Co rośnie w Szycach

Spread the love

Rozmowa z córką – Anną Calik i ojcem – Krzysztofem Calik właścicielami rodzinnej firmy Szkółka Krzewów Ozdobnych ,,Szyce”, która nieprzerwanie od 2008 roku posiada ofertę drzew i krzewów liściastych, iglastych, owocowych, traw ozdobnych, kwiatów oraz bylin

Któż nie marzy o tym, by kiedyś zostać posiadaczem / posiadaczką przydomowego ogródka.  Spędzać w nim przyjemnie czas, zażywając tak brakującego nam w życiu kontaktu z naturą, lub hodując warzywa i owoce, by być pewnym, że to co jemy jest zdrowe. Niektórzy z nas dostąpią takiego szczęścia…, i wtedy musimy zadać sobie pytanie. Co ma rosnąć w naszym ogrodzie? Przecież te pierwsze nasze decyzje ukształtują nasz ogród na przyszłe lata.

Pierwszy krok? Proponuję spojrzeć na ofertę ogrodniczą w Internecie i sprawdzić opinie klientów. Szczególnie spodobały mi się opinie klientów „Szkółki Krzewów Ozdobnych „Szyce” w Gminie Wielka Wieś.

Najlepsza szkółka w okolicy. Bardzo duży wybór, przystępne ceny, potrafią doradzić. Polecam – napisał lokalny przewodnik Google pan Jerzy.

Miła i kompetentna obsługa, spory wybór i niskie ceny. Moja ulubiona szkółka 🙂 – zachwalała Pani Nina.

Polecam jak najbardziej. Miły Pan, wybór bardzo duży, na pewno miejsce godne polecenia – polecił lokalny przewodnik pan Łukasz.

Super. Polecam. Pełen profesjonalizm –  ocenił Pan Marcin.

Czy rzeczywiście te pierwsze decyzje co ma rosnąć w naszym ogrodzie są takie istotne?

Anna Calik: To zależy czy kierujemy się sercem, czy rozumem😊 Każdy z Nas ma inną naturę, a jej odzwierciedleniem może być właśnie przydomowy ogród. Jedni wolą bardziej przemyślane decyzje – czyli dobór odpowiednich roślin pod kątem ich wielkości, warunków glebowych, stanowiska, a inni z kolei pozwalają sobie na nieco spontaniczności i po prostu sadzą rośliny tam gdzie mają na to miejsce lub gdzie im się podoba. Myślę, że warto znaleźć w tej sytuacji złoty środek.

Planując krajobraz naszego ogrodu, czy można liczyć na fachową podpowiedź „Szkółki”?

Krzysztof Calik: Oczywiście. Przykładamy szczególną uwagę do tego, aby klient już od przyjazdu na szkółkę czuł się jak u siebie w domu. Z pewnością to ogromna zasługa naszego personelu, który wita klientów od  samego wejścia uśmiechem i fachową poradą. Wielu klientów jest również zainteresowanych kompleksowym projektem ogrodu, ale często z racji kosztów, które sięgają kilku tysięcy i długiego czasu oczekiwania – muszą z niego zrezygnować. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów od 1 września uruchamiamy opcję ,,KonsultujeMY!” – czyli dyżury architekta krajobrazu w trakcie których za niewielką kwotę w ciągu kilkudziesięciu minut projektant pomoże w doborze roślin do ogrodu, a klient finalnie otrzyma szkic wraz z listą roślin oraz bon zniżkowy na zakupy.

W ofercie przeczytamy, że przedstawiają Państwo bogatą ofertę roślin. Proszę przybliżyć, te najchętniej kupowane rośliny.

