Horror źrebnych klaczy

Spread the love
Zdjęcie autorstwa wal_172619 z Pixabay

Nowe fakty ws. produkcji hormonu PMSG

W przemysłowej hodowli zwierząt na ogromną skalę wykorzystywany jest hormon płodności PMSG. Stosowany od ponad 40 lat, służy do przyspieszenia „produkcji” zwierzęcej. Dzięki hormonowi mogą urodzić się duże mioty świń we wcześniej ustalonych terminach. PMSG to horror jednak także dla źrebnych klaczy, z krwi których jest pozyskiwany. O cierpieniu związanym z wykorzystywaniem PMSG nie mówi się głośno w mediach, temat ten jest pomijany w debacie publicznej i politycznej. Problem starają się jednak nagłośnić organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

W filmie dokumentalnym niemieckiej Animal Welfare Foundation (AWF) i Tier-schutzbund Zürich (TSB) prozwierzęce organizacje, a także eksperci z dziedziny biznesu, turystyki, hodowli i badań krytykują stosowanie hormonu PMSG i wzywają do zaprzestania działalności farm krwi na Islandii.

Islandia – ukryty biznes krwi

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w grudniu 2021 roku, 66% mieszkańców Islandii jest przeciwnych pozyskiwaniu PMSG na farmach krwi. Dyskusję na ten temat wywołał film dokumentalny „Islandia – kraj 5 tysięcy krwawych klaczy”, który był pierwszym raportem AWF i TSB, opublikowanym w 2021 roku. Nowy film – „Islandia – ukryty biznes krwi”, przygląda się najnowszym zmianom w biznesie krwi od czasu nagrywania pierwszego filmu. Dokument ujawnia ogrom nadużyć w hodowli źrebnych klaczy. By pozyskać hormon służący „produkcji” zwierzęcej, klacze traktowane są jak rzeczy. Ich krew pozyskiwana jest w sposób nieetyczny tylko po to, by wykorzystać ją do przyspieszenia i „usprawnienia” równie nieetycznej hodowli świń.

AWF i TSB starają się zaangażować zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jak mówi Sabrina Gurtner, kierownik projektu AWF, podsumowując swoje doświadczenia w Islandii w sierpniu 2022 roku: „Hodowcy stają się coraz bardziej skryci, zbudowano mur milczenia”. Jedynie Sigurborg Daðadóttir, główny lekarz weterynarii w urzędzie regulacyjnym MAST, była skłonna do rozmowy. Jak twierdzi: „Wątpię, by ktokolwiek zrobił rzeczy przedstawione w filmie, gdyby był tam inspektor”. Arnthor Gudlaugsson, menedżer biznesu farmaceutycznego Isteka, nie był natomiast dostępny w celu uzyskania komentarza. W raporcie rocznym swojej firmy z 2022 roku pisze on o szkodach w biznesie: „Ilość zebranej w tym roku krwi była o jedną czwartą niższa niż w 2021 roku […]. Uważa się, że jednym z powodów tej redukcji jest trudna sytuacja kadrowa wśród weterynarzy, ale elastyczność innych weterynarzy i zatrudnienie weterynarzy zagranicznych zapobiegło większym szkodom”. Hodowcy nie chcą rozmawiać na temat cierpienia w hodowlach klaczy, z jakim wiąże się produkcja i stosowanie hormonu.

Katarzyna Kolbuch – Studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, weganka zaangażowana w abolicjonistyczny aktywizm prozwierzęcy. Miłośniczka poezji, autorka wierszy. Interesuje się nurtem animal studies, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień relacji między człowiekiem a innymi zwierzętami w dziełach literackich.

Nowe rozporządzenie rządu Islandii ws. ferm krwi

Rząd Islandii wydał nowe rozporządzenie, które ma zadecydować o przyszłości biznesu krwi w 2025 roku. Do tego czasu zamierza zbierać potrzebne dane. Jednak presja ze strony firmy farmaceutycznej Isteka, pod jaką rząd się znajduje, stała się oczywista nawet w trakcie opracowywania tego rozporządzenia. Jego pierwsza wersja nakazywała m.in. zmniejszenie częstotliwości pobierania próbek krwi z ośmiu do sześciu razy w każdej ciąży klaczy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie przywraca częstotliwość ośmiu próbek – zgodnie z żądaniem Isteki.

„Jedyne, co robi rozporządzenie, to legalizacja rzeczy w sposób, w jaki były robione w przeszłości. Teraz wystarczy tylko zezwolenie. Dla zwierząt nie zmieniło się nic” – mówi Björn Sigurjónsson, prawnik i współzałożyciel nowej organizacji Animal Welfare Iceland, która jest krytyczna wobec rządu.

Apele o wprowadzenie zakazu stosowania PMSG

„Zagraniczne grupy lobbystyczne, takie jak hodowcy owiec i świń z Francji, Hiszpanii, Włoch i innych krajów, złożyły oświadczenia na temat ustawy, ponieważ były przeciwko niej. Takie rzeczy nigdy nie zdarzają się w tak małym kraju, co dowodzi skali problemu” – wyjaśnia Inga Sæland, posłanka do parlamentu Islandii.

Jóhannes Þór Skúlason, dyrektor Islandzkiej Rady Turystyki uważa, że produkcja krwi szkodzi wizerunkowi Islandii jako kraju koni, a tym samym szkodzi sektorowi turystycznemu. Gunnar Sturluson, prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Koni Islandzkich FEIF, wzywa do wprowadzenia zakazu produkcji PMSG.

W UE, która jest rynkiem zbytu dla islandzkiego hormonu krwi PMSG, od lat tworzy się opór przeciwko jego importowi i stosowaniu. Np. stadnina Meura Haflinger w Turyngii zakończyła jego produkcję w 2022 roku, a argentyńska firma farmaceutyczna Syntex S.A. wstrzymała do odwołania dystrybucję swojego preparatu PMSG – Fixplan.

Apel o wprowadzenie zakazu stosowania PMSG popiera również Parlament Europejski. Tilly Metz, przewodnicząca Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. dobrostanu zwierząt, podkreśla: „Posiadanie tego materiału filmowego i udostępnienie go opinii publicznej jest ogromnie ważne, podobnie jak prowadzenie kampanii na rzecz zarówno wstrzymania produkcji, jak i zakazu importu PMSG”.
Tekst Katarzyna Kolbuch