Kto zmieni menu w polskich szkołach?

Spread the love

Czy samorządy ugaszą alarm klimatyczny na talerzach?

Green REV Institute, operator pierwszej rzeczniczej koalicji ponad 40 organizacji społeczeństwa obywatelskiego – Future Food 4 Climate, która działa dla transformacji systemu żywności zaprosił do rozmowy samorządów i samorządowczynie.

Debata na temat możliwości wprowadzenia do publicznych placówek oświatowych oraz roli samorządu lokalnego dla zmiany na talerzach to kolejne spotkanie w ramach projektu Wegańskie Szkoły/ Samorządy dla Klimatu.

Partnerzy REV z całej Europy działają na uniwersytetach, apelują do burmistrzów i prezydentów.ek miast we Włoszech, prowadzą negocjacje (Dania) w zakresie roślinnego menu. Zgodnie z raportem IPCC adaptacja do zmian klimatu będzie wymagała przechodzenia na diety roślinne. Czy jednak w Polsce uczniowie i uczennice mają możliwość i dostęp do wegańskich posiłków?

Niestety nie. 

Po pierwsze: rozporządzeniu z 2016 roku stworzono dwie grupy: pierwszą – środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz drugą – środków spożywczych stosowanych w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, które muszą spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej.

Definicje dotyczące napojów zastępujących mleko (napój: sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy, jaglany, kokosowy lub migdałowy) oraz produktów mlecznych(jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów) tyczą się wyłącznie środków przeznaczonych do sprzedaży.

Do żywienia zbiorowego w szkołach zastosowanie znajdą już wymogi definicyjne z drugiej części rozporządzenia (§ 2) dotyczące co najmniej dwóch porcji mleka lub produktów mlecznych dziennie (niezdefiniowanych w części rozporządzenia właściwej dla żywienia zbiorowego) i co najmniej jednej porcji z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych.

Tym samym wegańskie dni na wzór Nowego Jorku są niemożliwe.

Po drugie. Sprawdziłyśmy jak wygląda sytuacja w szkołach. Wnioski z ankiety przeprowadzonej wraz z Rodzicami dla Klimatu i Akcją Demokracją nie zaskakują:

  1. Ponad 15% (17,3%) osób uczących się czuje się w szkole dyskryminowane z uwagi na swoją dietę.
  2. Spośród osób mających możliwość zakupu obiadu w formie ciepłego posiłku składającego się z zupy i/lub drugiego dania niewiele ponad połowa ma możliwość zakupu posiłku wegetariańskiego, a jedynie 6,5% posiłku wegańskiego. Zestawiając te dane z odpowiedziami na pytanie otwarte można wyciągnąć wniosek, że posiłki wegetariańskie i wegańskie dostępne są głównie w formie eliminacji części elementów posiłku np. wykluczenie mięsa z posiłku i zakup samych warzyw np. frytek, surówki, gotowanych ziemniaków, makaronu.

W 2022 r. w dobie katastrofy klimatycznej zaskakuje, że opcja wegańska – która w najmniejszy sposób niszczy klimat, planetę, zwierzęta, ludzi, jest opcją frytki z surówką…

Pomimo braku działań systemowych są jednak osoby we władzach samorządowych, które już teraz działają na rzecz zmiany:

Dorota Bonk – Hammermeister jako pierwsza radna z Poznania złożyła interpelację do Prezydenta Miasta Poznań.

Filip Pelc – Radny Dzielnicy Białołęka działa na rzecz stworzenia listy przedszkoli i szkół vegan -friendly.

O wsparciu dla projektu i kompleksowego zajęcia się edukacją klimatyczną z uwzględnieniem zmiany na talerzu, posiłków wegańskich i dostępu do roślinnego jedzenia rozmawiamy z Pełnomocniczką ds. Edukacji Klimatycznej Krakowa Ewą Całus, Wiceprezydentem Miasta Świdnicy Szymonem Chojnowskim oraz kilkoma innymi miastami i Młodzieżowymi Radami Miast. Projekt wspiera Traktat Roślinny, Plant Based Treaty.

Projekt uchwały intencyjnej został opracowany już na początku działań rzeczniczych.

Informacji w ramach projektu Wegańskie Szkoły/ Samorządy dla Klimatu udzielają:

Anna Spurek COO Green REV Institute anna@greenrev.org

Morgan Janowicz Koordynatorka ds. Partnerstwa REV morgan@greenrev.org

Pobierz pdf: Wegańskie Szkoły:
Źródło: Green REV Institute