BNP PARIBAS GREEN FILM FESTIVAL

Spread the love
Fot. Robert Słuszniak & Remigiusz Załucki – Fundacja Green Festival

 Dzień 1. – Pacjentka Ziemia

„Zwierzęta tak jak na przykład mrówki po prostu żyją, a my, ludzie, boimy się i tylko konsumujemy, i konsumujemy” – takie słowa z ust eksperta Kamila Wyszkowskiego – szefa UN Global Compact Network Poland padły podczas pierwszego dnia festiwalu. Tematem przewodnim pierwszego tego dnia było zdrowie planety i rola człowieka w jego kształtowaniu.  

W miasteczku festiwialowym na Bulwarze Czerwieńskim oprócz licznie zgromadzonej publiczności pojawili się zaproszeni goście, w tym przewodnicząca jury, wybitna aktorka Magdalena Popławska, Dominika Gawęda oraz Paweł Rurak-Sokal z zespołu Blue Cafe, a także twórcy prezentowanych filmów.

Filmem otwarcia był hiszpański dokument Miasta na nowo. Reżyser Javier Cumella Jordán zadaje w nim wiele ważnych pytań o to, jak w kolejnych latach będą komponowane miasta – obecna sytuacja wskazuje, że nie będą to jak kiedyś surowce naturalne, a… wiedza. Na wagę problemu poruszanego w filmie ma też wpływ fakt, że ponad połowa populacji świata mieszka właśnie w miastach. O sytuacji urbanizacji w panelu dyskusyjnym pod nazwą Zdrowe miasta rozmawiali po filmie: Joanna Węgrzynowska, menedżerka ds. ESG, Grupa Lux Med, Ewa Całus, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. edukacji Klimatycznej oraz Karolina Siekierka, przedstawicielka UNGC.

Nowością tegorocznego festiwalu jest Kino dla dzieci, gdzie odbywały się warsztaty edukacyjne oraz pokaz filmu Lorax. Najmłodsi widzowie tłumnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich wydarzeniach. Kolejne odbywać się będą codziennie do ostatniego dnia festiwalu między 17 a 21.

Fot. Robert Słuszniak & Remigiusz Załucki – Fundacja Green Festival

Drugą nowością tej edycji jest Kino Galerii Krakowskiej na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie na prezentowany był film Wszystko się zmieni Martina Persila, Pokaz filmu był poprzedzony dyskusją Konrada Bogusza oraz Agnieszki Rozwadowskiej z Carbon Footprint Foundation nt. śladu węglowego. Pokazy w Kinie Galerii Krakowskiej zaplanowane są codziennie przez cały festiwal w godzinach 19–22.

Zapraszamy na kolejne festiwalowe dni!. Już dzisiaj będziemy rozmawiać na temat transportu i jego wpływie na środowisko. Gościem specjalnym będzie Kasia Gandor – youtuberka, autorka filmów propagujących wiedzę naukową, która pokaże u nas również swoje filmy.

Więcej na temat festiwalu na: www.greenfestival.pl.

Źródło: Fundacja Green Festival