Tadasana – Konstruktywny komentarz

Spread the love

W pozycji tadasana jest wiele elementów, które bardzo pozytywnie wpływają na ciało ćwiczącego. W naszym myśleniu terapeutycznym najważniejszy jednak jest ruch ukryty pod niepozornym określeniem „Schowaj kość ogonową pod siebie”. W języku anatomicznym ten ruch, to tak zwane tyłopochylenie miednicy. Jest to dokładnie przeciwny ruch do powszechnie występującego niepoprawnego ułożenia miednicy w pozycji nadmiernego przodopochylenia.

Jeżeli miednica jest pochylona zanadto do przodu następuje pogłębienie lordozy lędźwiowej, czego skutkiem mogą być przepukliny dyskowe w części lędźwiowej kręgosłupa czy kręgozmyk. Dobrze widać, co się wtedy dzieje z kręgami i krążkami międzykręgowym na poniższych ilustracjach.

Jedną z przyczyn nadmiernego przodopochylenia miednicy są osłabione mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe. Właśnie te dwie grupy mięśniowe ćwiczymy wykonując tyłopochylenie miednicy, co łatwo zrozumieć zerkając na poniższy diagram anatomiczny.

Niestety, poprawne wykonanie tego ruchu w pozycji stojącej jest bardzo trudne. Istnieje dość duże ryzyko, że ten ruch będzie wykonywany niepoprawnie. Wręcz zdarza się, że ćwiczący pochylają miednicę do przodu myśląc, że robią to do tyłu.

Z tego względu w naszej praktyce terapeutycznej zalecamy, aby w okresie początkowym nauczyć się tego ruchu w pozycji leżącej na plecach na twardym podłożu, Dla ułatwienie zrozumienia istoty tego ćwiczenia wymyśliłem nazwę „100 Euro”.

Należy sobie wyobrazić, że włożyliśmy banknot o nominale 100 Euro pod dolną część pleców czy inaczej pod nerki. Zadanie polega na dociśnięciu banknotu do podłogi bez odrywania pośladków od podłoża. Osoby bardziej zamożne mogą sobie wyobrazić, że w miejsce banknotu

100 Euro jest na przykład obligacja o wysokim nominale, czy akt własności domu. Motywacja jest istotna, ponieważ chodzi o to, aby dociskanie wykonać naprawdę bardzo, bardzo mocno. Pomocne może być skoncentrowanie się na mięśniach brzucha i na mięśniach pośladkowych, które, jak objaśniałem powyżej, są odpowiedzialne ze ten ruch.

Zachęcamy, by ćwiczenie to wykonywać w ten sposób, że przez 30 sekund trzymamy maksymalne dociśnięcie 100 Euro do podłoża. Praktyka pokazuje, że podczas pierwszych prób pacjenci liczą do 30 i zapominają oddychać. W okolicy 15 zaczynają się dusić i łapczywie wciągają powietrze. Z tego względu rozsądnym jest, aby zamiast liczenia do 30 liczyć oddechy. W jodze oddycha się w specjalny sposób, ale na potrzeby ćwiczenia 100 Euro wystarczy po prostu oddychać równo przez nos. Zazwyczaj 7 do 10 wdechów i wydechów trwa 30. W jednej serii należy wykonać 6 powtórzeń, czyli ćwiczenie będzie trwało 6 x 30 sekund, co daje 3 minuty. Dociskanie 100 Euro powinno być tak intensywne, że po 30 sekundach mamy potrzebę odpoczynku i głębokiego wdechu.

Po okresie dwóch, trzech tygodni większość pacjentów nabiera wprawy wystarczającej do tego, aby zacząć ćwiczyć na stojąco. Wtedy wykorzystujmy każdą chwilę na trening. Można przyjmować pozycję 100 Euro myjąc zęby, czekając na zagotowanie się wody na herbatę, czy stojąc w kolejce do kasy w supermarkecie.

Ważna uwaga. Można znaleźć wiele filmów instruktażowych zachęcających do ćwiczenia tyłopochylenia miednicy w pozycji na plecach, ale z nogami zgiętymi w kolanach oraz w stawach biodrowych, czyli ze stopami podciągniętymi w kierunku pośladków. Uważamy, że wariant z prostymi nogami jest lepszy (zresztą w pozycji tadasana nogi też są proste) ponieważ, gdy staw biodrowy jest wyprostowany ćwicząc 100 Euro jednocześnie wydłużamy zginacze biodrowe, a w szczególności mięsień z tej grupy o wdzięcznej nazwie psoas, a w języku polskim mięsień lędźwiowy. Przykurcz mięśnia lędźwiowego może być przyczyną wielu różnych problemów, a ćwiczenie tyłopochylenia miednicy ze zgiętymi biodrami nie wydłuża go.

 

Tak na marginesie, to w koncepcjach teoretycznych stojących za praktyką jogi mięsień psoas jest uważany za jeden z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszych mięsień w człowieku.
Jacek Bator – Solvano

 

 

Ciąg dalszy nastąpi…

p.s.

Bonus. Przyjmując pozycję 100 Euro w różnych okolicznościach dnia codziennego wzmacniamy mięsnie proste brzucha tak bardzo, że tzw. kaloryfer sam się zrobi bez setek powtórzeń rozmaitych „brzuszków”.

 

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.

 

2 myśli na temat “Tadasana – Konstruktywny komentarz

Komentarze są wyłączone.