Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach. Josef H. Reichholf – Premiera książki

Spread the love

Dziś premiera książki
Seria #nauka

Czy wyobrażacie sobie świat bez motyli?
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na świecie wyginęło osiemdziesiąt procent motyli. Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe.
Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf tłumaczy wymieranie tych pięknych zwierząt oraz proponuje konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk.
Książka Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.
Josef H. Reichholf – zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował działem kręgowców w bawarskim muzeum zoologicznym. Profesor ekologii i ochrony środowiska na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów oraz Nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najlepszą książkę popularnonaukową, przyznawaną przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.

Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach
Czy wiesz, że… • Kraśnik sześcioplamek lata bardzo wolno, by odstraszająca drapieżniki trucizna w jego organizmie nie zagroziła jego życiu. • Namiotniki czeremszaczki swoją pajęczyną potrafią opleść cały krzew czeremchy. • Osetniki wykorzystują prądy powietrzne, by w ciągu kilku pokoleń przemierzyć trasę z południa Sahary na północ Europy.
Wielką wartością książki jest spojrzenie na przyrodę oczyma doświadczonego i powściągliwego w osądach naukowca i jednocześnie pełnego pasji przyrodnika, od najmłodszych lat fascynującego się życiem motyli. Czytelnik znajdzie tu opisy niecodziennych strategii przetrwania – motyle wodne, gatunki zimowe, masowe pojawy i migracje i wiele innych. Autor dzieli się troską o delikatne ekosystemy w obliczu nasilającej się presji ze strony gospodarki człowieka i nieprzewidywalnych zmian środowiska.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego działa nieprzerwanie już od ponad dwudziestu lat. Przez cały ten czas wspieramy polską naukę i rozpowszechniamy jej osiągnięcia na całym świecie. Proponujemy także polskiemu czytelnikowi najciekawsze przykłady zagranicznej literatury popularnonaukowej, beletrystyki i reportaży.
Miłego czytania!
Monika Tatka Dział promocji i marketingu monika.tatka@wuj.pl tel 12/663 23 86