Premiera reportażu Katastrofa na talerzu i dyskusja ekspercka w Krakowie.

Spread the love

Nie trzeba zadawać pytania, tylko po prostu postawić tezę. Weganizm absolutnie uratuje świat.” [1]

 24 lutego 2024 r. (sobota), o godzinie 14:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) odbędzie się premiera reportażu “Katastrofa na talerzu” oraz panel dyskusyjny dotyczący prawa do zdrowej, bezpiecznej żywności i naprawy systemu żywności. Na wydarzenie zapraszają: W Imię Zwierząt, Green REV Institute oraz koalicja Future Food 4 Climate.

 Film “Katastrofa na talerzu” to podróż, pokazująca różne perspektywy: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestię prawa dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych.

 “Tak samo jak empatia do drugiego człowieka sprawia, że chce się walczyć o jego prawa, tak samo empatia powoduje, że chce się walczyć o prawa zwierząt, dlatego że to tak samo są istoty czujące, tak samo odczuwają ból, strach.” – Szymon Żugaj, bohater reportażu, aktywista, Green REV Institute.

Bohaterki i bohaterowie to: Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek, Posłanka na Sejm X kadencji Dorota Łoboda, Prof. Piotr Skubała, Radny Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Filip Pelc, Marzena Wichniarz, Rodzice dla Klimatu, Szymon Żugaj, aktywista, Green REV Institute, Anna Żuchniewicz, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Roman Głodowski, Prezes i Założyciel Stowarzyszenia Nasz Bóbr, Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa Green REV Institute. Osoby z różnym doświadczeniem, działające w różnych obszarach odważnie mówią o konieczności naprawy systemu żywności, ambitnego zajęcia się kwestią sprawiedliwości żywnościowej, bez stereotypów i politycznej opowieści o prawie do kotleta.

Dyskusja ekspercka

Po premierze odbędzie się dyskusja moderowana przez Justynę Nowicką – dziennikarkę Radia Kraków, byłą wieloletnią szefową działu kultury tej rozgłośni oraz redaktorkę naczelną Radia Kraków Kultura. W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

prof. Joanna Hańderek – ekofeministka, weganka, filozofka specjalizująca się w filozofii kultury, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesora nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicystka, działaczka społeczna i polityczna.

Ewa Wantuch – weganka, biolożka, dietetyczka kliniczna specjalizująca się w dietach roślinnych. Odbyła liczne szkolenia krajowe i zagraniczne głównie w zakresie diet roślinnych, diet w chorobach hormonozależnych, neurologicznych i dietetyki pediatrycznej. Na co dzień pomaga głównie pacjentom z chorobami tarczycy, zespołem metabolicznym oraz z niedoborami pokarmowymi. W kręgu jej zainteresowań leży głównie weganizm i zaburzenia hormonalne.

Monika Konieczna – weganka, aktywistka Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Siostra Rzeka Wilga. Współtworzy Koalicję Ruchów Krakowskich “Wspólnie dla Miasta”. Od kilku lat wspiera i jest zaangażowana w działalność różnych inicjatyw na rzecz poprawy losu zwierząt. Od 2019 r. angażuje się w inicjatywach skupiających się na ochronie przyrody, klimatu oraz na działaniach miastotwórczych.

Monika Kohut – weganka, abolicjonistka zwierzęca, aktywistka, feministka. Działa aktywnie na rzecz równości wszystkich istot żyjących. Organizatorka licznych wydarzeń prozwierzęcych walcząca z szeroko pojętymi wykluczeniami. Mottem jej aktywizmu jest “Współczucie bez działania jest tylko obserwacją. Nie bądź obserwatorem”.

Jakub Spryszyński – od 4 lat szczęśliwy ojciec 4-latki, od około 10 lat weganin. Aktywista prozwierzęcy, behawiorysta psów. W wolnym czasie pasjonat sportu i wszelkiej aktywności fizycznej.

Monika Kohut, jedna z uczestniczek panelu dyskusyjnego: “Musimy przewartościować nasze podejście do zwierząt i otaczającej nas przyrody i zrozumieć, że stanowimy obecnie największe zagrożenie dla tej planety i jej zwierzęcych mieszkańców. I powinniśmy zrobić to nie ze strachu o własne zdrowie lub życie, przyszłość swoich bliskich czy gatunku ludzkiego – powinniśmy to zrobić z poczucia przyzwoitości i szacunku. Nie da się uczciwie walczyć o prawa i ich egzekwowanie w kwestii sprawiedliwości społecznej i jednocześnie tolerować czy czynnie uczestniczyć w gigantycznej opresji wobec dziesiątek miliardów zwierząt pozaludzkich”.

Film tłumaczony na polski język migowy (PJM).

Film powstał dzięki wsparciu Vegan Grants, matronką honorową jest dr. Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA), matronat i współpraca: Krytyka Polityczna.

Wstęp wolny.

Media contact: Michał Dobrzyński (wimiezwierzat@protonmail.com)

Zwiastun

Materiały dla prasy

[1] Roman Głodowski, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, bohater reportażu

Źródło: Green REV Institute