Przeddzień 29 Finału

Spread the love

Ostatni dzień przygotowań przed 29 Finałem WOŚP zmierza ku końcowi. Co się dziś działo w sztabie na ulicy Kopernika 27? Przeczytajcie i oglądnijcie zdjęcia.
Wiadomość z ostatniej chwili! Pierwsze finałowe wpływy to około 20 tys. złotych – zebranych z puszek stacjonarnych ustawionych w połowie grudnia ub.r. 

Tomasz Olejarczyk członek krakowskiego Sztabu WOŚP.

Rozmowa z członkiem sztabu WOŚP Tomaszem Olejarczykiem,  w Collegium Śniadeckiego UJ przy ulicy Kopernika 27 w Krakowie. 

W jaki sposób można zostać wolontariuszem w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

– Już na początku grudnia, każda pełnoletnia osoba, która zechce zostać wolontariuszem sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, może zgłosić swój akces poprzez wpis na stronie internetowej www.iwolontariusz.wosp.org.pl, podając swoje dane i wysyłając również wg. odpowiednich wymogów swoje zdjęcie. Rodzice lub opiekunowie mogą też zgłosić swoje dzieci lub podopiecznych do finałowej kwesty oraz można zarejestrować firmę lub wydarzenie podczas którego zbierane będą datki. Oczywiście istnieje możliwość wybrania swojego docelowego sztabu. Akurat nasz sztab jest największy z czterech działających w Krakowie. Obsłużymy w tym roku ponad 750 wolontariuszy. Naszym zadaniem jest ich zweryfikowanie i potwierdzenie zgłoszeń głównemu sztabowi, który mieści się w Warszawie. Na tydzień przed finałem, organizujemy „potwierdzanie” udziału w tym wolontariacie. Polega ono na tym, że każda osoba, która zgłosiła chęć zbierania datków, przychodzi do nas i pokazuje swój dowód osobisty, po czym podpisuje odpowiednią listę, a my w ślad za tym, potwierdzamy autentyczność zgłoszenia. Następnie czekamy na przesłanie z Warszawy materiałów umożliwiających zbieranie datków na cel WOŚP. I dziś właśnie jest ten dzień, kiedy można odebrać swój identyfikator i puszkę na zbiórkę. Również możliwa jest rekrutacja standardowa, czyli wolontariusz kontaktuje się z wybranym sztabem i tam dopełnia wszystkich formalności.

Który to jest Pana Finał WOŚP

– Pierwszy raz zbierałem pieniądze do puszki jako wolontariusz 5 lat temu, a już rok później stwierdziłem, że chciałbym spróbować pracować w sztabie. I tak się zaczęło. Dzisiejszy finał jest już moim czwartym jako członka sztabu i działamy… Z wiadomych względów w tym roku jest o wiele trudniej, gdyż w związku z pandemią musimy zabezpieczyć odwiedzających nas wolontariuszy, gości i członków sztabu przed wirusowym zagrożeniem.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał, fot. Janusz Bończak

***

 

Zawsze staraliśmy się dorzucić do puszki WOŚP, jednak w tym roku zdecydowaliśmy się, żeby wziąć czynny udział w Finale i pokazać naszej córce jak można pomagać i czerpać z tego radość. Jest to jej pierwszy udział w akcji WOŚP. W niedzielę, jak tylko pogoda dopisze, Zuzia będzie z nami zbierać datki. Zapraszamy Wszystkich krakowian do Parku AWF przy nowej fontannie. Tam wraz z naszą córką Zuzią będziemy zbierać pieniądze przeznaczone na pomoc chorym dzieciom. Tym razem Fundacja będzie się skupiać na zakupie sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii – Mama Gosia i Tata Maciek. Miejsce zbiórek możecie oglądać na bieżąco na mapce www.wosp.org.pl/wspieraj/mapa-puszek

***