Chcemy wprowadzenia zajęć o klimacie dla wszystkich parlamentarzystów i urzędników.

Spread the love

Rodzice dla Klimatu uruchamiają obywatelską kampanię edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości polskich parlamentarzystów na temat kryzysu klimatycznego. Pierwsze posłanki i posłowie wzięli udział w rekomendowanych przez naukowców i cieszących się międzynarodową popularnością warsztatach ,,Mozaika Klimatyczna”.

W miniony piątek Rodzice dla Klimatu, we współpracy z Katarzyną Udrycką, edukatorką klimatyczną i koordynatorką w Polsce warsztatów Mozaika Klimatyczna przeprowadzili pierwsze warsztaty na temat zmian klimatu dla polskich posłanek i posłów. Warsztaty Mozaika Klimatyczna są już obowiązkowe dla urzędników i polityków we Francji, a na całym świecie wzięło w nich udział prawie milion osób. Organizatorzy planują docelowo przeszkolić wszystkich polskich parlamentarzystów. „Pierwsze warsztaty Mozaika Klimatyczna pokazały, że w polskim Sejmie są osoby chętne, aby poszerzać swoją wiedzę i świadomość na temat zmiany klimatu” – oceniła współprowadząca warsztaty Agata Lewandowska. “Liczymy, że takich osób jest więcej, bo otworzyliśmy już zapisy na kolejne sesje Mozaiki w Sejmie”, dodała Katarzyna Udrycka.

Reakcje posłanek i posłów były bardzo pozytywne. Uczestnicy zwrócili uwagę na wysoki poziom warsztatów, zauważyli też potrzebę stosowania podobnych narzędzi w swojej pracy. „Mam wrażenie, że całkiem dużo wiem o klimacie, ale [warsztaty] to jest szansa na to, żeby wspólnie móc z politykami porozmawiać o tym, co możemy razem zrobić” – mówiła Joanna Mucha, posłanka na Sejm RP (klub Polska 2050). „Wychodzę z założenia, że powinniśmy się uczyć cały czas jako posłowie i to były jedne z ciekawszych takich wydarzeń tej kadencji” – dodała z kolei posłanka Hanna Gill-Piątek (obecnie niezrzeszona).

Według Franka Sterczewskiego (poseł niezrzeszony), „każda okazja, żeby uporządkować sobie wiedzę, przemyśleć, usłyszeć inne głosy, inne perspektywy, też Rodziców dla Klimatu, innych posłów i posłanek jest naprawdę bardzo cenna”. „Super gdyby udało się wszystkich 460 posłów i posłanki tak przeszkolić” – uważa posłanka Urszula Zielińska (Zieloni / KO).
Uczestnicy podkreślali także wyjątkowo przyjazną atmosferę tego spotkania, pomimo udziału przedstawicieli różnych środowisk i klubów poselskich. „Formuła jest bardzo nowatorska, bo jednak w Sejmie jesteśmy przyzwyczajeni do siedzenia, poważnych dyskusji, nie zawsze merytorycznych, a tutaj był ten moment na burzę mózgów, i pracę grupową, i słuchanie siebie” – stwierdziła posłanka Klaudia Jachira (KO).
Nastawienie i zaangażowanie uczestników przełożyło się na efekty spotkania, podczas którego nie tylko zdobywano wiedzę, ale też szukano rozwiązań systemowych w celu wyeliminowania emisyjnych produktów i usług, dyskutowano też o towarzyszącej tym działaniom narracji. Posłanka Gabriela Lenartowicz (KO) oceniła, że „na pewno to zaangażowanie, ale też weryfikacja różnych pomysłów na to jak chronić klimat przyda nam się w naszej pracy poselskiej”.
Politycy i polityczki wskazywali także różne obszary, do których może posłużyć im doświadczenie z warsztatów. Anita Sowińska: „My politycy byliśmy tutaj po to, żeby dowiedzieć się i podyskutować jak możemy to zmienić. Bo to my mamy wpływ na to, jakie prawo tworzymy”. Franek Sterczewski: „Ważne żebyśmy naprawdę przedyskutowali te ścieżki dojścia, żebyśmy naprawdę zastanowili się nad priorytetami”. Anita Kucharska-Dziedzic mówiła z kolei o tym, jak ważna jest zmiana narracji kierowanej do opinii publicznej ze strony polityków – “żeby politycy mogli o tym mówić tak, żeby rzeczywiście ludzie nie myśleli o nieustannym rozwoju, powiększaniu konsumpcji, ale o odpowiedzialności za to w jakim świecie będą w przyszłości ludzie żyli”.

Po udanej pierwszej edycji Mozaiki Rodzice dla Klimatu zamierzają kontynuować działania edukacyjne, nie tylko w Sejmie. „Jako rodzice dla Klimatu postulujemy objęcie edukacją klimatyczną jak największej liczby grup społecznych – z największym naciskiem na osoby decydenckie. Jesteśmy świadomi, że nie mamy czasu na lata wypracowywania rozwiązań – działać muszą osoby, które obecnie sprawują władzę” – ocenia Agata Lewandowska.
W pierwszej edycji Mozaiki, zorganizowanej oddolnie przy współpracy Rodziców z Katarzyną Udrycką, moderatorką certyfikowaną przez francuskie Stowarzyszenie La Fresque du Climat i trenerką Mozaiki, wzięło udział 12 posłanek i posłów z różnych klubów parlamentarnych, działających w komisjach związanych z klimatem i ochroną środowiska.
Byli to: Joanna Mucha (Polska 2050), Hanna Gill-Piątek (obecnie  niezrzeszona), Klaudia Jachira (KO), Gabriela Lenartowicz (KO), Franek Sterczewski (KO), Urszula Zielińska (KO), Małgorzata Niemczyk (KO) oraz Marek Rząsa (KO), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Anita Sowińska (Lewica), Beata Maciejewska (Lewica), Daria Gosek-Popiołek (Lewica).

Mozaika Klimatyczna to rekomendowane przez klimatologów i cieszące się międzynarodową popularnością warsztaty, które służą szerzeniu wiedzy na temat zmian klimatu, w oparciu o treść raportów IPCC. Mają formę pracy zespołowej, w której uczestnicy wspólnie układają tytułową „mozaikę”, obrazującą przyczyny, mechanizmy i konsekwencje zmian klimatu. Tak podana wiedza pozwala na lepsze zrozumienie tego jednego z największych wyzwań, z jakim się obecnie mierzymy oraz stwarza przestrzeń do rozmowy o możliwych rozwiązaniach, w tym na poziomie systemowym, do którego włącza się stanowienie prawa..

Kontakt:
Agata Lewandowska, Rodzice dla Klimatu, Rodzice dla Klimatu, tel.: 607 623 646,  e-mail: a.lewandowska@rodzicedlaklimatu.org
Katarzyna Udrycka, Mozaika Klimatyczna, tel.: 601 370 133, e-mail: k.udrycka@NatureExplained.pl
Kontakt w sprawie organizacji kolejnych edycji warsztatów: warsztaty@rodzicedlaklimatu.org
Źródło: Rodzice dla Klimatu