europejskiego: “Musimy zdefiniować pojęcie sukcesu. Mamy ogromne sukcesy w mobilizowaniu opinii publicznej, społeczeństwa. Jednak nie udało nam się tego przekuć w zmiany legislacji i zmiany systemowe.”

Catalina Lopez, dyrektorka Aquatic Animals Alliance zaznaczyła, że Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że obecne regulacje całkowicie pomijają ryby tzw. hodowlane oraz kwestie związane z powstawaniem nowych ferm przemysłowych – takich jak inwestycja w Hiszpanii, ferma ośmiornic.

Prof. Andrzej Elżanowski, zoolog i profesor nauk biologicznych nie pozostawił złudzeń mówiąc o braku poparcia i woli politycznej dla legislacji dla zwierząt tzw. hodowlanych i transformacji systemu żywności.

O obawach dot. legislacji dla zwierząt tzw. hodowlanych mówił także prezes Animal Equality Italia, Matteo Cupi.

“Zaskoczenie? Nie, nie jesteśmy zaskoczone, że Komisja Europejska stoi po stronie hodowców, bo wielokrotnie to potwierdzała swoimi działaniami. Jesteśmy zaskoczone, że Komisja Europejska zdecydowała się wreszcie to przyznać i jednoznacznie poprzeć sektor hodowlany”.  Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa w Green REV Institute.

Wydarzenie może oglądać na: facebook Green REV Institute , youtube European Vegan Summit oraz vegansummit.eu. European Vegan Summit jest objęte patronatem Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Anna Spurek anna@greenrev.org Media kit