A.C: Wszystko zależy od sezonu. Na wiosnę klienci chętnie sięgają po drzewa ozdobne, azalie, rhododendrony i byliny. Lato to zdecydowanie czas hortensji. W jesieni z kolei królują krzewy owocowe, zmieniające barwy berebrysy i tawuły. W ciągu całego sezonu kupujący chętnie wybierają rośliny na żywopłot – głównie tuje, ale i też cyprysy, cisy, czy rośliny liściaste takie jak: laurowiśnia i ligustr. Rośliny możemy przecież sadzić nie tylko w ogrodach, ale i na balkonach i tarasach. Widzowie programu ,,Dom w ogrodzie” na TVP Kraków mogli się przekonać, że na naszej szkółce również znajdą rośliny do donic – kilka odcinków było realizowanych właśnie u Nas! 😊

Czy Państwa klientami są lokalni mieszkańcy Gminy, czy też odwiedzają Was klienci z innych regionów Małopolski.

K.C: W większości naszymi klientami są mieszkańcy Gminy Wielka Wieś i gmin ościennych. Coraz częściej jednak odwiedzają Nas klienci z Podhala, Podkarpacia i Śląska. Najbardziej cieszy Nas to, kiedy ludzie do Nas wracają. Ponadto współpracujemy z projektantami i wykonawcami ogrodów. Naszą ,,zieloną wizję” staramy się zaszczepiać już wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dlatego też, chętnie stajemy się partnerem eko – inicjatyw realizowanych w szkołach podstawowych z naszego terenu. Już po raz kolejny przeprowadzaliśmy warsztaty w których uczyliśmy dzieci jak prawidłowo sadzić roślinki i je pielęgnować – satysfakcja gwarantowana.

Czy poleca Pani zakupy, których można dokonać nie wychodząc z domu, czy jednak zaleca Pani odwiedziny w Szkółce Szyce. Jak można do Państwa trafić?

A.C: Osobiście jestem zwolenniczką spotkań ,,na żywo”. Wówczas możemy lepiej poznać naszych klientów, ich oczekiwania, udzielić wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania,  a oni z kolei widząc realnie rośliny wiedzą co kupują. Nasza szkółka znajduje się w Szycach przy ul. Olkuska 33 (wjazd od ul. Spacerowej). Staramy się jednak docierać do coraz to szerszej grupy odbiorców, dlatego też nie ograniczamy się tylko do sprzedaży stacjonarnej – pod koniec lipca uruchomiliśmy również sprzedaż internetową. W sklepie zamieszczone jest blisko 500 produktów – wysyłki realizujemy na obszarze całej Polski. Nasze produkty można również zakupić za pośrednictwem popularnych platform sprzedażowych czy Facebooka. Zapraszamy więc do odwiedzenia naszej strony i mediów społecznościowych:

 

Co rośnie u Pana w ogrodzie?

K.C: Króluje zieleń – czyli żywopłoty z różnych gatunków tuj i cyprysów. Mają już ponad 20 lat i to właśnie one zapoczątkowały moje ,,szkółkarskie” hobby. Wiadomo, że nie samymi tujami żyje człowiek 😊 Dlatego też na przestrzeni lat posadziliśmy w naszym ogrodzie wspólnie z żoną i córką sporo nowych roślin – hortensji, róż i traw ozdobnych 😊

Czy w ogrodnictwie da się coś zaplanować? Jakie są plany szkółki na przyszłość?

A.C:  W dużej mierze jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych. Do każdego sezonu przygotowujemy się przez kilka miesięcy, tak aby oferować naszym klientom różnorodny asortyment o jak najwyższej jakości. Skupiamy się zarówno na popularnych odmianach, ale i na ,,perełkach”, które są ciężko dostępne. Mamy jeszcze jedną niespodziankę o której jako pierwsi dowiedzą się czytelnicy Wiadomości WW! Już we wrześniu zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy i okolic do odwiedzenia nowego i wyjątkowego miejsca na mapie Gminy Wielka Wieś – FARMY DYNIOWEJ. Zakupicie tam nie tylko różne odmiany dyni pochodzące z ekologicznych upraw (na domowe przetwory, czy rozgrzewającą zupę), ale również spędzicie miło czas z rodziną i wykonacie piękne zdjęcia w malowniczej scenerii.
Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Janusz Bończak, fot. autor.
Opublikowane za zgodą Wiadomości WW