Od Redakcji

Spread the love

Wydanie 1/2020

Drodzy Czytelnicy.

Drodzy Czytelnicy, gdybym miał odpowiedzieć Wam na pytanie, co jest najwspanialszego w mojej pracy podczas tworzenia istotowego pisma, bez wahania odpowiedziałbym, że jest to możliwość przebywania wśród wrażliwych, na los innych, ludzi i słuchania osób, które poświęcają swój czas, a czasem całe swoje życie w trosce o otaczający nas ekosystem.
Będąc wśród tych wspaniałych osób, z łatwością przychodzi mi marzyć, że kiedyś budząc się następnego dnia, świat w którym obdarowano mnie życiem, będzie taki piękny, jakby udał się rajski plan! A my opiekując się zwierzętami, nie dajemy im powodu do strachu przed nami i nie dosięga ich nasze okrucieństwo. Doceniamy wartość i urodę całej otaczającej nas przyrody i nie betonujemy jej w każdym możliwym kawałku. Rozumiemy, że mieszkając na planecie, która jest naszym jedynym domem, wiemy, że niszcząc ją nawet w odległym dla nas zakątku, odczujemy te zniszczenia na własnej skórze.
A wiedząc, że nikt nie ma prawa nam zabronić marzyć, zapraszam do nich! I aby te marzenia były jak najwspanialsze polecam do przeczytania, przygotowane przez naszą redakcję artykuły, napisane przez cudownych i mądrych ludzi.
Rozpoczynamy bieżące wydanie wywiadem z szefem Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt Cezarym Wyszyńskim. Odpowiedział on na pytania związane z rzecznictwem na rzecz zwierząt. Szczególnie polecam blok tekstów opisujących problem wykluczeń, napisanych piórem dr hab. prof. UJ Joanny Hańderek oraz doktoranta Doriana Mączki i ubarwionych przepięknymi pracami artystki malarki Elżbiety Bińczak-Hańderek. O swojej dalekiej podróży do Nepalu i swoich refleksjach pisze psycholożka Michalina Palarz-Prochal.
Następnie, zapraszam na wykład dr. hab. Marcina Urbaniaka, odkrywającego w swoim tekście tajemnice tolerancji. Gratka dla studentów! Jego autorstwa jest również recenzja książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” autorstwa mec. Karoliny Kuszlewicz. Możecie tę pozycję kupić w naszym istotowym sklepiku. O Boskich Istotach, we wspaniałym tekście, napisała dr hab. Barbara Niedźwiedzka. Jak ona widzi nasz świat przez chrześcijański pryzmat? Przeczytajcie!
Czytajcie i marzcie. Marzenia się spełniają!
Janusz Bończak
wegański redaktor naczelny

Wydanie 3/2019

Drodzy Czytelnicy.

Drodzy Czytelnicy, na pewno spotkaliście się z bardzo popularnym, a pamiętającym zamierzchłe wieki życzeniem  – „Obyś żył w ciekawych czasach”. Spoglądając wokół, możemy mieć wrażenie, że rzeczywiście to życzenie się nam spełnia. Świat się zmienia na naszych oczach. My również, posiadając coraz większą wiedzę, rozumiemy ten świat trochę lepiej, a przez to widzimy go inaczej. Dostrzegamy również, że działania każdej osoby wpływają na życie nas wszystkich na Ziemi, która jest naszym jedynym domem. I to właśnie w naszych rękach spoczywa moc sprawiająca, że to starodawne życzenie nie zmieni się w przekleństwo.
W bieżącym wydaniu przedstawiamy osoby reprezentujące wartości, które mogą nas uchronić przed przemianą ww. życzenia w przekleństwo. Sprawiając, że nasze życie ma szansę być szczęśliwsze nie tylko dla nas samych, ale również dla całej przyrody oraz zwierząt będących pod naszą opieką. O rzecznictwie na rzecz zwierząt przeczytacie w wywiadzie z prezesem TOZ-u RP Wojciechem Mużą oraz w komentarzach mec. Karoliny Kuszlewicz, adwokatki zajmującej się ich ochroną.
O patronie myśliwych – św. Hubercie napisała dr hab. prof. UP Dorota Probucka, a o eksperymentach na zwierzętach dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek. Weganki.
Przeczytajcie również recenzję książki pt. „Osobowość na talerzu” weganina dr Marcina Urbaniaka.
Redakcja „Istoty” była obecna na kostrzyńskim „Pol’and’Rocku”, łódzkich „Igrzyskach Wolności”, krakowskim „Kundlu burym i kocurach w Dworku”, niegowickiej „Parfiadzie”, a wraz z REFA świętowaliśmy Dzień św. Franciszka. Opisujemy dla Was te wydarzenia.
O zgadze w dziale „Zdrowie” pisze Jacek Bator, a „Kulinaria” kuszą wegańskim penne razowym z pesto, bazylią i rukolą oraz w pełni roślinnymi muffinkami.
Swoimi podróżami i refleksjami dzieli się weganka Martyna Urbańczyk, pisząc o Arktyce. Zobaczycie zdjęcia Arktyki również w kadrach Dariusza Wojciechowskiego. A po buty kierujemy Was do etycznej Fairmy.
Zapraszam do lektury i poznania prawdziwej istoty rzeczy oraz do kontaktu z nami. Życzę miłej lektury
Janusz Bończak,
wegański redaktor naczelny

