Polityka seksualna mięsa. Feministyczno-wegetariańska teoria krytyczna

Spread the love

O tym, jak i dlaczego jedzenie mięsa (błędnie) uznano w świecie Zachodu za wyznacznik męskości.

O tym, jaki jest związek między jedzeniem mięsa i przemocą domową.

O tym, jaki jest związek między jedzeniem zwierząt i wojną.

O tym, jaki jest związek między gwałtem i ubojem.

O tym, dlaczego polowanie to namiastka gwałtu, a zarazem wstęp do wojny.

11.02.2023 o godz. 16:00 w Spółdzielni Ogniwo (ul. Smolki 11a, Kraków) odbędzie się piąte spotkanie w ramach Krakowskiego Klubu Książki Wegańskiej (KKKW) – niezależnej, oddolnej grupy osób promującej czytelnictwo oraz prawa zwierząt i weganizm.

W ramach piątego spotkania KKKW odbędzie się dyskusja nt. „Polityki seksualnej mięsa. Feministyczno-wegetariańskiej teorii krytycznej” Carol J. Adams, jednej z czołowych postaci współczesnego ruchu na rzecz praw zwierząt. Pod koniec ubiegłego roku nakładem Fundacji Oficyna 21, po ponad 30 latach od premiery, ukazała się polska wersja językowa książki w przekładzie Michała Stefańskiego (historyka literatury, weganina, aktywisty). Autor tłumaczenia będzie gościem krakowskiego spotkania.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1148867292662815

„Politykę seksualną mięsa” okrzyknięto „biblią wegan”, choć równie dobrze można by ją nazwać i biblią nowoczesnego feminizmu. To jedna z najważniejszych i najbardziej inspirujących książek na temat mizoginii współczesnego społeczeństwa i przyczyn kulturowej opresji wobec kobiet. W “Polityce seksualnej mięsa” Carol J. Adams jako pierwsza opisała szczegółowo związek między jedzeniem mięsa i męską dominacją, zjawisko krzyżowania się opresji wobec kobiet i wobec zwierząt oraz kulturowe mechanizmy animalizacji kobiet i seksualizacji zwierząt.

Informacje o KKKW: Krakowski Klub Książki Wegańskiej to niezależna, oddolna grupa miłośników i miłośniczek książek działających na co dzień na rzecz praw zwierząt oraz promocji weganizmu. Swoją działalność Klub zainaugurował w czerwcu 2022 r. Do tej pory odbyły się cztery spotkanie dotyczące następujących książek (wg kolejności): „Filozofia wegańska” Joanny Hańderek, “Zwierzęta mówią. W stronę demokracji międzygatunkowej” Evy Meijer, „Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci” Doroty Sumińskiej oraz „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt” Sunaury Taylor.

Biogram autorki książki:

Ur. 10 marca 1951 roku w Nowym Jorku. Pisarka, aktywistka, teoretyczka feministyczna, jedna z czołowych postaci współczesnego ruchu na rzecz praw zwierząt. Studiowała język angielski i historię na Uniwersytecie w Rochester, następnie przeniosła się na Uniwersytet Yale, gdzie w 1976 roku uzyskała tytuł magistra teologii. W latach 70. wspólnie z mężem założyła jedną z pierwszych w Nowym Jorku infolinii dla maltretowanych kobiet. Opublikowała w sumie kilkanaście książek i przeszło 100 artykułów na temat weganizmu, wegetarianizmu, praw zwierząt, przemocy domowej, wykorzystywania seksualnego oraz kulturowych uwarunkowań opresji intersekcjonalnej. Od wielu lat działa na rzecz sprawiedliwości społecznej (w tym i sprawiedliwości wobec zwierząt pozaludzkich), zapobiegania rasizmowi, ksenofobii, bezdomności i eksploatacji zwierząt.
Źródło: KKKW