Ponad 100 kandydatów do samorządów poparło Program Roślinna Szkoła!

Spread the love

Program Roślinna Szkoła – 10 postulatów koalicji Future Food 4 Climate, Green REV Institute został poparty przez ponad 100 osób kandydujących w wyborach samorządowych. Postulaty Roślinnej Szkoły popierają i uwzględniają w planowanych działaniach lokalnych: Kandydatka na Prezydentkę Wrocławia Izabela Bodnar (Polska 2050), kandydat na Prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (wspierany przez Razem) , kandydatka na Prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat (Razem), kandydat Lewicy na Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, kandydatka na Prezydentkę Bielska  – Białej Magdalena Madzia (Lewica Razem), kandydatka na Prezydentkę Poznania Beata Urbańska (Lewica), ale także Partia Zieloni oraz kandydaci Koalicji Obywatelskiej.

Inicjatorem i operatorem programu jest think tank Green REV Institute, partnerami Future Food 4 Climate, Klub Myśli Ekologicznej, Rodzice dla Klimatu, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Fundacja Onkologiczna Rakiety w centrum zielonej transformacji stawia szkołę, jedno z najważniejszych miejsc każdej lokalnej wspólnoty. “Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości i odpowiedzialność za planetę, środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt. „Roślinna szkoła” to również jej otoczenie – wspólnota, organizacje społeczne, lokalny biznes i władze samorządowe.” (manifest Roślinnej).  10 postulatów Programu obejmuje:

  1. Włączenie celów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego do strategii rozwoju miast. Polityki miejskie muszą uwzględniać rolę żywności i projektować działania dla zdrowia, planety, praw człowieka i praw zwierząt.
  2. Współpraca samorządów, wymiana dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi władzami w zakresie inicjatyw i projektów dotyczących bezpiecznych, zrównoważonych i lokalnych systemów żywieniowych.
  3. Implementacja do samorządowych Programów Współpracy możliwości realizacji projektów przez organizacje społeczne na rzecz zdrowej, lokalnej, etycznej i bezpiecznej klimatycznie żywności.
  4. Wprowadzenie w szkołach praktycznej edukacji żywieniowej, tworzenie przyszkolnych ogrodów warzywno-edukacyjnych i roślinnych warsztatów kulinarnych, uczenie szacunku do żywności, środowiska i praw zwierząt.
  5. Współpraca z dietetyczkami/kami, edukacja kadry nauczycielskiej oraz personelu stołówek w zakresie tworzenia jadłospisów na podstawie aktualnych zaleceń zdrowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.
  6. Promocja diety roślinnej, organizowanie spotkań w szkołach, lokalnych centrach aktywności, bibliotekach, domach kultury.
  7. Włączenie w zieloną transformację głosu lokalnych społeczności, rodziców, opiekunek/ów, osób uczących się, mieszkanek/ńców, żeby tworzyć wspólnotę dla zdrowej, lokalnej i roślinnej żywności.
  8. Rozwój rolnictwa wspieranego przez lokalną społeczność; pomoc merytoryczna, techniczna i finansowa ze strony samorządów. Współpraca lokalnych instytucji publicznych z lokalnymi rolniczkami/kami.
  9. Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych dla produktów spożywczych zamawianych w szkołach. Stawiamy na żywność wysokiej jakości, lokalną, sezonową, o dużej zawartości składników odżywczych, od certyfikowanych producentów.
  10. Zagwarantowanie pełnego dostępu do zdrowych, roślinnych i pełnowartościowych posiłków w każdej szkole i każdego dnia (bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego).
Magdalena Biejat, Wicemarszałkini Senatu, kandydatka na Prezydentkę Miasta Stołecznego Warszawy: Odpowiedzialne żywienie to nie tylko dostęp do zrównoważonych i pełnowartościowych posiłków, to również całe otoczenie, które pozwoli na realizowanie dobrych polityk żywieniowych – wsparcie lokalnych rolników, edukacja i współpraca z lokalnymi wspólnotami. Credit: Magdalena Biejat

 

Łukasz Gibała, radny Krakowa, kandydat na Prezydenta Krakowa: Bez wątpienia w krakowskich szkołach potrzeba zmian dotyczących żywienia. Bardzo podoba mi się też postulat o tworzeniu ogródków przyszkolnych, dzięki czemu dzieciaki od najmłodszego będą uczone, jak ciężkiej pracy wymaga uprawa roślin, które trafiają na nasz stół. A przecież nauka przez praktykę jest dużo lepsza niż samo wkuwanie teorii. Credit: Łukasz Gibała

 

 

Magdalena Madzia, kandydatka na Prezydentkę Bielska – Białej: Krótkie łańcuchy dostaw, lokalni producenci warzyw i owoców, posiłki przygotowywane na miejscu to prawidłowy kierunek. Zmiany na poziomie lokalnym są możliwe, wszystko zależy od osób podejmujących decyzje i ustalających kryteria dla przetargów. Co ważne – cena nigdy nie jest jedynym kryterium. Powinno uwzględniać się ofertę najkorzystniejszą, a dobry, zdrowy i ciepły posiłek wart jest dopłaty 2 tysiące złotych na cały rok szkolny! Credit: Dolina Bawole Serce

 

Green REV Institute: Roślinna Szkoła to pierwszy taki program w Polsce, który chce zmiany na talerzu, w edukacji, w całym systemie żywienia, chce nowej, rzetelnej narracji o żywności, która uwzględnia prawa nas wszystkich – osób konsumenckich, osób uczących się, młodzieży, dzieci. Codziennie siadamy do stołów, codziennie jemy i kupujemy żywność. Czas na to, żeby nasze prawa, nasze zdrowie, nasze prawo do zdrowej żywności i do życia w czystym środowisku było uwzględnione przez decydentów na wszystkich poziomach rządzenia.

 Lista osób, które wsparły Roślinną Szkołę jest codziennie aktualizowana.