LICZNIK GINĄCYCH GATUNKÓW na DZIEŃ ZIEMI

Spread the love
Symboliczna inauguracja LICZNIKA nastąpi 20 kwietnia o godzinie 14:00 na największym ekranie ledowym w Polsce, czyli na elewacji krakowskiej hali Tauron Arena. Licznik będzie włączał się codziennie o godzinie 20:00. Fot. Remigiusz Łupicki

Tempo wymierania gatunków współcześnie jest oceniane na sto razy szybsze niż naturalnie. Według naukowców warunkiem przetrwania cywilizacji jest podjęcie zdecydowanych kroków na przestrzeni 20–30 lat, by nie zatracić bioróżnorodności fauny i flory, która warunkuje istnienie gatunku ludzkiego.

LICZNIK GINĄCYCH GATUNKÓW to kontynuacja projektu zainaugurowanego przed rokiem w formie ZEGARA KLIMATYCZNEGO wskazującego czas, jaki pozostał do tego, aby wyzerować nasze emisje CO2. W tym roku zwracamy uwagę na drugi istotny problem dla naszej cywilizacji, jakim jest wymieranie gatunków. Licznik pokazuje tempo wymierania i liczbę gatunków na Ziemi oraz liczbę dzikich zwierząt na Ziemi na przestrzeni ostatnich 50 lat. Projekt ten ma na celu edukację, ale też i działanie – na stronie www.zegarklimatyczny.pl pokazane są przyczyny takiego stanu i działania, jakie są możliwe do podjęcia, aby spowolnić ten proces.

  • 20 kwietnia 2022 (środa), godzina 14:00
  • Miejsce: dziedziniec przed Tauron Areną w Krakowie

Dzień Ziemi to także okazja do przedstawienia programu festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, którego tegoroczna, piąta, edycja odbędzie się w dniach 14–21 sierpnia 2022 roku w Krakowie. Widzowie przez 8 festiwalowych dni będą mogli zobaczyć najlepsze polskie i światowe produkcje mówiące o problemach środowiskowych. Wśród filmów, jakie zobaczymy w kinach plenerowych na Bulwarach Wiślanych, znajdują się m.in. międzynarodowe produkcje takie jak pokazywana na festiwalu w Cannes „AYA” czy nagradzany na światowych festiwalach film „EATING OUR WAY TO EXTINCTION” z udziałem Kate Winslet. W konkursie zobaczymy też mocną reprezentację polskich filmów, a wśród nich m.in. „Rzeczpospolita Wegańska” Sławomira Jankowskiego czy reportaż „Co z tą wodą” Macieja Chłopickiego.
Festiwal jest organizowany przez Fundację Green Festival, UN Global Compact Network Poland, sponsorem tytularnym jest Bank BNP Paribas, partnerem instytucjonalnym Miasto Kraków, Polski Instytut Sztuk Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorami festiwalu są: IKEA i Grupa Canpack. Partnerzy festiwalu: Radisson, Patagonia, Open Eyes Economy Summit oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Patroni medialni to stacje radiowe Grupy RMF, Onet, Dziennik Gazeta Prawna i telewizja Arte. Więcej na temat festiwalu znajdziecie Państwo na www.greenfestival.pl.

Źródło: Fundacja Green Festival

Redakcja: (Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje – Wikipedia).