ZEGAR KLIMATYCZNY na DZIEŃ ZIEMI

Spread the love

Data: 22 kwietnia 2021 (czwartek), godzina 12:00
Miejsce: dziedziniec przed wejściem główny do Tauron Areny w Krakowie

Globalne ocieplenie to fakt. Jego efekty możemy obserwować gołym okiem, a teraz zbliża się kolejny symboliczny moment – dzień w którym temperatura Ziemi wzrośnie o 1,5°C w stosunku do ery przedprzemysłowej. Godzina zero nastąpi… za niecałe 7 lat!
W międzynarodowe święto Dnia Ziemi organizatorzy 4. festiwalu BNP Paribas Green Film Festival wraz z gośćmi: Dyrektorem Generalnym UN Global Compact w Polsce Kamilem Wyszkowskim, prezesem Fundacji Green Festival Grzegorzem Dukielskim oraz panem Andrzejem Łazęckim – dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa zapraszają na inaugurację instalacji ZEGARA KLIMATYCZNEGO poprzedzonej krótkim briefingiem.
Zegar klimatyczny to projekt edukacyjny, który ma przyczynić się do zmotywowania nas wszystkich do działań na rzecz ograniczenia emisji CO2, zarówno poprzez zmianę zachowań indywidualnych, jak i zbiorowych. Zegar klimatyczny wskazuje czas, jaki pozostał, aby wyzerować nasze emisje CO2, jeśli chcemy, aby temperatura na Ziemi nie wzrosła o więcej niż 1,5°C w stosunku do ery przedprzemysłowej — wartość ta uznawana jest przez naukowców z IPCC za stosunkowo bezpieczną dla życia na Ziemi.
Datę inauguracji zegara wybraliśmy nieprzypadkowo — w końcu kiedy lepiej mówić o odpowiedzialności klimatycznej, jeśli nie w Dzień Ziemi? Symboliczne odliczanie do godziny zero trwa już teraz w Internecie na www.zegarklimatyczny.pl, a od 22 kwietnia będzie ono także widoczne każdego wieczoru (po 21) na największym ekranie ledowym w Polsce — elewacji krakowskiej hali Tauron Arena. Zegar będzie działał przez kolejne 4 miesiące – czyli cały okres trwania Krakowskiego Panelu Klimatycznego, aż do 22 sierpnia 2021 r., kiedy to w Krakowie zakończy się festiwal filmowy BNP Paribas Green Film Festival.
Dzień Ziemi to także okazja do przedstawienia programu festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, którego tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia 2021 w Krakowie.
Widzowie przez osiem festiwalowych dni będą mogli zobaczyć najlepsze produkcje z Polski i ze świata, poruszające problematykę środowiskową. Wśród filmów, jakie zobaczymy w kinach plenerowych na Bulwarach Wiślanych, znajdują się m.in. nagrodzona na Berlinale 2020 GUNDA Victora Kossakovskiego, WATSON MAKES WAVES — głośny dokument o życiu Paula Watsona, założyciela organizacji Sea Shepherd, a także produkcja SIOSTRY RZEKI, opowiadająca historię aktywistek walczących o zachowanie dzikości polskich rzek.
Sierpniowy festiwal zostanie poprzedzony ogólnopolską trasą po kinach plenerowych 10 największych polskich miast. W lipcu i sierpniu filmy laureatów poprzednich edycji festiwalu zostaną zaprezentowane w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Sopocie, Zakopanem, Mikołajkach. Warto też dodać, że od blisko roku w ramach festiwalu działa serwis VOD Green Festival, czyli pierwszy w całości poświęcony ekologii portal z filmami, podcastami i wywiadami. Na platformie znajduje się obecnie 150 filmów, tam też dostępne będą wszystkie konkursowe tytuły tegorocznej edycji. Serwis działa pod adresem www.vod.greenfestival.pl.
Festival organizowany jest przez Fundację Green Festival, UN Global Compact Network Poland i realizowany w ramach programu Kraków Culture. Partnerem tytularnym jest Bank BNP Paribas, partnerem instytucjonalnym Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a sponsorem wspierającym Grupa Canpack. Patronat honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patroni medialni to stacje radiowe Grupy RMF, Onet i telewizja Arte. Więcej na temat festiwalu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.greenfestival.pl.
Źródło: Fundacja Green Festival