Wspólna Polityka Rolna 2023-2027.

Spread the love
Fot. Strona www Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czy unijne środki sfinansują Zielony Ład i transformację czy business as usual?

Ruszyły konkursy w ramach środków największej części unijnego tortu funduszy publicznych, czyli Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  przedłużyło nabory wniosków w ramach płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR do 30 czerwca 2023 r.

“Wspólna Polityka Rolna 2023-2027 ma być niejako nowym otwarciem dla rolnictwa. Rolnictwa dla bioróżnorodności, klimatu, środowiska i zdrowia ludzi oraz dobrostanu zwierząt tzw. hodowlanych. Dlatego w ramach naszych działań, które nazwaliśmy AGRIWatch – programem stojącym na straży wydatkowania środków publicznych w ramach rolnictwa i obszarów wiejskich, mówimy sprawdzam i pytamy czy Ministerstwo planuje wspierać finansowo funkcjonowanie ferm przemysłowych” – Anna Spurek, COO Green REV Institute.

Green REV Institute zwrócił się z wnioskiem o informacją publiczną do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pytając jakie wsparcie jest planowane w ramach naborów dla sektora hodowlanego, w zakresie hodowli zwierząt, uprawy oraz produkcji roślin paszowych, wykorzystywanych dla sektora hodowlanego. Komisja Europejska nie wskazuje całościowych, kompletnych kwot, które od lat wspierają sektor hodowlany. Promocja produktów rolno- spożywczych, Program Warzywa, Owoce, Mleko w Szkole to mały wycinek środków, które otrzymują fermy na uprawę i produkcję paszy dla zwierząt, wsparcie inwestycji, wsparcie dla hodowli.

“W 2023 r. chcemy uzyskać cyfry, które stoją za sektorem hodowlanym i które pokażą, ile środków publicznych, środków z naszych podatków faktycznie otrzymuje sektor, który niszczy środowisko naturalne, zdrowie publiczne i życie zwierząt” dodaje Anna Spurek.

Żródło: Green REV Institute to wegański think tank, inicjator i koordynator największej koalicji dla transformacji systemu żywności Future Food 4 Climate. Działa rzeczniczo i prowadzi działania strażnicze, mówiąc sprawdzamy politykom i decydentkom, którzy podejmują decyzje dot. rolnictwa i produkcji żywności oraz klimatu.

Informacji na temat programu AgriWatch udziela Bartłomiej Gawrecki bartek@greenrev.org