Czy nowy Master E-Tech electric przejedzie 460 km?

Spread the love

Zasięg WLTP NewMaster E-Tech electric – aż do 460 km – plasuje go jako nowego elektrycznego vana wyznaczającego standardy w Europie!

Pojazd jest wyposażony w dwie opcje akumulatorów, 40 kWh i 87 kWh, zoptymalizowane pod względem pojemności, rozmiaru i masy, aby zapewnić ogólną wydajność na najwyższym poziomie w tej kategorii. • Taka wydajność była możliwa dzięki konstrukcji „ Aerovan ” i nowej, w pełni zoptymalizowanej platformie, które pomogły zmniejszyć zużycie energii o ponad 27% w porównaniu z obecną generacją.

Nowe Renault Master od początku zostało zaprojektowane tak, aby jeździć daleko, ładować więcej i wydawać mniej. Renault wybrało dwa akumulatory zoptymalizowane pod kątem pojemności, rozmiaru i masy, w połączeniu z dogłębnymi pracami nad aerodynamiką i zupełnie nową innowacyjną platformą.  Furgonetka jest dostępna w dwóch wersjach pojemności magazynowania energii: 40 kWh i 87 kWh. Te dwa pakiety są wbudowane w jedną obudowę i przeznaczone do jazdy zarówno w miastach, jak i na przedmieściach. Nie zmniejszają przy tym ładowności pojazdu – co jest w tym segmencie istotnym kryterium. Renault zoptymalizowało zasięg furgonetki, analizując go pod dwoma względami: koncepcją „Aerovan” i platformą wieloenergetyczną (obejmującą silnik główny, innowacyjny dynamiczny układ hamulcowy i system zarządzania ciepłem akumulatora). To właśnie konstrukcja „ Aerovan ” zapewnia najwyższą wydajność w swojej kategorii niezależnie od źródła energii. Jego SCx jest o ponad 20% niższy, co plasuje vana w górnej części segmentu. Nowe elektryczne Renault Master E-Tech zostało zaprojektowane w tunelu aerodynamicznym. Jego sylwetka i każda część zostały dopracowane do perfekcji. Prototypy spędziły tysiące godzin w tunelu podczas opracowywania, a następnie, biorąc pod uwagę wielkość furgonetki, testy certyfikacyjne przeprowadzono w tunelu aerodynamicznym zbudowanym dla samolotów. Aby sprostać wymaganiom wszystkich profesjonalnych użytkowników, wydajność układu napędowego zwiększono, dodając silnik o mocy 105 kW i układ przeniesienia napędu o jednym z najwyższych przełożeń na rynku ciężkich elektrycznych samochodów dostawczych. Gama nowych pojazdów elektrycznych Master E-Tech obejmuje samochody dostawcze o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 4 tony i możliwości holowania niespotykane wcześniej w tym segmencie, bez uszczerbku dla sterowności, nawet na szybkim pasie. System zarządzania ciepłem akumulatora utrzymuje stałą temperaturę, co zwiększa wydajność akumulatora i wydłuża jego żywotność. Układ klimatyzacji kabiny (w wyposażeniu standardowym) pomaga również utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu i zasięg furgonetki tak długo, jak to możliwe, zarówno latem, jak i zimą. Dynamiczny układ hamulcowy – pierwszy w samochodzie dostawczym – ogranicza również liczbę podzespołów w komorze silnika (hamulce uruchamia wewnętrzny silnik). Oprócz wspomagania hamowania, system reaguje szybciej, co poprawia również bezpieczeństwo czynne pojazdu. Rozdzielając  nacisk kierowcy na pedał od mechanizmu hamulcowego, system może przekształcić energię kinetyczną powstającą podczas zwalniania w energię elektryczną, aby naładować akumulator i zwiększyć jego zasięg. System może w ten sposób pozyskać do 95 kW energii. Wszystkie te prace znacznie poprawiły wydajność: nowe Renault Master zużywa o 27% mniej energii niż obecna generacja, ma zasięg 460 km WLTP, a jego ładowność jest znaczna.

Nowe Renault Master E-Tech electric ma ładowność 1625 kg (w samochodzie dostawczym wymagającym prawa jazdy kategorii B ) i może holować 2,5 tony. Jego zużycie pozostaje rozsądne i wynosi 21 kWh/100 km (WLTP) przy akumulatorze 87 kWh.

Szybkie ładowanie prądem stałym o mocy 130 kW zwiększa zasięg o 252 km w 30 minut. Domowy Wallbox AC o mocy 22 kW doładowuje akumulator z 10% do 100% w niecałe 4 godziny. Nowe Renault Master E-Tech electric napędzane jest silnikiem o mocy 96 kW lub 105 kW, w obu przypadkach zapewniającym moment obrotowy 300 Nm. Pierwszy zasilany jest akumulatorem o pojemności 40 kWh i ma zasięg około 200 km WLTP (w oczekiwaniu na certyfikat), drugi zasilany jest akumulatorem o pojemności 87 kWh i osiąga zasięg do 460 km WLTP.

Furgonetka ma także funkcje V2X: – Vehicle To Load (V2L) do ładowania innych urządzeń z gniazdka w kokpicie lub w obszarze załadunku, a także adaptery do podłączania elektronarzędzi, komputerów i innych urządzeń do gniazdek ładujących. Można także zasilać niestandardowe części nadwozia (chłodnie, maszyny warsztatowe, automatyczne drzwi tylne, dodatkowe systemy ogrzewania lub klimatyzacji itp.) bezpośrednio z akumulatora. • Vehicle To Grid (V2G) do przesyłania energii z akumulatora do sieci za pomocą dwukierunkowej ładowarki. Nowe Renault Master E-Tech electric jest wyposażone w kilka ekskluzywnych funkcji, które zapewniają użytkownikowi wrażenia przypominające korzystanie ze smartfona. Mapy Google uwzględniają preferencje użytkownika i na ich podstawie proponują zoptymalizowane trasy. Elektryczne narzędzie do planowania tras pomaga również w dopracowywaniu tras pojazdu elektrycznego. Aplikacja My Renault zapewnia szereg dodatkowych usług dostosowanych do pojazdów elektrycznych i umożliwia połączenie zaawansowanego technologicznie i zawsze przydatnego nowego Renault Master E-Tech electric z cyfrowym ekosystemem użytkownika. Wreszcie, wybór usług Mobilize ułatwi życie w nowym, elektrycznym samochodzie dostawczym Renault Master.
Tekst, fot. Aleksander Głuś
Opublikowano dzięki za zgodą redakcji truckitransport.pl