Zapowiedź

Spread the love
Horyzonty – “Wykluczenia” – spotkanie z prof. dr hab. Joanną Hańderek
19 STYCZNIA 2021 (WTOREK), godzina 19:00
Tegoroczny cykl popularnonaukowy „Horyzonty” rozpoczynamy spotkaniem z wyjątkowym gościem i niezwykle ważnym tematem. Zapraszamy na spotkanie z prof. dr hab. Joanną Hańderek, która poprowadzi wykład „Wykluczenia”.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
– czym są wykluczenia?
– dlaczego w społeczeństwach dochodzi do mechanizmów deprecjonujących czy uprzedmiatawiających ludzi?
– co powoduje, że tak łatwo zgadzamy się na dyskryminację, nienawiść i separowanie się wobec człowieka uznanego za Innego, Gorszego, Obcego, Niechcianego?
Nasza redakcja “Istoty” objęła patronatem medialnym wydarzenie.
Dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek, wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Kongresu Świeckości, członkini rady głównej Kongresu Kobiet. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com

Horyzonty
Nieustająco i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość prowokuje do poszerzania granic poznania, otwarcia na nowe wyzwania. Dlatego od 2020 r. organizujemy cykl spotkań o charakterze popularnonaukowym – „Horyzonty”. Najważniejszym bohaterem jest człowiek i szerokie aspekty jego funkcjonowania – od umysłu przez ciało aż po psyche. Do tej pory, od ponad 2 lat, spotykaliśmy się podczas Akademii Mózgu, która skupiała się szczególnie wokół zagadnień umysłu, jednak obecnie przyglądamy się człowiekowi w znacznie szerszym zakresie. Naszymi gośćmi są specjaliści, którzy z perspektywy różnych nauk, teorii i doświadczeń odpowiadają na wciąż aktualne pytania: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? W ramach nawiązanej współpracy Uniwersytetem Jagiellońskim co jakiś czas spotykamy się z wykładowcami Instytutu Psychologii Stosowanej.
Dotychczas naszymi gośćmi byli m.in. prof. dr hab. Bogdan De Barbaro, prof. dr hab. n. med. Iwona Wybrańska, prof. dr hab. Halszka Kontrymowicz-Ogińska, dr hab. Krystyna Golonka, dr hab. Bożena Gulla, lekarz medycyny Zlata Czajkowska, psycholog dr Marek Binder, prof. dr hab. Małgorzata Abassy, dr Lech Górniak, choreografka Iwona Olszowska, prof. dr hab. Marcin Urbaniak (dwukrotnie), dziennikarka Maria Mazurek (współpracowała m.in. ze śp. Prof. Jerzym Vetulanim), dr Stefan Florek.
Link do wydarzenia na FB

Serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułów z cyklu “Wykluczenia” opublikowanych na łamach naszego magazynu:
Inny
Nieuważność
Niemiejsca
Oczami innego

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.