„MOC JEST W NAS”

Spread the love

JUŻ WKRÓTCE XIV KONGRES KOBIET!
8 i 9 października we Wrocławiu w Hali Stulecia odbędzie się największe święto środowisk kobiecych – XIV Kongres Kobiet, w tym roku pod hasłem „MOC JEST W NAS. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”. Współorganizatorem jest Gmina Wrocław, udowadniająca, że Wrocław to miasto wspierające udział kobiet w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym. „W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu), jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne. Na Kongresie znajdzie się też przestrzeń wystawowa oraz punkty konsultacyjno-doradcze. Całość zwieńczy Koncert” – mówi prof. Magdalena Środa, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
Nasz świat po pandemii diametralnie się zmienił. Zmieniły się rynki pracy, sposoby komunikacji, relacje między tym, co prywatne i tym, co publiczne. Świat się zmienił z powodu wojny, która zrewolucjonizowała międzynarodowe relacje polityczne i ekonomiczne. Nasze wspólnoty są – jak nigdy dotąd – wspólnotami ryzyka i wielu zagrożeń. W wielu krajach zagrożona jest demokracja, zagrożone lub gwałcone są prawa obywateli i obywatelek. Z powodu potężnego kryzysu klimatycznego zagrożona jest nasza przyszłość tu, na Ziemi.
Ale można i należy działać! „Naszym obowiązkiem jest bunt i stawienie czoła tym wyzwaniom! Dziś jak nigdy wcześniej potrzebujemy też radykalnej empatii i siostrzanego wsparcia, dlatego na tegorocznym Kongresie będą z nami siostry Ukrainki!” – podkreślają organizatorki tegorocznego Kongresu.
Podczas sesji plenarnych, które otworzą dwudniowe dyskusje, będą: dyskusja o stanie świata i Polski z udziałem członkiń Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet, „Kobiety przeciwko wojnom i na wojnach o swoje prawa” oraz „Jak przerwać marazm antropocenu? Nadzieje ekofeminizmu”, “Katastrofa ekologiczna Odry pokazała raz jeszcze, że mamy dużo do zrobienia, jeżeli chcemy zostawić naszym dzieciom świat nadający się do życia – mówi Ewa Sufin-Jacquemart, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet – „Klimat i przyroda są w sercu ekofeministycznej wizji jutra, którą promujemy”.
Kobiety mają świadomość jak istotne są równości praw, płac, szans i możliwości. Kobiety wiedzą, że nasz dobrostan jest nierozerwalnie związany z ekologią pojmowaną nie jako moda, lecz postawa życiowa konieczna w codziennych wyborach. Kobiety działają na rzecz pokoju i troszczą się o demokrację, która dzisiaj jest w bardzo złej kondycji.
Jak podkreślają organizatorki, każda uczestniczka wyjedzie z Wrocławia wyposażona w konkretną wiedzę i narzędzia, które będzie mogła wykorzystać w swojej społeczności lokalnej walcząc z dyskryminacją, zabiegając o równość płci i o lepsze jutro.

Notka prasowa_14KongresKobiet