Weganizm to:

Spread the love

Światowy dzień wegan. Warto więc zastanowić się czym jest weganizm. Dietą na pewno, tylko, że trzeba pamiętać, że ta dieta z czegoś wypływa, ma pewne swoje założenia. Dlatego w światowy dzień wegan warto zrobić sobie listę wegańskich zasad wegańskiego życia. Każdy z nas ma swoją, dlatego nie starając się na uniwersalizacje zaproponuję dzisiaj Państwu moją.

Weganizm to:

  1. Uważność. To właśnie uważność skłania nas do zainteresowania tym, co się dzieje tuż obok nas. Miseczka z wodą dla jeża, czy karma dla kota w kryzysie bezdomności, jest tak samo ważna, jak wsparcie kobiet doznających przemocy, czy samotnej sąsiadki. Nie ważne, czy nasze działanie jest związane z wielkimi wydarzeniami, czy z małymi i drobnymi, istotne jest, że uważność otwiera nas na drugiego, innego, na jego i jej potrzeby.
  2. Szczerość. Weganizm pozwala nam na szczerość wobec siebie. Jestem zwierzęciem, jestem życiem, pośród innych gatunków. Moje potrzeby są tak samo ważne: jak psa, kota, chomika, czy nietoperza: żyć, czuć się bezpiecznie, realizować siebie. Moje potrzeby nie mogą zabijać potrzeb innych istot żyjących. Weganizm to szczerość wobec siebie, własnej natury.
  3. Spokój. Nie musze już dłużej stać w przestrzeni śmierci. Zakupy nie są tramą oglądania zabitego ciała, rozczłonkowanych trupów. To spokój. Jabłka pachną tak pięknie, pomidory przyciągają swoim kolorem. Jedzenie przestaje być traumą zabijania, patroszenia, czy niwelowania tego dziwnego smaku śmierci. Można jeść spokojnie, bez poczucia winy.
  4. Miłość. Otwarcie się na świat to otwarcie się na pozytywne emocje. Liście spadające z drzew budują taką piękną porę roku. Kot siedzący na kolanach daje tyle ciepła, uratowanie porzuconego psa, zaopiekowanie się skatowanym zwierzęciem, zadbanie o drugą istotę żyjącą, to emocje, które wracają. Kot na kolanach oddaje całą miłość świata. Już nie pamięta, że został wyciągnięty z rowu przy ulicy, już zdążył przebaczyć tym, którzy próbowali go otruć. Kocha i uczy nas kochać. To takie proste otwarcie na to, co się nam przydarza.
  5. Weganizm jest też rozpaczą. Ta rozpacz jest ważna. Weganizm to świadomość, że dookoła nas ciągle zabija się zwierzęta, ciągle nie szanuje życia innych istot żyjących. Ten smutek jest bardzo ważny, nie pozwala nam zapomnieć, nie pozwala iść inną drogą. Mój żal z powodu śmierci innych istot żyjących jest równocześnie i moim wyrzutem sumienia i siłą do działania. Chce zachować w sobie ten smutek, tą rozpacz, że nie udało się tyle w moim życiu. Smutek tak jak miłość – dwie strony tego samego procesu – przynoszą równowagę pomiędzy mną a innymi.
  6. Pamięć. Weganizm jest pamięcią o naszym miejscu w świecie. To pamięć, że jestem tylko zwierzęciem, tylko istotą czującą pomiędzy innymi istotami czującymi. W tej pamięci zapisane jest wszystko, co poruszyło moje życie: martwe ciało, na plastikowej tacce, sprzedawane po cenie promocyjnej. Spojrzenie psa, to ostatnie, martwe, gdy samochód potrącił go nad ranem. W tej pamięci jest wezwanie by działać, nie poddawać się, by pomóc.
  7. Działanie. Weganizm jest aktywizmem. To zaangażowanie. Nie przechodzenie obojętne obok. To bycie wobec i dla. Weganizm to zatrzymanie się przy tym kto tego potrzebuje, to bycie dla innych, wobec innych. Weganizm to działanie małe, codzienne, bez wielkich wydarzeń i historycznych zdarzeń. To takie prozaiczne jak umycie kuwety, podanie lekarstwa, zrobienie zakupów, odezwanie się do drugiego. Weganizm jest prostotą działania dla. Czasami nawet słów nie potrzeba, wystarczy wziąć na ręce i zanieść do weterynarza.

Weganizm jest dietą przy okazji. Ważniejsze jest do czego ta droga nas prowadzi.

Tekst dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ, fot. rys. Janusz Bończak

Dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ .

dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ,  wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Kongresu Świeckości, członkini rady głównej Kongresu Kobiet. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.