Aktywizm dla zrównoważonego systemu żywnościowego

Spread the love

Youth Climate Lab na rzecz działań systemowych wśród osób młodych

Photo: Green REV Institute

Green REV Institute przy współpracy z Ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej już 25 stycznia 2024 r. (czwartek) organizuje wydarzenie Youth Climate Lab. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Nic o Nas Bez Nas, który skierowany jest do młodych osób, aktywistów i aktywistek z całej Polski. REV działa na rzecz zwiększenia partycypacji, zaangażowania i wiedzy młodych w zakresie prowadzenia działań systemowych i kampanii społecznych dla klimatu i transformacji systemu żywności.

Youth Climate Lab to całodniowe wydarzenie warsztatowe, w którym udział wezmą udział osoby aktywistyczne, lokalni liderzy i liderki, osoby reprezentujące młodzieżowe organizacje i inicjatywy. Warsztaty obejmują 3 główne bloki tematyczne:

  1. #RolnictwoBezDeforestacji i strażnictwo – warsztat poprowadzi Martyna Krystman-Rydlewicz, doktorantka, aplikantka radcowska, specjalizująca się w prawie prywatnym i ochronie środowiska;
  2. #RoślinneSzkoły i działania rzecznicze – warsztat poprowadzi Dominik Kuc, aktywista, członek rady Fundacji GrowSpace;
  3. „Nie marnuj – kupuj odpowiedzialnie” i kampanie społeczne – warsztat poprowadzi Marzena Cypryańska-Nezlek, badaczka i wykładowczyni z Uniwersytetu SWPS, Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych.

W ramach projektu Nic o Nas Bez Nas, Green REV Institute wraz z Ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zorganizował już 3 warsztaty w formie online oraz 2 całodniowe wydarzenia w formie stacjonarnej.

Anna Spurek, COO Green REV Institute: – Aktywizm systemowy dla zmiany i naprawy systemu żywności to dzisiaj must w działaniach klimatycznych. Czas, żeby młode osoby mówiły sprawdzam rządzącym, pukały do drzwi gabinetów w Brukseli i skutecznie wykorzystywały narzędzia partycypacji dla transformacji systemu żywności. Tematyka systemu żywności i rolnictwa jest bardzo szeroka, w ramach Youth Climate Lab koncentrujemy się na deforestacji, której przyczyną jest rolnictwo zwierzęce, prawie do dostępu do wegańskich posiłków oraz problemie marnowania żywności.

Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa REV:  – Roślinne szkoły to nie tylko projekt REV ale to nasza misja i element strategii naprawy systemu żywności. Jako reprezentantka Gen Z wiem, że odpowiedzialność za naprawę systemu żywności to odpowiedzialność instytucji, przemysłu, rządów, samorządów, szkół… i mocna, silna edukacja klimatyczna.

Julia Sawka – Kluczowe jest także zrozumienie potęgi naszych wyborów jako siły zmiany. Nie marnuj – kupuj odpowiedzialnie to manifest troski o naszą planetę i przyszłe pokolenia. Wspólnie budujemy społeczeństwo świadome, gotowe podejmować decyzje, mające na uwadze ekologię, etykę i zrównoważony rozwój. W ramach Youth Climate Lab skupiamy się na kampaniach społecznych, które inspirują do pozytywnych zmian.
Źródło: Green REV Institute