W Krakowie pomogliśmy już ponad 300 kobietom

Spread the love
Od lewej Natalia Kućma, dyrektorka oddziału CPK w Krakowie, oraz Iga Uniszewska, właścicielka restauracji Veganic. Zdjęcie wykonane podczas eventu na rzecz CPK.

Mieszkając poza dużymi aglomeracjami miejskimi, w których nie ma organizacji wspierających kobiety, gdzie można zgłaszać się po pomoc?

To duży problem. Także z tego względu, że w mniejszych miejscowościach, gdzie się wszyscy znają, udanie się nawet po poradę do psychologa czy zgłoszenie się na policję może być postrzegane jako piętnujące. Na szczęście wiele organizacji, także Centrum Praw Kobiet, udziela wsparcia telefonicznego i mailowego, a sytuacja pandemii niejako zmusiła nas do ulepszenia naszej oferty o pomoc (ale i szkolenia) zdalne: za pomocą internetowych komunikatorów i czatów. Naszym sprzymierzeńcem jest tu internet jeśli chodzi o rozpowszechnienie informacji, ale także nasze wolontariuszki i wolontariusze roznoszący plakaty i ulotki, pracowniczki i pracowniczki innych pomocowych instytucji, którzy kierują do nas panie.

 

Czy możemy zachować anonimowość zgłaszając nasze wątpliwości związane z bezpieczeństwem naszych sąsiadek, koleżanek z pracy itp?

Zawsze mamy prawo zachować anonimowość zgłaszając tego typu sytuacje czy dopytując się o możliwe sposoby postępowania. Obawa o własne bezpieczeństwo jest czymś naturalnym, nie powinna nas jednak powstrzymywać przed próbą pomocy innym. Warto pamiętać, że jesteśmy zobowiązane i zobowiązani do zgłaszania przypadków zagrożenia życia (samobójstwo czy zabójstwo) oraz podejrzenia przestępstwa wobec dzieci. Do Centrum zgłaszają się również osoby zaniepokojone sytuacją swoich przyjaciółek, sąsiadek, koleżanek z pracy – cieszą nas te dowody wrażliwości i nieobojętna postawa. Naszą misją jest również prewencja i edukacja, dlatego chętnie udzielamy również informacji w tym zakresie.

Ilu osobom już pomogła pomoc Centrum Praw Kobiet?

Przez ponad 25 lat działalności Centrum pomogło ponad 100 tysiącom kobiet. Zwracały i zwracają się do nas panie z różnych miejsc Polski, a także cudzoziemki tutaj mieszkające. Od połowy marca tego roku, kiedy to oficjalnie rozpoczął działalność krakowski oddział CPK, udzieliłyśmy wsparcia już ponad 300 kobietom. Mamy w planach rozszerzenie naszej oferty pomocowej dla pań rosyjskojęzycznych oraz kobiet G/głuchych.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Janusz Bończak, fot. autor.

Wspieraj Istotę – wpłać datek. Ogłoś się na łamach naszej strony.