Wydanie 2/2019

Drodzy Czytelnicy.
Przede wszystkim chcę Wam serdecznie podziękować za liczne listy, w których piszecie, że pierwszy numer magazynu „Istota” przypadł Wam do gustu. Dziękuję też za wszystkie sugestie dotyczące problematyki naszego pisma, bo powstaje ono z myślą o Was i naszym wspólnym domu – Ziemi.  Bardzo jest mi miło zaprosić Was do przeczytania kolejnego numeru „Istoty”.
W aktualnym wydaniu dowiecie się: Dlaczego Ewa Podolska, dziennikarka radia TOK FM, wypiła wodę z flakonika konwalii… Co odpowiedział o. Stanisław Jaromi na sugestię, by weganizm był podstawą życia chrześcijan? Czy w życie zwierząt powinna wkroczyć teoria polityczna praw? Dokąd prowadzi 12 kroków? I jak zostać trenerem triathlonu ważąc 130 kg? Skąd zazdrość aktora Jana Nowickiego o perfumy, których receptury nie chciał zdradzić właściciel galerii Szalom Karol Kuberski? Co dotyka duszy psycholożki Michaliny Palarz-Prochal? Czy konie się starzeją i kto kocha papugi oraz czy myśliwi są potrzebni… W tematyce zdrowia dowiecie się, dlaczego Peter Pavlović, były mistrz Chorwacji we freestyle kiteboardingu, przyjechał do Krakowa. I co poleca do jedzenia kliniczna dietetyczka, wielokrotna mistrzyni MTP Polski i świata Karolina Kozela-Paszek. Dlaczego u weganki Martyny Urbańczyk pojawiają się na nosie piegi, gdy jednocześnie ma policzki czerwone od zimna… Chętnie też zdradzę Wam, gdzie w Krakowie weganie i wegetarianie czują się jak w raju! I dlaczego w Bieszczadach można być szczęśliwym…
Zapraszam do lektury i poznania prawdziwej istoty rzeczy oraz do kontaktu z nami.
Dwumiesięcznik jest również dostępny w wersji cyfrowej poprzez sklep internetowy – www.sklep.istota.info
Życzę miłej lektury
Janusz Bończak,
wegański redaktor naczelny

Wydanie 1/2019

Drodzy Czytelnicy
Wokół nas budzi się do życia przyroda i możemy znów cieszyć się śpiewem ptaków oraz delektować zapachem pojawiających się wśród zieleni pierwszych kwiatów. Podziwiać ich wygląd w wiosennych promieniach słońca oraz krzątające się wokół nich owady. Wiosna zaprasza całą swoją okazałością na spacer. Nie odmawiajmy jej i skorzystajmy z zaproszenia. A będąc na spacerze, proponuję wziąć do ręki pierwsze wydanie „Istoty” i dowiedzieć się, co Wam zaproponowaliśmy do przeczytania. Znajdziecie tam wiele ciekawych tekstów dotyczących nie tylko nas samych, ale całej przyrody, która potrzebuje naszej troski i mądrych decyzji, byśmy zawsze mogli się cieszyć z uroków nadchodzących kolejnych wiosen. Dołożyliśmy wielu starań, aby czytanie naszego magazynu sprawiło Wam przyjemność i by wzbudził zainteresowanie, które zaowocuje różnorakimi refleksjami dotyczącymi naszego zdrowia oraz zdrowia naszej planety. Mam nadzieję, że przyjmiecie je pozytywnie.
Bardzo dziękuję wszystkim Autorom tekstów i fotografii, które pojawiły się na naszych łamach, a Czytelnikom za czas spędzony z nami.
Tworząc to czasopismo, mamy mocne przeświadczenie, że uczestniczymy w ważnym przedsięwzięciu dotyczącym każdego z nas.
Wszystkim obchodzącym Święta Wielkanocne oraz tym, którzy nie świętują, życzę czasu na odpoczynek i radość podczas wielu aktywności na łonie natury.
Zapraszam do lektury i poznania prawdziwej istoty rzeczy oraz do kontaktu z nami.
Dwumiesięcznik będzie również dostępny poprzez sklep internetowy www.sklep.istota.info
Życzę miłej lektury
Janusz Bończak,
wegański redaktor naczelny