Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Spread the love

Idea obchodów Międzynarodowego / Światowego Dnia Ptaków Wędrownych, ang. International Migratory Bird Day (IMBD), narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1993 z inicjatywy Cornell Laboratory of Ornithology i Smithsonian Migratory Bird Center. Oficjalnie odbywają się w drugą sobotę maja w USA i Kanadzie, w październiku: w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach[2], koordynowane przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków, (ang. BirdLife International), jako Światowy Dzień Ptaków Wędrownych[3].

Święto obchodzone corocznie od 2006 na arenie międzynarodowej w 2. weekend maja maja, ustanowione przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS)[1].

Obchody światowego/międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia – podróży ptaków.
Nad Polską krzyżują się szlaki wędrówek ptaków łączące trzy kontynenty: nasz kraj jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.

Źródło Wikipedia