Niderlandzka minister rolnictwa poinformowała o zakazie transportu zwierząt gospodarskich przy temperaturach od 35 stopni Celsjusza.

Spread the love
Fot. Top Agrar

Od drugiego lipca w Niderlandach obowiązuje zakaz transportu zwierząt gospodarskich w temperaturach od 35 stopni Celsjusza. Już we wrześniu ubiegłego roku Carola Schouten, niderlandzka minister rolnictwa ogłosiła, że ​​chce zakazu transportu zwierząt w ekstremalnych temperaturach – donosi portal transportowy transport-online.nl. Zeszłego lata bowiem wiele zwierząt padło lub cierpiało podczas transportu z powodu upałów.

Dodatkowo przewozy, które trwają dłużej niż osiem godzin przy temperaturach powyżej 30 stopni, również nie są dozwolone.

Krajowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (Nationale Voedsel- en Warenautoriteit, w skrócie NVWA) ma zintensyfikować kontrole przewozów zwierząt już przy prognozach od 27 stopni.
Źródło: https://trans.info/

A jak to wygląda w Polsce?
Jeżeli środek transportu drogowego spełnia dodatkowe wymagania, obowiązuje następujący maksymalny czas podróży zwierząt kopytnych, częstotliwość ich karmienia i pojenia oraz częstotliwość i czas trwania obowiązkowych postojów (przerw w podróży):
1) nieodsadzone cielęta, jagnięta, koźlęta i źrebięta będące na diecie mlecznej oraz nieodsadzone prosięta po 9 godzinach transportu powinny mieć zapewnioną co najmniej godzinną przerwę na pobranie wody i karmy, po upływie której mogą być transportowane kolejne 9 godzin;
2) świnie mogą podróżować maksymalnie 24 godziny, jeśli środki transportu, w których przewozi się trzodę chlewną, są wyposażone w zbiorniki wody o wystarczającej pojemności, tak aby świnie mogły pić wodę w czasie transportu;
3) zwierzęta jednokopytne, z wyjątkiem “koniowatych zarejestrowanych”, w rozumieniu ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762), mogą być przewożone maksymalnie 24 godziny, muszą jednak co 8 godzin dostawać wodę i karmę;
4) pozostałe zwierzęta kopytne po 14 godzinach transportu powinny mieć zapewnioną co najmniej godzinną przerwę na pobranie wody i karmy, po upływie której mogą być transportowane kolejne 14 godzin.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2003-185-1809,17058684.html