Kraków. Jaka przyszłość czeka żywność – wyzwania dla samorządu, nauki i biznesu.

Spread the love

Future Food 4 Climate wraz z Kraków dla Mieszkańców zapraszają na film & debatę ekspercką w Krakowie!

27 lipca (czwartek), godzina 19:00, Barka w Krakowie (ul. Podgórska 16)

Żyjemy w świecie, w którym produkcja żywności stanowi jedną z przyczyn kryzysu klimatycznego. Dieta oparta głównie na produktach zwierzęcych: mięsie, nabiale, jest nie tylko niekorzystna dla naszego zdrowia, ale mocno zubaża zasoby wody, prowadzi do wylesiania i utraty bioróżnorodności.

Według naukowców IPCC, przejście na dietę roślinną w znacznym stopniu zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych związanych z żywnością i dałoby wielką szansę na złagodzenie zmiany klimatu. Ostatnie badania przeprowadzone w Oxfordzie precyzują, iż ta redukcja mogłaby sięgnąć nawet 70 procent!

Jaki wpływ na tę sytuację mają biznes, nauka i samorządy? Czy działania, które prowadzą są wystarczające? Jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w takim mieście jak Kraków?

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy wyjątkowych gości i gościnie:

  • dr Joannę Grzymałę – Moszczyńską, psycholożkę pracującą w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Joannę Berezę, właścicielkę wegańskiej restauracji Raw Nest;
  • Bartłomieja Gawreckiego, prawnika i członka zarządu oraz koordynatora Krajowego Programu Rzeczniczego Green REV Institute;
  • Łukasza Gibałę, radnego Miasta Krakowa, klub Kraków dla Mieszkańców.

Debatę poprowadzi Joanna Kądziołka – prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Rozmowę poprzedzi projekcja filmu “Posłuchaj Wegańskich Biznesów”, produkcji Green REV Institute.

https://www.youtube.com/watch?v=62NB_JhNUsU.

Future Food 4 Climate to pierwsza rzecznicza koalicja organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, założona w 2021 r. przez wegański think tank Green REV Institute. Edukujemy, mobilizujemy, działamy na poziomie UE, krajowym i lokalnym dla transformacji i naprawy systemu żywności. Prowadzimy działania dla dostępności wegańskich posiłków w placówkach oświatowych i zmiany na talerzach w szkolnych stołówkach, działamy dla ambicji strategii Od pola do stołu, mówimy sprawdzam osobom decyzyjnym, sprawdzamy jak wydawane są środki w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, czy osoby konsumenckie mają rzetelne informacje nt. żywności.

Źródło: Green REV Institute