Gdy boli kręgosłup: rehabilitacja czy pas Serola?

Spread the love

Dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa (tzw. krzyże, lędźwie) mają swoją pierwotną przyczynę w miednicy, a dokładniej w stawie krzyżowo-biodrowym.

Na skutek naciągnięcia więzadeł łączących kość krzyżową (sacrum) z kośćmi biodrowymi następuje boczne pochylenie kości krzyżowej, co wtórnie powoduje:

– przepukliny dyskowe,

– kręgozmyki,

– boczne skrzywienia kręgosłupa (skolioza),

– pogłębienie lub zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa (lordoza lędźwiowa i szyjna oraz kifoza piersiowa tzw. garb).

Również takie dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego jak ścieranie zębów, szczękościsk czy bruksizm mają swoją pierwotną przyczynę w zaburzonej biomechanice stawu krzyżowo-biodrowego.

O wielu innych objawach spowodowanych przechyleniem miednicy pisałem w poscie z 1 września 2019 https://solvano.pl/pas-serola/2019-09-01-rotacja-miednicy-przyczyna-roznych-dolegliwosci cytując bardzo ciekawą pracę naukową badaczy z Helsinek.

Jeszcze bardziej zaskakujące może się wydawać powiązanie przyczynowo skutkowe pomiędzy niestabilnością miednicy, a bardzo powszechnym i dokuczliwym problemem jakim jest zgaga, czyli jeden z licznych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Wyjaśniam to bardzo szczegółowo w tekście „Sacrum a zgaga” https://solvano.pl/pas-serola/2019-10-31-sacrum-a-zgaga–2023 .

Ponieważ nie ma mięśnia, który dociskałby kości biodrowe do kości krzyżowej, nie jest możliwe wspomaganie naciągniętych więzadeł przez trening siły mięśniowej. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie pasa Serola, który działając jak zewnętrzne więzadło przywraca poprawną biomechanikę stawu krzyżowo-biodrowego i całego kręgosłupa. Docelowo, poprzez odciążenie więzadeł pas Serola umożliwia ich regenerację.

Przez wiele lat zalecaliśmy pacjentom zastosowanie pasa Serola jako elementu uzupełniającego do naszej metody rehabilitacyjnej.

Istotna zmiana w naszym podejściu nastąpiła w marcu 2020, kiedy to z powodu wybuchu pandemii na kilka tygodni zaprzestaliśmy wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Wielu pacjentów w ostrych stanach bólowych dzwoniło do nas z prośbą o pomoc. I wtedy pojawił się pomysł, aby zastosować pas Serola bez wykonania zabiegu rehabilitacyjnego. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, ale także i radości, wielu pacjentów zaobserwowało wyraźne i często natychmiastowe zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zdarzało się, że pas Serola pomagał nawet w przypadkach bardzo poważnych, kwalifikujących się do operacji, zmianach anatomicznych jak np. w historii pani Krystyny https://solvano.pl/pas-serola/2020-08-03-pas-serola-moja-przepustka-do-szczescia-i-zycia-bez-bolu

 

Wtedy zaczęliśmy proponować zastosowanie pasa Serola przed rehabilitacją pacjentom, którzy:

– mieszkają daleko i mają kłopot z dojazdem do Krakowa,

–  są w tak ciężkim stanie, że podróż jest niemożliwa lub mogłoby pogorszyć ich stan,

– nie mają czasu,

– mają ograniczone zasoby finansowe (pas Serola kosztuje mniej, niż jeden zabieg rehabilitacyjny),

– kobietom w zaawansowanej ciąży, kiedy wykonanie zabiegu jest praktycznie niemożliwe,

– obawiają się zarażenia wirusem SARS podczas zabiegu, pomimo bardzo starannych procedur bezpieczeństwa stosowanych w naszym gabinecie.

Jak pokazały liczne przykłady, jest bardzo duża szansa, że pas Serola pomoże. Jeżeli jednak dolegliwości nie zostanę zadowalająco zmniejszone, zawsze można wykonać 2-3 zabiegi uzupełniające.

Jacek Bator – Solvano

Dla tych z Państwa, którzy dzielnie przeczytali cały artykuł specjalna nagroda w postaci rabatu w wysokości 10% na pas Serola lub jeden zabieg rehabilitacyjny metodą Solvano. W celu uzyskania indywidualnego kodu rabatowego należy wysłać mail zatytułowany „Rabat 10%” na adres biuro@SOLVANO.pl. Ponieważ Ilość kodów rabatowych jest ograniczona, zachęcamy by nie odkładać decyzji.


 

 

Pas Serola

4 myśli na temat “Gdy boli kręgosłup: rehabilitacja czy pas Serola?

Komentarze są wyłączone.