“Elektryki” od Renault będą szybciej i taniej!

Spread the love

Przyśpieszamy realizację strategii elektromobilności Grupy Renault oraz koncepcji „made in Europe”. Wraz z Renault ElectriCity zbudowaliśmy w północnej Francji spójny elektryczny ekosystem, oraz MegaFabrykę silników elektrycznych w Normandi – powiedział Luca de Meo, prezes Grupy Renault.

Alians podjął decyzje o standaryzacji, które znacznie podniosą jego konkurencyjność. Grupa będzie wyposażać wszystkie przyszłe modele z napędem BEV ze wszystkich segmentów w ogniwa wyprodukowane z zastosowaniem technologii NMC (akumulatory niklowo-manganowo-kobaltowe) o ujednoliconej konstrukcji. Nowe akumulatory będą montowane we wszystkich modelach Aliansu i do 2030 roku będą zasilać do miliona elektrycznych samochodów. Wybór technologii NMC przełoży się na bardzo konkurencyjną stawkę za 1 kilometr i zapewni do 20% więcej zasięgu w porównaniu z innymi akumulatorami trakcyjnymi, a także lepsze parametry recyclingu.

Na poziomie ogniw Grupa dokonała wyboru i nawiązała partnerską współpracę ze spółką Envision AESC, której celem jest budowa gigafabryki w Douai o początkowej zdolności produkcyjnej 9 GWh w 2024 roku, która docelowo wyniesie 24 GWh w 2030 roku. Działający w pobliżu Renault ElectriCity partner Grupy Renault będzie produkował najnowszej generacji, konkurencyjne cenowo, niskoemisyjne i bezpieczne akumulatory trakcyjne do wszystkich samochodów elektrycznych, łącznie z planowanym modelem Renault 5.

Grupa Renault podpisała także porozumienie, na mocy którego stała się udziałowcem francuskiego startupu Verkor z pakietem ponad 20% akcji. Obaj partnerzy zamierzają wspólnie opracować wysokowydajny akumulator dla samochodów elektrycznych Renault z segmentu C i wyższych oraz modeli z gamy Alpine. Współpraca obejmuje także opracowanie pilotażowej linii produkcyjnej ogniw akumulatorów trakcyjnych we Francji oraz prace rozwojowe nad prototypami modułów, które zostaną rozpoczęte już w 2022 roku. Na drugim etapie, czyli od 2026 roku, spółka Verkor chce wybudować pierwszą gigafabrykę wysokowydajnych akumulatorów we Francji, której zdolności produkcyjne dla Grupy Renault będą wynosić początkowo 10 GWh, a do 2030 roku mogą wzrosnąć do 20 GWh.

W okresie krótszym niż 10 lat Grupa będzie stopniowo obniżać koszt akumulatora trakcyjnego o 60%, aby w roku 2025 osiągnąć docelowy poziom 110 dolarów/kWh lub poniżej 80 dolarów/kWh w ramach przygotowań do wdrożenia w całym Aliansie akumulatorów typu Solid State Battery.

Grupa Renault wyprzedza konkurencję o krok i jest pierwszym producentem samochodów, który opracował własny silnik elektryczny. W jego konstrukcji nie wykorzystano metali ziem rzadkich (magnesów nietrwałych), a zasada działania silnika opiera się na technologii EESM (elektrycznie wzbudzany silnik synchroniczny – electrically excited synchronous motor) z własnym reduktorem. Po zakończeniu realizacji głównej części inwestycji, w ciągu ostatnich 10 lat Grupa dwukrotnie obniżyła koszt akumulatora. Jego cena po raz kolejny zmniejszy się dwukrotnie w nadchodzącej dekadzie.

Grupa podpisała także porozumienie o partnerskiej współpracy z francuskim startupem Whylot, którego celem jest opracowanie innowacyjnego elektrycznego silnika o strumieniu osiowym dla pojazdów mechanicznych. Grupa Renault będzie pierwszym producentem samochodów, który od 2025 roku uruchomi seryjną produkcję elektrycznych silników o strumieniu osiowym.

Oprócz opisanych nowych technologii Grupa pracuje również nad bardziej kompaktowym układem napędowym, zwanym systemem all-in-one. W skład elektrycznego napędu wchodzi zintegrowany w ramach jednego modułu silnik elektryczny, reduktor oraz moduł energoelektroniczny (One Box Project). Rozwiązanie to pozwala na łączną redukcję objętości o 45% (porównywalną z objętością zbiornika paliwa obecnej generacji Clio), obniżenie kosztu całego napędu o 30% (oszczędność odpowiada kosztowi elektrycznego silnika) oraz zmniejszenie zużycia energii o 45% w cyklu WLTP, aby uzyskać 20 km dodatkowego zasięgu.

Dzięki wykorzystaniu platformy CMF-BEV w segmencie B do oferty Grupy Renault wejdzie przystępny cenowo samochód z napędem BEV. Najnowsza płyta podłogowa pozwoli obniżyć koszty samochodu o 33% w porównaniu z obecną generacją ZOE. Wynik ten osiągnięto dzięki zastosowaniu wymienialnego modułu akumulatora, znacznie tańszego układu napędowego o mocy 100 kW, zapożyczeniu wszystkich nieelektrycznych podzespołów z płyty podłogowej CMF-B oraz produkcji 3 milionów sztuk samochodów do 2025 roku. Platforma CMF-BEV będzie nie tylko przystępna cenowo, ale zapewni także zasięg do 400 km w cyklu WLTP .

Grupa ogłosiła utworzenie spółki Renault HYPERLINK “https://en.media.renaultgroup.com/news/renault-group-creates-renault-electricity-the-electric-industrial-pole-of-northern-france-0557-989c5.html”ElectriCity, w ofercie której znajdą się samochody „made in France” . Działalność nowego podmiotu obejmuje trzy zakłady produkcyjne Renault: w Douai, Maubeuge i Ruitz oraz kompleksowy ekosystem dostawców. Już w 2024 roku będą do nich trafiać dostawy konkurencyjnych cenowo akumulatorów trakcyjnych z gigafabryki HYPERLINK “https://en.media.renaultgroup.com/news/renault-group-places-france-at-the-heart-of-its-industrial-strategy-for-ev-batteries-55b2-989c5.html” HYPERLINK “https://en.media.renaultgroup.com/news/renault-group-places-france-at-the-heart-of-its-industrial-strategy-for-ev-batteries-55b2-989c5.html”Envision HYPERLINK “https://en.media.renaultgroup.com/news/renault-group-places-france-at-the-heart-of-its-industrial-strategy-for-ev-batteries-55b2-989c5.html”-AESC w Douai.
Źródło: https://www.truckitransport.pl/