Green REV Institute zabrał głos w konsultacjach publicznych dotyczących przyszłego budżetu UE (MFF)

Spread the love
Green REV Institute
Fot. Unsplash

Green REV Institute – polski think tank działający na rzecz sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego i bezpieczeństwa żywności – wziął udział w 5 z 8 konsultacji publicznych organizowanych przez Komisję Europejską w ramach oceny i projektowania kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych (MFF) po 2027 roku (trwających do 6 maja 2025 r.).

Photo: Unsplash

Green REV Institute uczestniczył w konsultacjach dotyczących:

  • Finansowania UE w zakresie konkurencyjności,
  • Wdrażania finansowania UE z państwami członkowskimi i regionami,
  • Finansowania rynku wewnętrznego oraz współpracy między organami krajowymi,
  • Finansowania ochrony ludności, gotowości i reagowania na kryzysy,
  • Oceny skuteczności budżetu UE.

W konsultacjach Green REV Institute podkreślił co jest kluczowe dla kwestii transformacji rolnictwa i produkcji żywności w kierunku zrównoważonego roślinnego systemu. Należy odejść od obecnego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która szkodzi klimatowi, zdrowiu publicznemu i pogłębia nierówności. Instytut podkreślił jak ważne jest odblokowanie potencjału sektora roślinnego i uznanie jego konkurencyjności – w tym poprzez wsparcie rozwoju badań i innowacji (Research & Innovation) na rzecz transformacji żywnościowej, czy deregulację umożliwiającą rozwój sektora produktów roślinnych. UE musi zacząć inwestować w roślinny system żywności (plant-based food system), zgodnie z już wdrażanym modelem duńskim. Potrzebujemy inwestycji w rozwój sektora produkcji białka roślinnego i tzw. zrównoważoną dywersyfikację białka. Co więcej organizacja wyraziła sprzeciw wobec próby osłabienia przez Komisję Europejską przepisów dotyczących raportowania środowiskowego przez korporacje i ponowiła apel o zaprzestanie finansowania promocji produktów odzwierzęcych. UE powinna zdefiniować „przemysłowe rolnictwo” oraz zakazać jego finansowania – wielkie fermy przemysłowe wypychają z rynku małe i średnie gospodarstwa, które obecnie stanowią jedynie 3-5%.

Obecna WPR służy krótkoterminowemu wzrostowi PKB, ale długofalowo szkodzi planecie, ludziom i rolnikom. UE musi przekształcić WPR w Wspólną Politykę Żywnościową (Common Food Policy), finansując transformację gospodarstw od produkcji zwierzęcej do roślinnej, a także postawić na rozwój kompetencji rolników i edukację.” –  komentuje Barbara Wołk, doradczyni ds. polityki i rzecznictwa w Green REV Institute.

W konsultacjach Green REV Institute wzywa do podjęcia kroków w celu skrócenia łańcuchów dostaw i przejścia na zieloną industrializację, a także postawienia na lokalną żywność i zasadę zero km, także w przypadku zamówień publicznych. UE musi postawić na finansowanie rozwoju kompetencji projektów samorządowych i wspierać programy edukacyjne dot. zdrowej żywności i odżywiania (np. EU School Scheme z posiłkami roślinnymi).
Źródło: Green REV Institute