Anne, nie Ania. O tłumaczeniach literatury

Spread the love

Dworek (pop)kultury

Dlaczego tytuły zagranicznych powieści tłumaczonych na polski pozostają angielskojęzyczne? Czy wizerunek tłumacza powinien być na okładce? Ile trwa przetłumaczenie książki? W ramach lutowego Dworku (pop)kultury porozmawiamy o tłumaczeniach literatury. Zapraszamy 19 lutego 2023 o 16.00 do Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków).

Gościniami będą tłumaczki i członkinie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury: Monika Bukowska, Marta Dybula, Małgorzata Kafel oraz Agnieszka Rewilak.

CZYM JEST DWOREK (POP)KULTURY? To przestrzeń dla młodych, starszych, mniejszych, większych, przyjaciół, znajomych, dla Ciebie, w której możesz swobodnie porozmawiać o popkulturze w ekspercko-amatorskim gronie. Spotykamy się systematycznie w niedziele Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków). Będziemy gościć specjalistów i specjalistki, praktyków i praktyczki, ale też zwykłych ludzi, którzy (pop)kulturę mają w sercu.

Monika Bukowska – tłumaczka z języka angielskiego, absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ oraz studium przekładu literackiego przy Katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ. Przełożyła m. in. „Pieśń Ziemi”, „Czarnego flaminga” oraz najnowszą biografię Grety Garbo, ma też w dorobku tłumaczenia książek Jojo Moyes i Lauren Oliver (trylogia „Delirium”). Od niedawna członkini zarządu Oddziału Południowego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Marta Dybula – tłumaczka z z języków szwedzkiego i norweskiego, absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również m.in. literaturę norweską, język norweski i nauczanie języka szwedzkiego na Uniwersytecie Sztokholmskim. Przełożyła m.in. książki Rose Lagercrantz (serię o Duni oraz część o jej koledze z klasy Mattisie), Martina Widmarka oraz 2 część serii dla nastolatków „Kepler62”. Wiceprzewodnicząca Oddziału Południowego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Małgorzata Kafel – tłumaczka z języków angielskiego i hiszpańskiego. Absolwentka komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studium przekładu literackiego w Katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka ponad trzydziestu tłumaczeń – głównie literatury młodzieżowej, fabularyzowanych biografii, powieści historycznych i obyczajowych.

Aga Rewilak – tłumaczka anglojęzycznej literatury popularnonaukowej, kobiecej, YA, komiksów oraz napisów do filmów. Zaczynała w podstawówce od tłumaczenia do szuflady ulubionych piosenek amerykańskich wykonawców (m.in. Peter Gabriel, Sinead O’Connor i NKOTB). Następnie ukończyła studia z tłumaczeń audiowizualnych na WSB w Krakowie oraz specjalistycznych w Katedrze UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkinią Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Jak nie siedzi przy klawiaturze, to dzieli się ze światem praktyką jogi i medytacji.

Anne, nie Ania. O tłumaczeniach literatury | Dworek (pop)kultury

Wydarzenie na FB à https://www.facebook.com/events/2200173490152497

Informacja na stronie à https://dworek.eu/wydarzenia/tlumaczenia-dworek-pop-kultury-2023/1676761200

Tworzymy otwartą przestrzeń do dyskusji popkulturowych.

Data: 19 lutego 2023 o 16.00

Miejsce: Jazz Club Dworek (ul. Papiernicza 2, Kraków)

Wstęp wolny