Roślinna Szkoła

Spread the love

W centrum zielonej transformacji stawiamy szkołę, jedno z najważniejszych miejsc każdej lokalnej wspólnoty. Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości i odpowiedzialność za planetę, środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt. „Roślinna szkoła” to również jej otoczenie – wspólnota, organizacje społeczne, lokalny biznes i władze samorządowe. Wszyscy muszą przejść na zieloną stronę mocy!

Green REV Institute, organizator programu Roślinna Szkoła oraz partnerzy – Future Food 4 Climate, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Klub Myśli Ekologicznej, Rodzice dla Klimatu, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych rozpoczęli program Roślinna Szkoła.

Osoby kandydujące do samorządów, decydenci i decydentki są zaproszeni do bycia ambasadorami i ambasadorkami Roślinnej Szkoły. Samorządy mają ogromnie ważną rolę do odegrania w dialogu na rzecz transformacji systemu żywności i my w Green REV Institute wierzymy, że to lokalni decydenci i decydentki są i będą motorem dla współpracy na rzecz zdrowia publicznego, klimatu, środowiska, praw człowieka i zwierząt.

Roślinna Szkoła to 10 postulatów, które łączą lokalne strategie i polityki, współpracę z organizacjami pozarządowymi, edukację i włączanie kadr administracji, kadr szkół, wspieranie lokalnych producentów żywności, lokalnych rolników i rolniczek, tworzenie miejsc takich jak przyszkolne ogrody warzywne, wspieranie przechodzenia do diet roślinnych i zapewnienie dostępu do zdrowych, roślinnych posiłków w szkołach.

Łączymy zamówienia publiczne, wyżywienie zbiorowe, edukację, działania samorządu, strategie lokalne w pakiet dla zdrowej, zrównoważonej żywności. Lokalne społeczności powinny stawiać na lokalną żywność, angażować się w działania na rzecz żywności. Zielona transformacja i edukacja dla talerza nam się opłaca!

Program Roślinna Szkoła to:

  1. Włączenie celów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego do strategii rozwoju miast. Polityki miejskie muszą uwzględniać rolę żywności i projektować działania dla zdrowia, planety, praw człowieka i praw zwierząt.
  2. Współpraca samorządów, wymiana dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi władzami w zakresie inicjatyw i projektów dotyczących bezpiecznych, zrównoważonych i lokalnych systemów żywieniowych.
  3. Implementacja do samorządowych Programów Współpracy możliwości realizacji projektów przez organizacje społeczne na rzecz zdrowej, lokalnej, etycznej i bezpiecznej klimatycznie żywności.
  4. Wprowadzenie w szkołach praktycznej edukacji żywieniowej, tworzenie przyszkolnych ogrodów warzywno-edukacyjnych i roślinnych warsztatów kulinarnych, uczenie szacunku do żywności, środowiska i praw zwierząt.
  5. Współpraca z dietetyczkami/kami, edukacja kadry nauczycielskiej oraz personelu stołówek w zakresie tworzenia jadłospisów na podstawie aktualnych zaleceń zdrowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.
  6. Promocja diety roślinnej, organizowanie spotkań w szkołach, lokalnych centrach aktywności, bibliotekach, domach kultury.
  7. Włączenie w zieloną transformację głosu lokalnych społeczności, rodziców, opiekunek/ów, osób uczących się, mieszkanek/ńców, żeby tworzyć wspólnotę dla zdrowej, lokalnej i roślinnej żywności.
  8. Rozwój rolnictwa wspieranego przez lokalną społeczność; pomoc merytoryczna, techniczna i finansowa ze strony samorządów. Współpraca lokalnych instytucji publicznych z lokalnymi rolniczkami/kami.
  9. Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych dla produktów spożywczych zamawianych w szkołach. Stawiamy na żywność wysokiej jakości, lokalną, sezonową, o dużej zawartości składników odżywczych, od certyfikowanych producentów.
  10. Zagwarantowanie pełnego dostępu do zdrowych, roślinnych i pełnowartościowych posiłków w każdej szkole i każdego dnia (bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego).

Roślinna Szkoła to program wieloletni. Startujemy w trakcie kampanii wyborczej i protestów środowisk rolniczych wierząc, że zielona transformacja wymaga dialogu i zaangażowania lokalnych społeczności i decydentów. Wszyscy znamy fakty dot. wpływu współczesnego systemu na klimat, środowisko, zdrowie, prawa człowieka i zwierząt. Wiemy, że brak działań pozostawi w tyle rolników i rolniczki i nas – osoby konsumenckie, skazane na niezdrową, niesprawiedliwą żywność. Czas na przejście do działania na poziomie lokalnym – liczymy na osoby kandydujące i ich poparcie dla Roślinnej Szkoły. Wsparcie postulatów zadeklarowali m.in.: Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki, Sebastian Gaweł (Kielce), Filip Pelc (Warszawa), Dorota Bonk – Hammermeister (Poznań), Marta Mazurek (Poznań), Magdalena Gałkiewicz (Łódź), Joanna Wowrzyczka (Cieszyn), Piotr Ziegler (Katowice), Patryk Białas (Katowice), Halina Kantor (Mikołów), Marta Bejnar – Bejnarowicz (Gorzów Wielkopolski), Magdalena Madzia (Bielsko – Biała), Sebastian Bednarski (Szczecin), Małgorzata Marenin (Kielce).

Media kontakt: Anna Spurek anna@greenrev.org

Morgan Janowicz morgan@greenrev.org

www https://roslinnaszkola.pl/#