Miejskie Polityki Żywnościowe – samorządy, organizacje, aktywiści

Spread the love

Kongres Ruchów Miejskich w Gdańsku

Green REV Institute zaprasza na dyskusję Miejskie polityki żywnościowe – rozmowa z Radnymi i stroną ekspercką, w dniu 24 czerwca 2023 r. (sobota) o godzinie 12:15  w Gdańsku.

Debata odbędzie się w ramach  VIII Kongresu Ruchów Miejskich, w Gdańsku (Politechnika Gdańska). W tym roku tematem przewodnim Kongresu Ruchów Miejskich  jest „Samorządność 2.0 – nowe wyzwania, stare problemy”.

W ramach panelu dyskusyjnego z udziałem z przedstawicielki samorządu, osób aktywistycznych i eksperckich porozmawiamy o rozwiązaniach w zakresie lokalnych polityk żywnościowych, w tym działania na rzecz zrównoważonego systemu żywnościowego uwzględniając tematykę przeciwdziałania marnowaniu żywności, wyżywienia zbiorowego oraz zamówień publicznych. Przyjrzymy się działaniom Nowego Jorku, Helsinek, Haarlem w Niderlandach. Dlaczego strategia Od pola do stołu musi być wdrażana na poziomie lokalnym? Czy EU Green Deal Going Local to tylko hasło czy realna obietnica zmian i naprawy systemu żywności na poziomie lokalnym? Jakie powinny być miejskie, lokalne polityki żywnościowe? Na jakie wyzwania powinny odpowiadać? Czy transformacja systemu żywnościowego bez miejskich polityk żywnościowych jest możliwa? I czym tak właściwie jest sprawiedliwa transformacja systemu żywnościowego? Jak samorządy powinny pracować ze społecznością uczniowską, osoby eksperckimi i odpowiadać na wyzwania związane z klimatem?

W ramach panelu udział wezmą:

Bartłomiej Gawrecki – lider zespołu prawnego i członek zarządu Green REV Institute, doktorant nauk prawnych, koordynator działań na rzecz lokalnych polityk żywnościowych i dostępu do roślinnych posiłków w placówkach oświatowych koalicji Future Food 4 Climate, obecnie opracowuje wspólnie z zespołem mapę legislacyjną Zrównoważonego Systemu Żywnościowego;

Marika Domozych – Radna z Gdyni, działaczka klimatyczna i na rzecz angażowania w działania decyzyjne osoby młode; członkini Komisji Kultury, przewodnicząca Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii; weganka z zamiłowania do zwierząt.

Sylwia Kowalska – członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezeska Fundacji NO.BA. Ekolożka, współzałożycielka toruńskich Jadłodzielni i Ruchu Foodsharing Polska, zaangażowana w akcję „Cyrk bez zwierząt”.

Kacper Nowicki – Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania, dawniej Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, prowadzący Glantza – Podcastu o Poznaniu. Pracuje na rzecz budowania praworządności i równości w szkołach i społecznościach lokalnych.

Informacja i rejestracja: https://8krm.conrego.com/

Miejsce VIII Kongresu Ruchów Miejskich: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk

Green REV Institute – reen REV Institute to zielony think tank, watchdog klimatyczny działający dla transformacji systemu żywności. Green REV Institute łączy kropki na mapie praw człowieka, praw zwierząt i klimatu. Założony w 2014 r. włącza dla zmiany systemowej osoby aktywistyczne, buduje współpracę i partnerstwa dla transformacji systemu żywności.

Green REV Institute zainicjował i jest operatorem pierwszej rzeczniczej koalicji dla naprawy systemu żywności w Polsce Future Food 4 Climate,  organizatorem międzynarodowego wydarzenia European Vegan Summit, producentem reportaży Wegańska Warszawa oraz Posłuchaj Wegańskich Biznesów. Green REV Institute włącza młode osoby do działań na rzecz naprawy systemu żywności, edukuje i mobilizuje w ramach Green Advocacy Academy.

Green REV Institute to organizacja członkowska 50by40, Eurogroup for Animals, World Federation for Animals, European Vegetarian Union, Aquatic Animal Alliance, TAPP Coalition,​​ PlantEurope network, OFOP, Niech Żyją, jedna z 10 NGO w EU Platform on Animal Welfare, wspiera Plant Based Treaty.

Kongres Ruchów Miejskich – Kongres Ruchów Miejskich (KRM) to organizacja parasolowa zrzeszająca 50 organizacji z ponad 20 miast w Polsce.

KRM powstał w 2011 roku jako nieformalna sieć współpracy organizacji działających dla zrównoważonego rozwoju miast, prawa do miasta, demokracji miejskiej. W efekcie działalności wielu inicjatyw i organizacji zapadła decyzja o sformalizowaniu współpracy, w 2017 zarejestrowano Związek Stowarzyszeń „Kongres Ruchów Miejskich” (ZS KRM) w KRS.