Ogrody społeczne w Krakowie

Spread the love

Ogrody społeczne są częścią ekonomii współdzielenia, Umożliwiają wielu osobom korzystanie z zasobu, na który nie mogliby sobie pozwolić samodzielnie. Uroki miasta, które jeszcze do niedawna wabiły nas blaskiem słońca odbitego od rozgrzanych, szklanych witryn galerii handlowych zaczynają tracić na znaczeniu. Coraz częściej dostrzegamy, że miejskie życie nie musi być zaprzeczeniem życia w zgodzie i blisko natury. Dowodem na to są zataczające coraz szersze kręgi idee, u których podstaw leży kontakt człowiek z przyrodą, poszanowanie środowiska naturalnego i powrót do sielskości obcowania z zielenią. Idealnym przykładem jest prężnie rozwijający się na świecie trend miejskiego ogrodnictwa społecznego. W wielu miastach dostrzeżone zostały ich liczne funkcje, które niosą za sobą to wszystko, czego mocno zurbanizowane tereny potrzebują, aby zachować zrównoważony rozwój i spełniać zmieniające się w ostatnich dekadach potrzeby swoich mieszkańców:

UPIĘKSZANIE MIASTA – często ogrody zakładane są na zapomnianych działkach. Kiedy nad takim terenem kontrolę przejmują miejscy ogrodnicy usuwają gruz, a śmieci zastępują bujną zielenią. Ogrodnictwo społecznościowe zamienia nieużytki w tętniącą życiem zieloną przestrzeń, która poprawia jakość życia mieszkańców – nie tylko ludzi faktycznie zajmujących się ogrodem, ale również wszystkich w sąsiedztwie.

ŚWIEŻE PRODUKTY – ogrody społeczne zapewniają dostęp do świeżych i pożywnych produktów dla wielu rodzin, poprawiając tym samym ich dietę i ogólny stan zdrowia.

ZDROWY STYL ŻYCIA – ogrodnictwo miejskie pozwala cieszyć się świeżym powietrzem i daje możliwość do prostej i przyjemnej aktywności fizycznej. Zapewnia również wypoczynek od zgiełku miasta i łagodzi stres.

CZYSTSZE ŚRODOWISKO – rośliny w ogrodach społecznych produkują tlen i pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Pochłaniają również wodę deszczową zmniejszając ilość spływów, które przepływają przez ulicę i przenoszą zanieczyszczenia do rzek. W ogrodach społecznych dzięki kompostowaniu przetwarza się odpady roślinne w użyteczny nawóz.

SILNIEJSZE SPOŁECZNOSCI – dzielenie się ogrodem społecznym daje szansę na kontakt z sąsiadami i zmniejszenie anonimowości. Ogrodnicy czują się bardziej odpowiedzialni za miejsce w którym żyją, zyskują poczucie własności i ducha wspólnoty.

EDUKACJA – praca w ogrodzie społecznym to dobry sposób, aby dzieci mogły dowiedzieć się skąd pochodzi żywność. Uczestniczenie od najmłodszych lat w życiu społeczności buduje również poczucie odpowiedzialności za otoczenie. Dodatkowo kontakt z przyrodą poprzez ogrodnictwo wpływa korzystnie na zdolności motoryczne, funkcje poznawcze oraz kreatywność, zmniejszając jednocześnie deficyt kontaktu z naturą.

W Krakowie w tym momencie dziewięć ogrodów społecznych – Ogród Społeczny Macierzanki, Ogród Społecznych Klinówka, Ogród społeczny Reduta, Ogród Społeczny Salwator, Ogród Społeczny Azory, Ogród Osiedlowy Siemaszki, Ogród Społeczny Na Załęczu, Park Stacja Wisła, Park Kieszonkowy z Ogrodem Sąsiedzkim Zesławice, a kolejne jak Ogród Społeczny Grzegórzki powstają. Osoby wokół nich zrzeszone tworzą miejsca dające lokalnej społeczności możliwość korzystania z zalet społecznego ogrodnictwa miejskiego, które nie sprowadza się tylko do własnoręcznego sadzenia warzyw czy kwiatów, zakładania rabat permakultowych, ale również niesie za sobą mnóstwo funkcji społecznych. Pozwala na zacieśnianie relacji między sąsiadami, uczy współpracy i troski o wspólne dobro, co jest niezwykle istotne gdy mowa o kształceniu postaw społeczeństwa zaangażowanego.

Każdy mieszkaniec Krakowa, wspólnie z sąsiadami i znajomymi przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie może stworzyć takie enklawy bioróżnorodności. O tym jak to zrobić przeczytacie tutaj: https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/419-czym-jest-i-jak-zalozyc-ogrod-spoleczny.html.

Krakowskie Ogrody Społeczne: https://www.youtube.com/watch?v=-J5caNEyR60

 

 

 

 

Dział współtworzony z udziałem

Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.