Apel o dostęp do zdrowej żywności.

Spread the love

Złamane obietnice Komisji Europejskiej

 13 września 2023 r. i przemówienie Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen był momentem rozczarowania i zaskoczenia dla organizacji pozarządowych, które walczą o transformację systemu żywności i rewizję legislacji dla zwierząt tzw. hodowlanych.

Przewodnicząca odniosła się w orędziu o stanie UE (State of the Union #SOTEU), do oczekiwań lobby przemysłu rolnego i pominęła obiecane zmiany w legislacji, przedstawienie projektu prawa dla zrównoważonego systemu żywnościowego. Czas oczekiwania na spełnienie zielonych obietnic władz Unii Europejskiej się skończył. Na unijnym stole pozostał business as usual.

3 grudnia 2023 r. organizacje  z Europy (Eurogroup for Animals, BEUC, EPHA and EEB,) w sposób niestandardowy wezwały Komisję Europejską i Ursulę von der Leyen do wywiązania się z obietnic dot. legislacji dla zrównoważonego systemu żywnościowego wyświetlając na siedzibie Komisji napis Złamane obietnice.

6 grudnia na twitterze w czasie przemówienia Przewodniczącej na konferencji EU Agri – Food Days REV wraz z innymi NGO przypomina ponownie Komisji Europejskiej o złamanych obietnicach dot. naprawy systemu żywnościowego.

“Zrównoważony system żywnościowy miał obejmować oznakowanie żywności czyli prawo do informacji dla osób konsumenckich; zielone zamówienia publiczne – czyli wydatkowanie środków publicznych dla klimatu a nie dla lobby mięsnego; wyżywienie w szkołach i przedszkolach – czyli prawo do zdrowej, wegańskiej żywności; przeciwdziałania marnowaniu żywności – czyli zadbanie o sprawiedliwą dystrybucję.” mówi Morgan Janowicz, Green REV Institute. “Nawet tak niewielkie zmiany to zagrożenie dla sektora hodowlanego i “władców żywności” – graczy, którzy codziennie grają życiem zwierząt, zdrowiem ludzi, naszą planetą” dodaje.

Anna Spurek, COO REV: “ W pierwszych latach kadencji Komisji Europejskiej Komisarz Janusz Wojciechowski powtarzał, że “zwierzęta to nie biomaszyny a rolnictwo to nie przemysł”, Komisarka Stella Kyriakides, że “to jasne, że czas na ochronę zwierząt tzw. hodowlanych”, a Komisja Europejska obiecywała nam nową legislację i naprawę systemu żywności. Teraz, pod koniec kadencji wygrywa business as usual i spadają zielone maski z twarzy decydentów i decydentek. Nie wspomnę o działaniach Komisji ENVI w Parlamencie Europejskim i odrzuceniu projektu rezolucji dot. jakości życia ludzi mieszkających w pobliżu ferm przemysłowych. Mamy Partię Mięsa i Nabiału ponad podziałami oraz EU Meat Deal zamiast EU Green Deal. Komisja zostawia wszystkich w tyle. Zwierzęta, ludzi i planetę”.

Źródło: Morgan Janowicz morgan@greenrev.org