Lobby mięsne w drodze na COP 28

Spread the love

Mięso jako “zrównoważona” żywność dla planety??

Fot. AI Canva

29 listopada 2023 r. ukazał się w The Guardian tekst Rachel Sherrington “Plany przedstawienia mięsa jako ‘zrównoważonego źródła żywności’ na COP28 ujawnione.”

Autorka prezentuje wyniki dochodzenia The Guardian  i DeSmog dot. planów lobby mięsnego. Tym razem sektor hodowlany przygotował narrację opartą na własnych dowodach “naukowych”. Koncerny sektora jak JBS, Global Dairy Platform i North American Meat Institute przygotowują narrację o “zrównoważonej” produkcji mięsa i nabiału oraz “dobrostanie zwierząt”.

To kolejne, coraz lepiej przygotowane działania sektora hodowlanego skierowane i adresowane do osób decydenckich – mówi Anna Spurek, COO Green REV Institute. 13 września 2023 r. Przewodnicząca Komisji Europejskiej w zasadzie cytowała apel COPA COGECA dot. konieczności dialogu z sektorem rolnym, pomijając kwestie legislacji dla zrównoważonego systemu żywności czy rewizji dot. prawa ws. zwierząt tzw. hodowlanych. Podobnie było i jest z decyzjami ws. polityki promocji produktów rolno-spożywczych. Komisja Europejska opóźnia i hamuje reformy, teraz lobbyści na czele z JBS jako częścią delegacji z Brazylii jadą na szczyt klimatyczny przekonywać, że czerwień to zieleń. dodaje.

Jak wskazuje Rachel Sherrington firmom mięsnym i mleczarskim na szczycie towarzyszyć będą reprezentujące je grupy lobbingowe. Należą do nich m.in. North American Meat Institute (Nami), który reprezentuje dużych producentów mięsa w USA i który w 2022 r. nadal zaprzeczał na swojej stronie internetowej, że zmiany klimatu są spowodowane przez ludzi. “Zrównoważone, dobrostan, bezpieczeństwo żywnościowe…, te słowa padają w wypowiedziach lobbystów. Lobbystów na rzecz sektora, który niszczy planetę, ludzi i zwierzęta – mówi Morgan Janowicz, REV  – Wszyscy wiemy, że sektor hodowlany wpływał na decyzje i raporty ONZ, FAO, IPPC. To są takie same praktyki jak w przypadku firm tytoniowych. Szkodzę – bo rząd, państwa, decydenci mi na to pozwalają. Dlatego musimy mówić o Meat Party – ponadpaństwowej, międzynarodowej, globalnej Partii Mięsa, która nie tylko słucha tych argumentów, ale też je popiera głosowaniami. dodaje.

W dokumentach lobby ujawnia również swoje plany dotyczące wpływania na pawilony innych niż krajowe poprzez sponsoring, który może kosztować od 10 000 do 200 000 dolarów. Jest to przedstawiane jako sposób na organizowanie sesji i zapraszanie gości i gościn na przyjęcia.

W dokumentach znajduje się również streszczenie komunikatu z kluczowymi punktami, które przedstawiają mięso jako “zrównoważone źródło żywności” i sugerują, że produkcja mięsa może przynieść korzyści dla środowiska.

W czterostronicowym zestawie argumentów Global Meat Alliance twierdzi, że producenci mogą “odegrać kluczową rolę w ekologicznie zrównoważonych systemach żywnościowych” i że sektor “ciągle zmierza w kierunku przyjaznego dla środowiska rolnictwa”.

Anna Spurek, COO REV – Lobby jest przygotowane. Ma na to środki, także od nas – środki publiczne, w Europie Wspólna Polityka Rolna, fundusze unijne, Horyzont 2020, w Polsce fundusze promocji…. miliony, miliardy euro, złotych, dolarów na szkodzenie. Gdyby politycy chcieli to od jutra sektor hodowlany zostałby bez większość dotacji, wsparcia, odszkodowań, dzięki którym ma środki na opłacenie “promocji i kampanii marketingowych”. Dlaczego nie dopłacamy do reklam tytoniu, zacznijmy opłacać reklamy alkoholu.. To jest absolutny skandal, że unijni, globalni i krajowi decydenci i decydentki udają, że nie widzą, nie słyszą i nie mają głosu kiedy zaczyna się debata o zniszczeniach, jakie niesie za sobą sektor hodowlany.

Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa REV – Obserwujemy lobbystów w Polsce i ich komunikaty, kontakty z decydentami (przynajmniej te wskazane w rejestrach spotkań). To ciekawe, że kiedy świat płonie przez chciwość i okrucieństwo sektora hodowlanego politycy i decydentki nie wstydzą się tych spotkań, rozmów, wymiany serdeczności na twitterze. To się zmieni.
Źródło: Anna Spurek anna@greenrev.org