Parlament Europejski mlekiem płynący

Spread the love
Obraz Thomas z Pixabay

Już 8 maja br. wraca do Parlamentu Europejskiego Program Owoce, Warzywa i Mleko w Szkole. Zakończyły się prace w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i sprawozdanie trafi pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. EU School Scheme to ponad 90 milionów euro rocznie dofinansowania do zakupu mleka i przetworów mlecznych do szkół w całej Unii Europejskiej. Dofinansowania ze środków publicznych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Pomimo działań organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego nadal nie udało się przekonać unijnych decydentów do włączenia do programu. określanego mianem programu społecznego finansowania dla roślinnych zamienników mleka i nabiału. Mleko, w znakomitej większości, jest produkowane na fermach przemysłowych. Jedna z nich miała powstać w Sadkowie, miejscowości bronionej przez mieszkańców i mieszkanki województwa dolnośląskiego.

Czy Posłowie i Posłanki będą bronić mleka zwierzęcego i wsparcia ze środków publicznych dla sektora mleczarskiego? Green REV Institute, inicjator rzeczniczej koalicji Future Food 4 Climate działającej dla transformacji systemu żywności zwrócił się do unijnych parlamentarzystów i parlamentarzystek o poparcie dla strategii Od pola do stołu i odejście od finansowania sektora mleczarskiego i wsparcia dla roślinnych zamienników nabiału.

Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ Transformacja systemu żywności musi się być oparta na 2 filarach: odejściu od finansowania sektora produkcji zwierzęcej ze środków publicznych oraz wspieraniu roślinnych zamienników mięsa, nabiału i jaj. Finansując tych, którzy szkodzą i wykluczając następców żywności zwierzęcej mamy szansę na faktyczną naprawę #brokenfoodsystem”.

Żródło: Green REV Institute & Koalicja Future Food 4 Climate

Green REV Institute to organizacja członkowska 50by40, Eurogroup for Animals, World Federation for Animals, European Vegetarian Union, Aquatic Animal Alliance, TAPP Coalition,​​ PlantEurope network, OFOP, Niech Żyją, jedna z 10 NGO w EU Platform on Animal Welfare, wspiera Plant Based Treaty. 
Green REV Institute zainicjował i jest operatorem pierwszej rzeczniczej koalicji dla naprawy systemu żywności w Polsce Future Food 4 Climate, obecnie zrzeszającą aż 83 organizacji społeczeństwa obywatelskiego,   organizatorem międzynarodowego wydarzenia European Vegan Summit, producentem reportaży Wegańska Warszawa oraz Posłuchaj Wegańskich Biznesów.