Nature Restoration Law vs kampania wyborcza w Polsce 2023

Spread the love
Twitter, Krzysztof Ciecióra, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Przyjęte w Parlamencie Europejskim w Strasburgu #NatureRestorationLaw odbiło się mocnym echem w trakcie polskiej, krajowej kampanii wyborczej. Nowe Polskie Stronnictwo Ludowe, koalicjant Polska 2050 (która miała być partią zielonego liderstwa) oraz Platforma Obywatelska zdecydowanie opowiedziały się w PE przeciwko legislacji dla odbudowy zasobów przyrodniczych

Po burzliwych dyskusjach w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego oraz staraniach Europejskiej Partii Ludowej w zakresie zmiany daty głosowania legislacji w trakcie sesji plenarnej  sprawozdanie Posła do PE Césara Lueny Lópeza zostało przyjęte niewielką większością głosów w 12 lipca 2023 r.

Historyczna chwila w PE? W trakcie tej samej sesji plenarnej odrzucono poprawki uwzględniające sektor hodowlany w ramach Dyrektywy ws. emisji przemysłowych, COPA COGECA organizowała protest przed budynkiem w Strasburgu a na polskim podwórku odbywało się straszenie unijną legislacją.

Nastrój i reakcja polskich liderów największych partii opozycyjnych – Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego wyraźnie pokazują kierunek kampanii wyborczej i podejście do reform w obszarze rolnictwa. Rolnictwa, które stało się przemysłem, a Polska jako liderka “produkcji” mięsa z kurczaków, jaj, nabiału od lat broni lobby przemysłowego pomijając w debacie oczywiste fakty takie jak zanieczyszczenie środowiska w pobliżu ferm, protesty mieszkańców obszarów wiejskich, antybiotykooporność czy bezpieczeństwo żywności. Pozycji obrończyni przemysłu zwierzęcego nie zmieniają raporty krajowe (Najwyższa Izba Kontroli, Ministerstwo Zdrowia) czy alarmujące doniesienia globalnych naukowców (IPCC).

Władysław Kosiniak – Kamysz (lider PSL, koalicjant Polska 2050), alarmuje na twitterze: “Przegłosowanie przez PE #NatureRestorationLaw zakładające zmniejszenie gruntów rolnych o 10% to uderzenie w bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Efektem będzie upadek tysięcy gospodarstw, podwyżka cen żywności i uzależnienie od importu. Te fatalne zmiany trzeba pilnie ODWRÓCIĆ!”

Wtóruje mu.. czołowy lobbysta mięsny z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki, wskazując kto z polskich Posłów do PE powinien stracić mandat: “ W głosowaniu nad #RestoreNature te szalone, antyrolnicze pomysły poparło 10 MEP z Polski. Pora zakończyć  ich kariery polityczne bo ich działanie to szkodnictwo. Mam nadzieję, że @KosiniakKamysz wymusi na  @szymon_holownia, oświadczenie , iż pani Thun zostanie wyrzucona z PL2050”.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk milczy na temat głosowania, ale to właśnie członkowie PO opowiedzieli się przeciwko #NatureRestorationLaw, dając tym samym zielone światło do odkładania spraw klimatycznych i środowiskowych na nieokreślone kiedyś i popierając żądania lobby mięsnego.

Patryk Strzałkowski, dziennikarz Gazety Wyborczej, podkreślił, że: Jak pisał Adam Wajrak, to był ważny test dla PO. Test wiarygodności i traktowania ochrony przyrody na serio. Ocenę ci politycy wystawili sobie sami.”

Czy mamy już linię podziału i ważny sygnał dla wyborców i wsi? Po stronie przemysłu i za odkładaniem reform (a znamy tę sytuację z transformacji energetycznej i kopalń w Polsce) opowiadają się – milczącą lub z ogromną energią przeciwko EU Green Deal największe partie opozycyjne, mówiąc jednym głosem z przedstawicielami partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości.

Jak napisał Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra:

“Parlament Europejski właśnie przegłosował chore i szkodliwe prawo, które dla rolnictwa oznacza:

– stratę 700 tys. ha użytków rolnych

– likwidację ok 62 tys. gosp. rol.

– utratę dochodów na poziomie 2,4 mld zł

– stratę ok 30 tys. miejsc pracy.

@SylwiaSpurek jest pewnie dumna.”

Anna Spurek, COO Green REV Institute: “Kierunek został wyraźnie wskazany. Donald Tusk, który miał stanowić nadzieję dla Polski, koalicja Polski 2050 z PSL, która miała pokazać współpracę ponad podziałami – to gracze, którzy nie cofną się przed wizją braku wody, zniszczonej przyrody, migracji klimatycznych. Liczymy, że przeczytają badania i raporty, porozmawiają z aktywistami, środowiskiem naukowym i pomyślą nie tylko ponad podziałami ale ponad mandatem: o swojej roli i swojej odpowiedzialności za rzeczywistość i przyszłość. Mamy nadzieję, że odstąpią od tworzenia polaryzacji ws. klimatu, populizmu i wzmacniania denialistycznych żądań lobby przemysłu rolnego.”

Źródło: Green REV Institute