Edynburg przyjmuje plan naprawy systemu żywności i działa dla planety!

Spread the love
Fot. Unsplash

Radni zagłosowali za Traktatem Roślinnym

Rada Miasta Edynburg w Szkocji zagłosowała za przyjęciem planu działania na rzecz transformacji systemu żywnościowego wg. Traktatu Roślinnego. Tym samym Edynburg stał się pierwszym miastem w Szkocji i stolicą europejską, która poparła Traktat Roślinny.

W ramach planu Rada Miasta nawiąże bliższą i jeszcze skuteczniejszą niż dotychczas współpracę z partnerami takimi jak Edinburgh Community Food, Food for Life Scotland, Edinburgh International Conference Centre, Chamber of Commerce, University of Edinburgh, Heriot-Watt University i Creative Carbon Scotland. Wspólnie mają działać dla przyjęcia i realizacji postulatów Traktatu Roślinnego, czyli Plant Based Treaty. Plant Based Treaty powstał na wzór Traktatu Paliw Kopalnych i stanowi mapę drogową oraz globalne porozumienie dla przechodzenia do zrównoważonych, w pełni roślinnych systemów żywności.

 

Plan działania zawiera m.in.:

  • zapewnienie opcji wegańskich w szkołach każdego dnia;
  • ograniczenie posiłków zawierających przetworzone mięso w placówkach edukacyjnych;
  • priorytetyzację lokalnych i sezonowych warzyw w diecie w stołówkach;
  • jeden dzień bezmięsny w tygodniu w szkołach podstawowych.

Chociaż poparcie planu działania nie jest prawnie wiążące, to jednak pokazuje, że kolejne miasta w Europie podejmują inicjatywy na rzecz zmiany i naprawy systemu żywnościowego. Obecny system żywnościowy jest jednym z największych motorów napędowych katastrofy klimatycznej, kryzysu zdrowotnego, utraty bioróżnorodności. Według danych z 2021 roku, system żywnościowy odpowiadał za ponad 54% antropogenicznych emisji metanu (Safe & Just Report, 2023). Jednocześnie produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego jest wysoce nieefektywna, ponieważ pod hodowlę zwierząt wykorzystywanych jest aż 83% wszystkich gruntów rolnych, a żywność pochodzenia zwierzęcego dostarcza jedynie 18% kalorii i 37% białka.

W Polsce działania na rzecz wzmacniania roli samorządów w transformacji systemu żywności prowadzi Green REV Institute, inicjator i koordynator koalicji Future Food 4 Climate. Morgan Janowicz, dyrektorka koalicji Future Food 4 Climate: – Jako organizacja, która w Polsce reprezentuje globalną kampanię Plant Based Treaty jest to dla nas przełomowa decyzja na poziomie lokalnym. We współpracy z radnymi zostało złożonych w Polsce aż 13 interpelacji wzywających lokalne władze do zapewnienia wegańskich posiłków w szkołach. Dodatkowo w ramach tzw. druku 912, czyli projektu ustawy senackiej opracowanego przez grupę senatorek i senatorów, w tym prof. Alicję Chybicką oraz Rodziców dla Klimatu, przygotowałyśmy zapisy dot. roślinnego dnia w szkole oraz prawa do dostępu do wegańskich posiłków dla osób uczniowskich. To czas zmiany na talerzach i czas, w którym samorządy wyznaczają kierunek transformacji.

Anna Spurek, COO Green REV Institute: – REV kontynuuje drogę do roślinnych posiłków i roślinnych szkół. W tym roku zaplanowałyśmy jeszcze więcej presji, debaty, aktywizacji i współpracy, aby zapewnić, że szkoły staną się miejscem edukacji od A do Z, czyli od talerzy stołówkowych i ich zawartości po edukację dot. systemu żywności i rolnictwa. To ważne i nieprzypadkowe, że lokalni politycy i polityczki stają po roślinnej, zielonej stronie.

Nicola Harris, Dyrektorka ds. komunikacji Traktatu Roślinnego: Kompleksowy plan działania Edynburga w ramach Traktatu Roślinnego poprawi dostęp mieszkańców i mieszkanek do żywności pochodzenia roślinnego, będzie promować bezpieczeństwo żywnościowe i obniży emisję gazów cieplarnianych. Wzywamy miasta na całym świecie do pójścia w ich ślady, poparcia Traktatu Roślinnego i opracowania strategii żywieniowych opartych na roślinach, które pomogą nam bezpiecznie żyć w granicach naszej planety.
Źródło: Morgan Janowicz