Unijne konsultacje dotyczące finansowania promocji produktów rolnych

Spread the love

Wczoraj zakończyły się unijne konsultacje dotyczące finansowania promocji produktów rolnych. W tym – mięsa i nabiału.  Czy kontrowersyjne kampanie jak https://letstalkabouteupork.com, zachęcające do zwiększenia spożycia mięsa i negujące negatywny wpływ produkcji zwierzęcej utracą możliwość wsparcia finansowego z KE?

Farm to fork i European Green Deal jak na razie pozostają na poziomie ambicji i aspiracji. Komisja Europejska, państwa członkowskie i Parlament Europejski nadal nie osiągnęły porozumienia w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej. Spotkania w Portugalii, na których obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki największej organizacji lobbingowej przemysłu mięsnego i mleczarskiego : Copa Cogeca, wzbudziły bardzo wiele pytań i wątpliwości o to, czy faktycznie Unia zmierza w stronę zielonej transformacji rolnictwa czy business as usual z nowymi hasłami dot. zrównoważonej produkcji.

Dzisiaj międzynarodowa grupa ponad 60 osób ze środowiska naukowego, w tym z Polski:  prof. Marcin Urbaniak; prof. Paulina Kramarz; prof. Joanna Hańderek; prof. Piotr Rzymski; dr Anna Kozajda; dr inż. Jerzy Kupiec; prof. Ewa Rembiałkowska; dr Alicja Baska, wezwała  Komisję Europejską do przesunięcia środków finansowych przeznaczonych na kampanie reklamowe żywności z produktów zwierzęcych (mięsa i nabiału) na promocję diet roślinnych. Wśród nich jest światowej sławy etolożka i konserwatorka przyrody, dr Jane Goodall, Dama Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (DBE),  Posłanniczka Pokoju ONZ i założycielka Instytutu Jane Goodall.

W ostatnich latach Komisja wydała prawie jedną trzecią z 200 mln euro rocznego budżetu przeznaczonego na promocję produktów rolnych na reklamę produktów zwierzęcych – w niektórych przypadkach finansując do 80% kosztów kampanii marketingowych. Niektóre z tych kampanii miały wyraźnie na celu odwrócenie tendencji spadkowej lub utrzymanie wzrostu konsumpcji mięsa. “Polityka ta wymaga reformy, tak aby wspierała zdrowie publiczne, ochronę środowiska i dobrostan zwierząt”.

W liście naukowcy.czynie zwracają uwagę, że wysoki poziom konsumpcji czerwonego i przetworzonego mięsa, możliwy dzięki produkcji przemysłowej, przyczynia się do chorób serca, otyłości, cukrzycy i nowotworów. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem przy Światowej Organizacji Zdrowia sklasyfikowała przetworzone mięso jako rakotwórcze dla ludzi.

Dodają, że “tsunami” nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji produktów zwierzęcych w UE przytłacza przyrodę i środowisko.  Prawie 70% emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzących z rolnictwa pochodzi z hodowli zwierząt, a znaczna część soi importowanej przez UE na paszę dla zwierząt pochodzi z terenów wylesionych. Intensyfikacja produkcji roślinnej w UE w celu uprawy koncentratów paszowych, na które istnieje zapotrzebowanie w przemysłowej produkcji zwierzęcej, powoduje degradację gleby, nadmierne wykorzystanie i zanieczyszczenie wody, a także zanieczyszczenie powietrza.

List środowiska naukowego to tylko część działań środowiska, partnerów społecznych, obywateli i obywatelek i  kampanii #StopEUMeatAds. Wczoraj, w ostatnim dniu konsultacji Have Your Say wiele osób w Polsce zamieszczało zdjęcia z napisem: Stop reklamie mięsa i mleka za publiczne pieniądze. Dyskusja na temat konieczności zakończenia wydawania środków publicznych na wsparcie dla przemysłu (w większości wypadków to fermy przemysłowe), który zanieczyszcza środowisko, niszczy zdrowie i życie ludzi i zwierząt powoli wchodzi do mainstreamu.

Anna Spurek
COO | Green Rev Institute | greenrev.org

Przeczytaj jeszcze:
O kobiecie, która zmieniła definicję człowieka.