Młodzi naprawią UE

Spread the love

W piątek 7.06 między 17:00, a 19:00, młode osoby przemaszerują tłumnie głównymi ulicami Warszawy pod hasłem „Młodzi naprawią UE”. Marsz zakończy się wielkim happeningiem pod Pałacem Kultury i Nauki. Akcja związana jest z wyborami do Parlamentu Europejskiego, a jej organizatorem jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Jesienią zeszłego roku młode osoby poszły do urn, ale zamiast obiecanych zmian dostaliśmy wymówki i żałosne utarczki starszych panów wyzywających się od „panów członków”. Tymczasem, jeżeli chodzi o sytuację osób młodych, to ta wciąż się pogarsza. Coraz bardziej doskwierają nam kryzysy: klimatyczny, mieszkaniowy i zdrowia psychicznego. Pora więc na nowe twarze! Polskę w Parlamencie Europejskim powinny reprezentować osoby, które mają pomysły na to, jak nas wyciągnąć z tych wszystkich problemów oraz mają gotowość i energię do działania, czyli osoby młode!” – Aleksandra Sobańska, MSK

W piątek 7 czerwca przemaszerujemy ulicami Warszawy, żeby zaprotestować przeciw odkładaniu spraw ważnych dla młodych Europejek i Europejczyków na dalszy plan. Będziemy też namawiać do uczestnictwa w wyborach oraz oddania głosu na osoby młode i zdeterminowane do reformowania Unii Europejskiej, tak by ta lepiej dbała o nasze interesy. O godzinie 17:00 spotkamy się pod Pałacem Kultury i Nauki obok zejścia na stację Warszawa Śródmieście, a o 17:30 rozpoczniemy marsz ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Świętokrzyską, by wrócić pod PKiN, tym razem od strony Parku Świętokrzyskiego. Tam zgromadzeni ułożą żywe gwiazdy dookoła fontanny, nawiązujące do flagi Unii Europejskiej.

Po drodze zaplanowane są dwa przystanki. Jeden pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, a drugi pod biurem przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. W trakcie pierwszego poruszona zostanie kwestia niskiej dostępności stancji dla osób studiujących. Podczas drugiego przystanku, osobom reprezentującym dwie najważniejsze unijne instytucje zostaną wręczone postulaty młodych – są to tematy, którymi Parlament i Komisja powinny się zająć zaraz na początku kolejnej kadencji.

To czego oczekujemy to, po pierwsze, rozwój zintegrowanej europejskiej kolei, tak byśmy mogli wygodnie i tanio podróżować po Unii Europejskiej. Gęsta i nowoczesna sieć kolejowa zwiększy nasze bezpieczeństwo i uniemożliwi sparaliżowanie transportu ewentualnemu agresorowi. Po drugie, postulujemy odbudowę europejskiej przyrody, bo jej zły stan stanowi dla nas zagrożenie. Gdy natura ma się źle, susze i powodzie są dla nas dotkliwsze, a dla kontrastu bujne lasy i bagna stanowią naturalną linię obronną i wspierają nasze zdrowie psychiczne. Po trzecie, chcemy, aby Unia Europejska dotowała ekologiczne budownictwo socjalne, dzięki czemu będziemy mogli się usamodzielnić oraz podjąć studia, a po naszym kraju przestanie panoszyć się patodeweloperka.” – Szmo Kacprzak, MSK

Zachęcamy do udziału w marszu i zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół rzeczniczy chętnie odpowie na pytania dotyczące naszych postulatów, wydarzenia oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Osoby kontaktowe:
Aleksandra Sobańska +48 666 602 371
Szmo Kacprzak +48 697 302 674