Dziś premiera Wegańskiej Warszawy

Spread the love

Wegańska Warszawa  14.01, Reżyseria: Marcin Anaszewicz, Anna Spurek

Zgodnie z raportem portalu Happycow.pl z 2019 r. Warszawa to jedno z 10 najbardziej przyjaznych weganom i wegankom miast na świecie. Tworzący raport doliczyli się w stolicy 47 wegańskich restauracji i ponad 100 miejsc przyjaznym diecie bezmięsnej, a liczby te pomimo pandemii cały czas rosną. Obecnie w aplikacji twórców raportu dostępnych jest ponad 60 wegańskich miejsc.

14 stycznia swoją premierę online ma krótkometrażowy film o twórcach i twórczyniach stołecznych biznesów opartych o kuchnię roślinną. “Wegańska Warszawa” opowiada o kultowych przedsiębiorstwach oferujących wegańską żywność z różnych stron świata. Youmiko Vegan Sushi, Słuszna Strawa, czy Lokal Vegan Bistro, od lat karmią Polki i Polaków, poszerzając ich kulinarne horyzonty.  Biznesy takie jak Roślinny Qurczak zaczynają natomiast pukać do sklepów w całej Polsce.

Tak samo, jak cały sektor, roślinne biznesy dotknięte zostały przez COVID-19, jednak coś szczególnego pozwoliło im przetrwać. Bohaterki i bohaterowie materiału to głównie osoby, które założyły własny biznes, często bez pieniędzy i wsparcia gigantów, ale zawsze z wizją i pasją. Tworząc zgrane zespoły udało im przejść przez czas pandemii i utrzymać stały zespół ludzi. Wiara w potrzebę zmiany nawyków żywieniowych Polek i Polaków to ich źródło energii do działania. Satysfakcję z wysiłku dają im momenty, kiedy zatwardziały mięsożerca chwali sojowego schabowego, lub też nie jest w stanie odróżnić go od zwierzęcego.

Jeszcze przed premierą film otrzymał wiele pozytywnych recenzji.

,,Napisać, że jestem zachwycona, to zbyt mało. Znów zakiełkowała we mnie nadzieja, która już dawno zatruła się kiełbasą.”

  • Dorota Sumińska – Dziennikarka, autorka książek i lekarka weterynarii.

,,Wegańska Warszawa to świat stworzony przez prawdziwych ludzi motywowanych wizją zrównoważonej, zdrowej, pełnej empatii przyszłości dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców planety Ziemi.”

  • Philip Lymbery – Dyrektor Generalny Compassion in World Farming International

 ,,Weganizm łączy osoby, które któregoś dnia dostrzegły etyczne i klimatyczne konsekwencje naszego systemu produkcji żywności i zdecydowały, że nie będą odwracać wzroku od cierpienia milionów zwierząt hodowanych i zabijanych każdego dnia w Europie.”

  • Brigitte Gothière – Współzałożycielka francuskiej organizacji L214

Reportaż powstał dzięki wsparciu Veg Fund oraz Green REV Institute, a matronatem specjalnym objęła go dr. Sylwia Spurek, Posłanka do PE Greens/EFA. Partnerami specjalnymi filmu zostały organizacje Akcja Demokracja i Plant Based Treaty.

14 stycznia odbędzie się internetowa premiera filmu “Wegańska Warszawa”. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebook”u i jego udostępniania. Załączam także trailer i plakat promujący film.

Wydarzenie: https://facebook.com/events/s/weganska-warszawa/662327338106965/

“Wegańska Warszawa” to opowieść o ludziach, jedzeniu i wizji. Warszawa to jedno z 10 najbardziej przyjaznych diecie roślinnej miast na świecie (Happycow.net, 2019). Lokal Vegan Bistro, Youmiko Vegan Sushi, Roślinny Qurczak i Słuszna Strawa to przedsiębiorstwa, które powstały często bez pieniędzy i wsparcia gigantów, ale zawsze z wiarą i przekonaniem, że Polki i Polacy mogą i chcą jeść inaczej. Reportaż opowiada o zespołach tworzących stołeczne restauracje i biznesy, przetrwaniu pandemii na rynku gastronomicznym i imaginacji równego dla wszystkich świata.

Matronat specjalny: dr. Sylwia Spurek, Posłanka do PE Greens/EFA.

Partnerzy specjalni: Akcja Demokracja, Plant Based Treaty.

Matronat/patronat medialny: KUKBUK, Zielona Interia, Noizz, Krytyka Polityczna, Food & Friends.

Specjalne wsparcie: Ekowyborca, Istota, Klub Myśli Ekologicznej, Manifest Wegański, Roślinna Strona, Szymon Bujalski – Dziennikarz dla Klimatu, Śląska Opinia, V – Gun dla Zwierząt.
Źródło: Green REV Institute