Czy zieleń miejska jest ważna?

Spread the love

W dzisiejszy sobotni poranek, odwiedziłem miejsce wycinki drzew przy ulicy Opolskiej w Krakowie. W części drogi nr 7, po obu jej stronach, trwają prace związane z porządkowaniem miejskiej zieleni.
Podszedłem do pracowników wykonujących wycinkę drzew. Spytałem o pozwolenie wykonania kilku fotografii trwających prac. Otrzymałem taką zgodę pod warunkom zachowania bezpiecznej odległości od odcinanych konarów drzew.
Robimy to dla mieszkańców – powiedział jeden z pracowników – drzewa są spróchniałeproszę też zrobić zdjęcia tym leżącym już odciętym częściom drzew… – dodaje. – Oczywiście, również zamieszczę takie zdjęcia – odpowiedziałem.
Czy zdjęcia leżących, poodcinanych konarów topól wskazują na ich stan, który wymagał ich usunięcia? Na to pytanie powinni odpowiedzieć eksperci. A jak Wy uważacie?
W ramach miejskich prac, usuwane są także pnącza rosnące na ekranach dźwiękochłonnych ustawionych po obu stronach ulicy Opolskiej. Pięknie rosnące od wielu lat rośliny, w środku lata już w pełni pokryte liśćmi, w dużej części ulicy zostały już usunięte. Rośliny te w przestrzeni miejskiej stanowią dodatkową ochronę mieszkańców przed hałasem spowodowanym ruchem samochodowym o dużym natężeniu. Dodatkowo liście pnączy znakomicie, absorbują pyłowe jak i gazowe zanieczyszczenia, redukując ich stężenie w powietrzu. Oprócz tych, niebagatelnych zasług fitosanitarnych, rośliny te w wyśmienity sposób dekorują i maskują wielkopowierzchniowe ekrany.
Widząc postępujące prace miejskie nasuwają się pytania. Czy wybrano odpowiedni czas na ich wykonanie? Usuwane są w momencie, w którym wydaje się, że odgrywają największą swoją rolę. Gdy już bujnie wyrosły! Czyżbyśmy zapomnieli, że każda zieleń rosnąca w mieście, jest dla nas ochroną przed zachodzącymi zmianami klimatu. Czy nie warto walczyć, o tę zieleń, która zachowa dla nas wilgoć.
A ogołocone z pnączy ekrany, przez długi czas będą nas straszyć paskudnym widokiem, który zapewne, mieszkańcom Krakowa nie przypadnie do gustu…
Mamy nadzieję, że po zakończeniu prac przy budowie estakady i linii tramwajowej na Górkę Narodową zielone pnącza powrócą na swoje miejsca.
Tekst, fot. Janusz Bończak
Tunel drogowy w ciągu ul. Opolskiej. Wiz. ZIKiT Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/tunele/wiadomosci/53804,w-krakowie-powstanie-nowy-tunel-drogowy © inzynieria.com

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.