European Vegan Summit. Spojrzenie w Przyszłość – Katastrofa czy Przyszłość jest Wegańska?

Spread the love

W dniach od 19 do 21 września 2023 druga edycja Europejskiego Szczytu Wegańskiego (org. European Vegan Summit) zgromadziła osoby związane z polityką, aktywizmem nauką oraz biznesem, aby podjąć temat palących globalnych wyzwań, takich jak degradacja ekosystemów, zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe, śmierć i cierpienie miliardów niewinnych istot oraz ubóstwo żywnościowe. Szczyt podkreślał pilną potrzebę naprawy naszego systemu żywnościowego. Nie pojutrze. Dzisiaj. Teraz.

Zrównoważony System Żywnościowy

Szczyt rozpoczął się skokiem na główkę. Skupiono się na pilnej potrzebie odejścia od nieefektywnego i niedziałającego systemu żywnościowego. Prelegenci i prelegentki uczestniczyli w dyskusjach na temat zrównoważonego rolnictwa, wpływu wyborów żywieniowych na środowisko oraz roli diet opartych na roślinach w łagodzeniu zmian klimatu. W obliczu nadchodzących wyborów europejskich w 2024 roku eksperci i ekspertki rozważali propozycje polityki i strategie reformy europejskiego systemu żywnościowego.

“(…) Zielony Ład zakłada osiągnięcie przez Unię Europejską do 2050 roku bilansu emisji gazów cieplarnianych na poziomie zero. Nie może to się wydarzyć, jeśli UE nie zlikwiduje przemysłowej hodowli zwierząt, która jest największym źródłem metanu” – podkreśliła w swoim wystąpieniu inauguracyjnym europosłanka doktorka Sylwia Spurek.

“UE nadal jest liderką w dziedzinie działań klimatycznych – ale robi zbyt mało. (…) do końca kadencji możemy spodziewać się fail konserwatyzmu” – dodał europoseł Francisco Guerreiro.

Skuteczny i Inkluzywny Aktywizm

Jednym z najważniejszych punktów Szczytu była skuteczność i efektywność dzisiejszych aktywistów i aktywistek. “Jako ekofeministki sprzeciwiamy się dualizmowi wartości. Nie widzimy wartości tylko w liczbach. Widzimy wartość w życzliwości i trosce – o innych, ale i o siebie” – powiedziała Dr. Kristina Hiddema podczas jednej z wieczornych pogadanek. Wybitni aktywiści i aktywistki dzielili się swoimi doświadczeniami i strategiami na rzecz tworzenia bardziej etycznego, bezpiecznego i zrównoważonego świata. Dyskusje zachęcały uczestników i uczestniczki do podjęcia działań i udziału w rozwiązywaniu problemów w celu stworzenia lepszego świata.

Przyszłość jest Kobietą

Europejski Szczyt Wegański promuje równość, prezentując wpływowe kobiety w dominującym męskim świecie. Wśród znaczących uczestniczek znalazły się m.in. europosłanka doktorka Sylwia Spurek, posłanka Eleonora Evi, radna Ziggy Klazes, Dr. Anita Krajnc, Dr. Olga Kikou i Catalina Lopez Salazar.

Rosnący Sektor Roślinny

Stan sektora roślinnego był kolejnym ważnym tematem. Szczyt dał platformę osobom związanym z przedsiębiorczością i innowacją, którzy podkreślali wzrost i potencjał tego sektora. Axel Anders z Biocyclic Vegan Agriculture przedstawił dane dotyczące zrównoważonych, biocyklicznych zasad uprawy roślin opartych na roślinach, podczas gdy Elena Ciavarella omawiała wyzwania, jakim stawiła czoło branża spożywcza podczas pandemii COVID-19. Uczestnicy i uczestniczki zdobyli wgląd w najnowsze trendy, innowacje i możliwości rynkowe w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze. Wszystko to stworzyło wyraźny kontrast wobec przemysłu mięsnego, który “jest rekordzistą pod względem największej liczby wypadków przy pracy. Wykorzystuje także największą liczbę pracowników migrantów“, jak to podkreślił w swoim wystąpieniu inauguracyjnym Sebastiano Cossia Castiglioni, przedsiębiorca branży wegańskiej,

Bądź na bieżąco

Choć tegoroczny Europejski Szczyt Wegański dobiegł końca, jego wpływ nadal pozostaje silnie obecny. Zapis ze wszystkich paneli European Vegan Summit znajdziesz na kanale YouTube oraz na stronie internetowej: http://vegansummit.eu. Dodatkowo, EVS Talks z Leną Anną Kuklińską oferuje co miesiąc wiedzę i inspirację, a już 6 października pojawi się nowy odcinek z gościnią specjalną, Nicolą Harris, pt. “Plant Based Treaty – Traktat dla ludzkości? Klimatu? Zwierząt?”.

Europejski Szczyt Wegański znajdziesz także w mediach społecznościowych:

Instagram: @vegansummiteu

Facebook: Europejski Szczyt Wegański

Twitter: @eu_vegan_summit

Organizatorzy

Green REV Institute to pierwszy i jedyny wegański think-tank w Polsce, operator Koalicji Future Food For Climate i organizator Europejskiego Szczytu Wegańskiego.

W sprawie zapytań prasowych, wywiadów lub dodatkowych informacji na temat Europejskiego Szczytu Wegańskiego prosimy o kontakt:

Lena Anna Kuklińska

Asystentka Projektu

Green REV Institute

europeanvegansummit@greenrev.eu

+32 479 87 16 20