Kultura wegańska

Spread the love

Wczoraj minęła nas wielka okazja. Dyrektywa Unijna z 2019 roku miała zostać wdrożona przez państwa unijne. Tylko, że polscy politycy mieli co innego na głowie, nie od dzisiaj wiadomo, że ekologia, klimat, prawa zwierząt i równość wszystkich sentymentów jest im obca. Więc wielkie zmiany przeszły bokiem. Nadal można używać jednorazówek w naszym kraju, choć w Europie zostało już to zabronione.

Zamiast płakać czy się obrażać proponuję zróbmy sobie sami wdrożenie tej dyrektywy. Rzecz jest bardzo prosta. Wystarczy wychodząc z domu wziąć ze sobą termos, lub kubek, wystarczy wybierając się do restauracji mieć swój talerzyk i sztućce. Już słyszę te westchnienia: tyle do noszenia, tyle do zapamiętania, a gdzie nasza swoboda, spontaniczność, wygoda? No dobrze, rozumiem te westchnienia, ale proszę przez chwilę się zastanowić. Jak wychodzimy z domu to co robimy? Klucze, bierzemy je obowiązkowo, komórka, smarfon, tablet, muszą być, portfel koniecznie, szminka, zegarek, krem do rąk, chusteczki, kluczyk do kłódki od roweru, kluczyk od samochodu. Jest tego trochę prawda? Więc co nam szkodzi dodać jeszcze dwa, trzy gadżety do tego całego dobytku jaki niesiemy ze sobą? Po komórkę niektórzy z nas będą wracali biegiem, bo jak żyć bez wiadomości, dzwonienia, sprawdzania co się dzieje u znajomych na facebooku. Po tableta wrócimy bardzo szybko, bo jak pracować bez narzędzia pracy? Więc co nam szkodzi jeszcze jedne element? Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu nikt nie sprawdzał nerwowo czy na pewno ma ze sobą smartfona. Widać można przyzwyczaić się do każdego gadżetu.

Nie czekając na to, co zrobi rząd sami możemy zacząć żyć tak by zmienić nasz świat. A jest o co walczyć. Toniemy w plastiku. Plastik jest wszędzie: w naszych organizmach, pokarmie, wodzie. Plastikowe plaże, plastikowe wyspy na morzach i oceanach, plastikowe łąki. Zwierzęta dławiące się plastikiem, umierające w męczarniach po połknięciu plastikowych butelek, zakrętek, sztućców. Foliowe torebki duszące cały świat. To ostatnie chwile, żeby się zatrzymać, zmienić przyzwyczajenia, zacząć działać inaczej. Będzie niewygodnie? Trzeba pamiętać o płóciennej torbie na zakupy, kubeczku na kawę? Ale przecież pamiętamy by zabrać ze sobą tyle rzeczy, nie zapominamy o chusteczkach, portfelu i kluczach. Uważamy, że są pewne rzeczy podstawowe niezbędne nam gdy wyjdziemy z domu, więc wystarczy tylko rozszerzyć tę listę. Wystarczy tylko pomyśleć o jeży który udusił się w foliowej torebce, bezdomnym kocie lub psie, który połknął plastikową zakrętkę wraz z odpadkami jakie znalazł w trawie, wystarczy pomyśleć o łące, rzece, plaży, na której walają się plastikowe odpadki naszej jednorazowej niefrasobliwości.

To od nas zależy jak będzie wyglądał nasz świat. Wiatr może przywiać nam zapach kwiatów, albo plastikową torebkę, która zawiśnie na drzewie. Na spacerze w parku możemy cieszyć się zielenią, albo obserwować porozrzucane niespodzianki jednorazowego użycia. Cząsteczki plastiku są już wszędzie. Tego rodzaju zanieczyszczenia nie musi przybywać. Wczoraj nasz kraj nie skorzystał z wielkiej możliwości przerwania tego nadużycia świata. Rządzący zaspali, pewnie mieli inne ważne sprawy na głowie i walka o klimat nie znalazła się na ich liście priorytetów. To jednak nie oznacza, że my tak samo mamy zaspać i nie załapać się na zmianę. Wszystko tak naprawdę zależy od nas. Ruch społeczny ma większą siłę niż polityka, siła sprawcza społeczeństwa obywatelskiego jest ogromna. Wystarczy przestać narzekać na to, co znów nie zostało zrobione. Wystarczy zacząć od siebie.

Czasami wystarczy być zmianą, którą chce się widzieć w świecie. Czasami wystarczy zrobić coś samemu. Wszystko zaczyna się od nas, ode mnie, ciebie, i ciebie. Potem lawina rusza sama. Do dobrych rzeczy warto się przyzwyczajać.

Zasada wegańska numer jeden: szanuj świat. Do tego nie potrzebne są nam żadne prawa i dyrektywy, wystarczy rozejrzeć się dookoła i poczuć jedność z tym, co nas otacza.
Tekst dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ, rys. Janusz Bończak

Dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ .

dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ,  wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Kongresu Świeckości, członkini rady głównej Kongresu Kobiet. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com

 

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.