Czy Wrocław poprze Roślinną Szkołę?

Spread the love

Wrocławscy radni piszą do Prezydenta Jacka Sutryka

Fotografia Adrianna Siudy.

W maju 2024 r. wrocławscy radni – Robert Suligowski, Jakub Janas, Izabela Duchnowska, Agnieszka Dusza, Jakub Nowotarski zwrócili się do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka ws. deklaracji poparcia dla Programu Roślinna Szkoła. Prezydent odpowiedział nie odnosząc się jednak do deklaracji poparcia a wskazując na działania jakie prowadzi Wrocław w obszarze transformacji systemu żywności.

Miasta na całym świecie rozpoczęły już działania na rzecz budowania zrównoważonego systemu żywnościowego. Chcę, aby Miasto moje miasto było liderem transformacji systemu żywności i budowania dostępu do zdrowej, lokalnej żywności. Od lat radni i radne zwracają się do Miasta ws. dostępności do posiłków wegańskich w szkołach i przedszkolach oraz w sprawie miejskiej polityki żywnościowej. Biorąc pod uwagę wyzwania związane z bezpieczeństwem żywności, bezpieczeństwem żywnościowym oraz ochroną i budową odporności klimatycznej musimy podejmować ambitne działania na rzecz transformacji systemu żywności.” wskazywał inicjator interpelacji, radny, mecenas Robert Suligowski w interpelacji.

Photo: Adrianna Siudy

Suligowski komentuje odpowiedź Prezydenta Sutryka: “Cieszy, że już ok. 1/5 wszystkich uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych ma codzienny dostęp do posiłków wegańskich, natomiast nie jest to nadal satysfakcjonujące. Niestety istnieje w we Wrocławiu sytuacja wykluczenia ze względu na dietę w przestrzeni publicznej, szczególnie odczuwalna w przedszkolach i szkołach. Zgodnie z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP, rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Kwestia wyboru diety miewa różne aspekty: zdrowotny, religijny, czy etyczny. Poddawanie młodych ludzi przymusowi jedzenia mięsa lub niejedzenia w ogóle jest etycznie niewłaściwe. Szczególnie we Wrocławiu – mieście otwartym i tolerancyjnym.”

Anna Spurek, Green REV Institute: “ Bardzo cieszymy się z pierwszego apelu na poziomie samorządowym do poparcia w całości postulatów Roślinnej Szkoły i zbudowania planu działania dla wdrażania postulatów. Mimo, że odpowiedź Wrocławia jest obszerna to niestety nie odnosi się do deklaracji poparcia Programu Roślinna Szkoła a wskazuje na pojedyncze działania Miasta. Chcemy kompleksowych polityk publicznych i cieszy nas, że radni i radne stawiają w sercu Roślinną Szkołę i troskę o sprawiedliwy system żywności.”

Postulaty Roślinnej Szkoły, Programu, którego operatorem jest Green REV Institute, a partnerami Rodzice dla Klimatu, Klub Myśli Ekologicznej, PROM, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Future Food 4 Climate.

W centrum zielonej transformacji stawiamy szkołę, jedno z najważniejszych miejsc każdej lokalnej wspólnoty. Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości i odpowiedzialność za planetę, środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt. „Roślinna szkoła” to również jej otoczenie – wspólnota, organizacje społeczne, lokalny biznes i władze samorządowe. Wszyscy muszą przejść na zieloną stronę mocy! Dlatego działamy na rzecz:

  1. Włączenie celów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego do strategii rozwoju miast. Polityki miejskie muszą uwzględniać rolę żywności i projektować działania dla zdrowia, planety, praw człowieka i praw zwierząt.
  2. Współpraca samorządów, wymiana dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi władzami w zakresie inicjatyw i projektów dotyczących bezpiecznych, zrównoważonych i lokalnych systemów żywieniowych.
  3. Implementacja do samorządowych Programów Współpracy możliwości realizacji projektów przez organizacje społeczne na rzecz zdrowej, lokalnej, etycznej i bezpiecznej klimatycznie żywności.
  4. Wprowadzenie w szkołach praktycznej edukacji żywieniowej, tworzenie przyszkolnych ogrodów warzywno-edukacyjnych i roślinnych warsztatów kulinarnych, uczenie szacunku do żywności, środowiska i praw zwierząt.
  5. Współpraca z dietetyczkami/kami, edukacja kadry nauczycielskiej oraz personelu stołówek w zakresie tworzenia jadłospisów na podstawie aktualnych zaleceń zdrowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.
  6. Promocja diety roślinnej, organizowanie spotkań w szkołach, lokalnych centrach aktywności, bibliotekach, domach kultury.
  7. Włączenie w zieloną transformację głosu lokalnych społeczności, rodziców, opiekunek/ów, osób uczących się, mieszkanek/ńców, żeby tworzyć wspólnotę dla zdrowej, lokalnej i roślinnej żywności.
  8. Rozwój rolnictwa wspieranego przez lokalną społeczność; pomoc merytoryczna, techniczna i finansowa ze strony samorządów. Współpraca lokalnych instytucji publicznych z lokalnymi rolniczkami/kami.
  9. Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych dla produktów spożywczych zamawianych w szkołach. Stawiamy na żywność wysokiej jakości, lokalną, sezonową, o dużej zawartości składników odżywczych, od certyfikowanych producentów.
  10. Zagwarantowanie pełnego dostępu do zdrowych, roślinnych i pełnowartościowych posiłków w każdej szkole i każdego dnia (bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego).

Roślinną Szkołę poparło ponad 40 radnych z całej Polski, Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, Wiceministra Edukacji Narodowej Paulina Piechna- Więckiewicz, Posłanka Jolanta Niezgodzka, pionierka walki o roślinne posiłki we Wrocławiu, Poseł Franciszek Sterczewski, Posłanka Paulina Matysiak, Poseł do PE Robert Biedroń, Posłanka do PE Joanna Scheuring – Wielgus, Wiceminister Sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Żródło: Anna Spurek, anna@greenrev.org