80 km z pantografem koło Lubeki

Spread the love

DHL dołącza do potencjału e-dróg i odbiera dwie ciężarówki Scania  wyposażone w pantograf.

Podczas gdy pojazdy elektryczne z napędem akumulatorowym są główną technologią Scania napędzającą przejście na zrównoważony system transportu, nadal bada inne technologie. Jednym z nich są e-drogi.

Scania wprowadza na rynek dwa ostatnie z 22 samochodów ciężarowych wyposażonych w pantografy w ramach ostatniej dostawy trwających testów zelektryfikowanych systemów drogowych (ERS) w Niemczech. Ostatnie dwa pojazdy, ciężarówki ERS trzeciej generacji, uzupełniają 20 ciężarówek już eksploatowanych w testach. DHL jest nowym klientem, który będzie eksploatował samochód ciężarowy trzeciej generacji ERS oparty na platformach pHEV i BEV.

“Chcemy jeszcze bardziej ograniczyć nasze emisje i jesteśmy oczywiście gotowi do testowania nowych technologii w tym celu. Dlatego angażujemy się w projekty badawcze mające na celu dalszą dekarbonizację ruchu ciężkiego – mówi Ingo Kutsch, szef oddziału Deutsche Post i DHL Kiel.

W listopadzie 2023 roku DHL odebrał ciężarówkę po podpisaniu umowy leasingu do grudnia 2024 roku. Ciężarówka będzie kursować między Reinfeld a Lubeką i podobno pokona ponad 80 km dziennie, przewożąc listy i paczki do trzech różnych centrów dystrybucyjnych w Hamburgu i Lubece. DHL dołącza do innych dużych organizacji, takich jak Merck, Contargo i Meyer Logistics, w ekskluzywnym projekcie obejmującym technologię ERS.

“Jesteśmy podekscytowani zainteresowaniem tym rozwiązaniem ze strony dużego gracza transportowego, jakim jest DHL. Łączy nas zrozumienie, że przyszłość będzie oznaczać konieczność zastosowania wielu rozwiązań. Linie trakcyjne będą prawdopodobnie jedną z nich ze względu na ich wydajność i brak problemów z zasięgiem” – mówi Fredrik Allard, starszy wiceprezes i dyrektor ds. e-mobilności w firmie Scania.

Zachęcające jest to, że DHL zainteresował się  technologią ERS, gdy w 2019 r. rozpoczęto pierwsze testy w Niemczech w ramach projektu finansowanego przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. Obecnie trwają trzy testy z ciężarówkami wyposażonymi w pantografy:

Autostrada A5 z siecią trakcyjną prowadzi odcinek w Hesji w kierunku Darmstadt i Frankfurtu. Przedłużenie o długości siedmiu kilometrów zostało otwarte dla ruchu w maju 2023 roku.

Pod koniec 2019 r. otwarto dodatkowy odcinek zelektryfikowanej drogi w pobliżu Lubeki w Szlezwiku-Holsztynie (A1), gdzie obecnie testowanych jest pięć ciężarówek Scania

Trzecia próba rozpoczęła się w Badenii-Wirtembergii (B462) w 2021 roku.
Na drogach o dużym natężeniu ruchu e-road jest alternatywnym rozwiązaniem, które oferuje efektywne ładowanie w drodze bezpośrednio z sieci elektrycznej do pojazdu, oszczędza energię akumulatora i pomaga znacznie zmniejszyć emisję CO2. Technologia ta umożliwia zelektryfikowanym pojazdom ciężarowym pracę przez dłuższy czas w transporcie i jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ pojazdy są cichsze i nie emitują spalin.
Tekst, fot.  Aleksander Głuś. Informacja Opublikowana dzięki uprzejmości autora. Zapraszamy na stronę: www.truckitransport.pl/