Zamiast od pola do stołu – od lasu do stołu

Spread the love

Na projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy – Prawo oświatowe Ministerstwo Klimatu i Środowiska wypowiedziało się sugerując faktycznie nową strategię. Zamiast od pola do stołu – od lasu do stołu.

W opinii Ministerstwa Klimatu i Środowiska czytamy: Kwestie żywienia dzieci i młodzieży pozostają poza zakresem odpowiedzialności Ministra Klimatu i Środowiska. Jednak trudno bym pozostała obojętną na zapisane w projekcie wnioskodawców nakazy. Dotyczą one obowiązku wprowadzenia wymogu zapewnienia posiłków wyłącznie roślinnych. To daleko idąca ingerencja w wolność wyboru i wychowania dzieci przez rodziców. W zamian jednak mam propozycję, by w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, zapewnić w jednostkach systemu oświaty dostępność „do wyboru” posiłków przygotowanych z dziczyzny. Dziczyzna określana również przez dietetyków„królową mięs” jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięsa. Posiada niespotykane walory odżywcze i smakowe. Zwierzęta leśne żywią się wyłącznie naturalnym pokarmem, mają możliwość nieograniczonego ruchu, co wpływa na mniejsze otłuszczenie. Dziczyzna jest więc źródłem pełnowartościowego białka, witamin i wysokiej ilości dobrze przyswajalnego żelaza, ma również najmniej cholesterolu. Przedstawienie możliwości wyboru takiego posiłku byłoby szansą, szczególnie dla dzieci z większych miast, na poznanie jednego z najzdrowszych rodzajów mięsa.”

Projekt ustawy powstał we współpracy z Rodzicami dla Klimatu, koalicją Future Food 4 Climate i Green REV Institute.

Morgan Janowicz Koordynatorka Future Food 4 Climate: „ Dzieci i młodzież wypowiadały się w badaniach, które prowadziłyśmy. Projekt jest inicjatywą rodziców! Czy Ministerstwo nie ma dostępu do raportów IPCC? Ostatniego dokumentu Komisji Europejskiej o bezpieczeństwie żywnościowym? Dlaczego decydenci chcą kosztem mojej i moich rówieśników.czek przyszłości kupować sobie komfort wyborczy i business as usual?”

Anna Spurek, COO Green REV Institute: „Strategia od lasu do stołu. Wycinamy, wspieramy deforestację a teraz polecamy dziczyznę – to krótka historia szacunku do zasobów i dzikiej przyrody. Nie spodziewałyśmy się polecania dziczyzny, raczej obrony sektora hodowlanego. Mamy nową strategię w ramach Polish Green Deal – Od lasu do stołu”.
Źródło: Green REV Institute