Usłyszeć głos młodych – usłyszcie krzyk świata!

Spread the love

Były minister ochrony środowiska Jan Szyszko oskarża Gretę Thunberg o to, że nie rozumie polityki, że jest jeszcze za mała by zrozumieć skomplikowane układy panujące na świecie i by wiedziała jaka jest faktycznie sytuacja klimatyczna. Ten sam były minister szuka osób stojących za działaniami młodzieży, zastanawia się kto faktycznie organizuje młodzieżowy strajk klimatyczny, co więcej proponuje by organ ścigania odszukały prowodyrów. A więc sugeruje, że należy znaleźć wroga i w imieniu prawa zabronić zgromadzeń czy demonstracji proekologicznych. W prawicowych mediach można przeczytać o zmanipulowaniu Grety Thunberg, o jej chorobie dwubiegunowej, o zabraniu dzieciństwa dziewczynce, przez wrogie lewackie środowiska. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w swojej wypowiedzi o Grecie Thunberg w niczym nie ustępuje interenetowemu hejtowi: “Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować”. Politycy PiS i prawica już to wiedzą – nie ma zmian klimatycznych, nie ma problemu. Dzieci i młodzież oczywiście są manipulowane, źle poinformowane, nie rozumieją istoty problemu i co najważniejsze nadają się do reedukacji. Tymczasem tak na całym świecie jak i w Polsce młodzież okazała się dużo mądrzejsza i dużo bardziej odpowiedzialna niż my wszyscy.

Dlatego chciałam zaapelować do polityków i polityczek, do kandydatów i kandydatek do parlamentu: posłuchajcie co mówi do was młodzi ludzie. Zrezygnujcie ze swojego przekonania, że wiecie lepiej, posłuchajcie co mówią, poczytajcie co piszą, zobaczcie problemy jakie nam pokazują. Ostatni raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) jednoznacznie pokazuje, że nasz styl życia zabija planetę. Gdy płonął dach katedry Notre Dame w Paryżu wszyscy politycy i polityczki wstrzymali oddech, większość społeczeństwa zamarła w rozpaczy. Po ugaszeniu pożaru wielu zwykłych obywateli jak i przedstawicieli ważnych instytucji z całego świata deklarowało chęć pomocy w odbudowie dachu. Gdy płonie nasz świat milczymy. Pożary lasów deszczowych, wymieranie masowe wielu gatunków zwierząt, zmiany klimatyczne prowadzące do katastrofy – to wszystko nie wzrusza, świat dorosłych, poważnych ludzi, którzy mają realny wpływ na politykę nie dostrzega problemu. Młodzież na ulicach, Inga Zasowska, Greta Thunberg – oni wiedzą lepiej, widzą wyraźniej co się dzieje.

Dlatego chciałam zaapelować do mediów, nie piszcie, że Greta jest chora, a młodzież w Polsce organizująca strajk klimatyczny manipulowana, nie powtarzajcie słów oskarżenia. Nasza planeta została przez człowieka zniszczona. Zostało nam niecałe dwadzieścia lat by ratować świat. Przez swoją butę antropocentrycznego przekonania, że człowiek to najważniejsza istota, a świat jest dla jej korzyści zniszczyliśmy nasz dom. Przez swoją arogancję, przerośnięte ego, chciwość powtarzamy z uporem: to ja wiem lepiej. Czas z tym skończyć, czas na klimat. Czas na posłuchanie młodzieży.

Piszę mój apel również do młodzieży: jestem wami zachwycona, jestem z was dumna, jestem na waszych protestach, obserwuję wasze zachowanie i wasze postulaty. Wreszcie robicie to, co my dorośli powinniśmy zrobić już dawno, dawno temu – działacie, sprzeciwiacie się pazerności i konsumpcjonizmowi w imię solidarności z innymi ludźmi, z innymi istotami żyjącymi, w imię świata. Nas dorosłych zgubiła chęć posiadania, zadbania o własne interesy, wy potraficie popatrzeć na świat z perspektywy potrzeb wszystkich istot żyjących na świecie, wy potraficie upomnieć się o tych, którzy tego głosu od nas, dorosłych, nie dostali. Dlatego was proszę nie poddawajcie się, protestujcie, działajcie, jesteście naszą szansą na przebudzenie. Jeżeli uda nam się zmienić politykę i zatrzymać destrukcję klimatu to tylko dzięki wam, waszej postawie.

Piszę mój apel do nas wszystkich. Obudźmy się, już czas zacząć myśleć nie z perspektywy zysku, zarobku, własnych egoistycznych potrzeb. To ostatni moment by zatrzymać umieranie naszego świata. Obecne działania to za mało, to co musimy zrobić oznacza radykalne zmiany, ale tylko one mogą spowodować zatrzymanie wielkiego umierania:

  1. odejście od energetyki opartej na węglu i przejście na energię pochodzącą z zasobów odnawialnych,

  2. wprowadzenie na masową skalę środków transportu korzystających z energii pochodzącej z zasobów odnawialnych,

  3. zatrzymanie „przemysłu mięsnego” – od teraz stopniowe redukowanie, tak by w najbliższych latach ten typ „hodowli” nie miał miejsca, jest on bowiem jednym z głównych źródeł destrukcji ekosystemów i cierpienia zwierząt,

  4. zmiana naszych przyzwyczajeń żywieniowych,

  5. zwiększenie nacisku na fair trade

Apeluję do nas wszystkich, nie hejtujmy, nie obrażajmy się, nie mówmy, że młodzież nie wie co robi, bo jest za młoda, nie odwracajmy oczu, nie mówmy że się nie da. Nasz świat umiera. Zabijamy go my sami naszym egoizmem. A teraz naszym obowiązkiem jest odpowiedzieć na apel młodzieży, iść za ich głosem. Naszym obowiązkiem jest zostawić nie pogorzelisko a ziemię zdatną do życia, dać możliwości przyszłym pokoleniom. Nie odwracajmy oczu!

Dr hab. Prof. UJ Joanna Hańderek

Wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Kongresu Świeckości, członkini rady głównej Kongresu Kobiet. Obecnie z listy Lewicy, w Krakowie kandydatka do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com/

Dodaj komentarz