Dziczyzna w szkolnych stołówkach?

Spread the love
Fot. Paul Henri Degrande z Pixabay

Future Food 4 Climate odpowiada na stanowisko Ministry Klimatu i Środowiska ws. wyżywienia w placówkach oświatowych

Projekt ustawy senatorskiej dot. między innymi zmiany wyżywienia w szkolnych stołówkach (druk 912), spotkał się ze zdecydowanym stanowiskiem Ministry Klimatu i Środowiska.  Projekt ustawy, powstały przy współpracy senatorów i senatorek z m.in. Rodzicami dla Klimatu i Green REV Institute zakładał realizację 9 postulatów przedstawionych w senacie przez ruch Rodzice dla Klimatu i partnerów, w tym między innymi:

  • wprowadzenie obowiązku zapewnienia raz w tygodniu w szkołach i placówkach oświatowych, a także w żłobkach i klubach dziecięcych posiłków opartych wyłącznie na produktach roślinnych;
  • zapewnienie dostępności zbilansowanych posiłków w szczególności wegetariańskich i wegańskich dzieciom i uczniom, którzy pozostają na takiej diecie z własnego wyboru lub wyboru podjętego wspólnie z rodzicami.

W odpowiedzi na konsultacje projektu Wiceministra Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska wskazała, że Kwestie żywienia dzieci i młodzieży pozostają poza zakresem odpowiedzialności Ministra Klimatu i Środowiska. Jednak trudno bym pozostała obojętną na zapisane w projekcie wnioskodawców nakazy. Dotyczą one obowiązku wprowadzenia wymogu zapewnienia posiłków wyłącznie roślinnych. To daleko idąca ingerencja w wolność wyboru i wychowania dzieci przez rodziców. W zamian jednak mam propozycję, by w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, zapewnić w jednostkach systemu oświaty dostępność „do wyboru” posiłków przygotowanych z dziczyzny.”

Future Food 4 Climate, koalicja rzecznicza zainicjowana w 2021 r. przez zielony think tank Green REV Institute postanowiła odpowiedzieć na stanowisko resortu klimatu i środowiska, wskazując na badania i dane naukowe i wyrażając ubolewanie z powodu braku zrozumienia dla transformacji systemu żywności ze strony Ministerstwa, które ma dbać o klimat i wyznaczać ambitne cele dla przyszłości planety. W liście podpisanym przez 19 organizacji społeczeństwa obywatelskiego FF4C wskazuje, że: “Fakt, że dieta roślinna przeciwdziała utracie bioróżnorodności, jest dobra dla środowiska i klimatu, jak również dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, jest dobitnie udowodniony naukowo3. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w ramach zadań, jakie jest zobowiązane realizować, powinno poprzeć zaproponowane postulaty. Tymczasem udzielona odpowiedź jest niedbała, nieodrzeczna, a przede wszystkim nieodpowiedzialna. Oferowanie dziczyzny, w żywieniu zbiorowym na tak szeroką skalę, to igranie ze zdrowiem dzieci, eksponowanie ich na niepotrzebne ryzyko chorób, to dalsza zbędna ingerencja w naturalne ekosystemy i działania, które w żaden sposób nie przyczynią się do spowolnienia negatywnych zmian klimatu.”

List podpisały: Green REV Institute, Fundacja Compassion in World Farming Polska, Kaczuchy Dziennikarskie, Ekowyborca, Jestem na pTAK!, Fundacja Klub Myśli Ekologicznej, Śląski Ruch Klimatyczny, Jemy z klimatem, Polska dla Zwierząt, Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej “LEX NOVA”, Fundacja Zwierzęta Niczyje w Suwałkach, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy w Warszawie, Społeczni Opiekunowie Drzew Toruń, Fundacja Albatros, Rodzice dla Klimatu – Parents for Future PL, Fundacja Varia Posnania, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Warszawa, VegeVouge, Fundacja Compassion in Word Farming Polska

Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ Na całym świecie zachodzą zmiany w postrzeganiu naszego jedzenia. Zaczynamy rozumieć, że zawartość naszych talerzy to kwestia klimatu, środowiska, zdrowia publicznego, praw zwierząt. Osoby uczniowskie mają ogromne zrozumienie dla kwestii transformacji klimatycznej i praw zwierząt i chcą jeść odpowiedzialnie. Wierzymy, że ich potrzeby zostaną – przy mocnym rzecznictwie, działaniach i kampaniach organizacji takich jak Future Food 4 Climate – uwzględnione przez osoby decydenckie.”

Pełna treść listu.

Żródło: Green REV Institute