Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2022 r.

Spread the love

Jesteśmy tu dzisiaj dla Zwierząt. Zwierząt ludzkich i pozaludzkich. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby przełamać tę budowaną od tysięcy lat barierę między człowiekiem i zwierzętami, pomiędzy nami uzurpującymi prawo do posiadania zwierząt, zarządzania zwierzętami, a tymi istotami, które czują, mają pragnienia, żyją.

Każdy marsz Wyzwolenia Zwierząt to wspaniała okazja, żeby sobie uświadomić, że łączy nas tak wiele. Homo sapiens, gatunek pośród innych gatunków, swoją ewolucję, swoje istnienie zawdzięcza innym żyjącym na tej planecie. Krzywda jaką od tylu już lat i pokoleń przyzwyczailiśmy się wyrządzać zwierzętom staje się naszą winą, obciążonym sumieniem. Dopóki nie uświadomimy sobie, że nie jesteśmy posiadaczami i posiadaczkami, a jedynie współobywatelami i współobywatelkami, nasze życie zawsze naznaczone będzie krwią i cierpieniem. Dopóki nie zrozumiemy, że mamy obwiązki wobec tych, których życie wykorzystywaliśmy zawsze będziemy egzystowali w braku harmonii i załamaniu prawdziwej głębokiej etyki.

Człowiek jest zwierzęciem, gatunkiem pośród innych gatunków, więc powinien zacząć od siebie, swojej zwierzęcości, powinien zacząć od zrozumienia, że krzywdząc przedstawicieli i przedstawicielki innych gatunków, krzywdzi świat, siebie, odbiera godność i niszczy etykę. Systemy prawne, moralne, kulturowe jakie budujemy nie mają sensu jeżeli jest w nich miejsce na okrucieństwo i przemoc. Tylko zrozumienie, że jesteśmy współlokatorami świata i naszym obowiązkiem jest dostosowanie się do innych gatunków, a naszą powinnością jest szacunek do życia innych zwierząt – może przynieść nam prawdziwą godność i odpowiedzialność.

Dzisiaj Marsz Wyzwolenia Zwierząt, więc powinniśmy zacząć od zwierzęcości, jako tego, co łączy, daje zrozumienie świata, daje możliwość na współbytowanie. Zwierzęta nie czekały na człowieka by wymyśleć etykę, kooperacja, pomoc, bycie-dla innego, czy poświęcenie; to zachowania obecne na długo przed etyką Arystotelesa czy Kanta. Zwierzęta na co dzień uczą nas cierpliwości, miłości, oddania, na co dzień też są przez nas katowane, zabijane, zjadanie. Wyzwolenie zwierząt oznacza, inny wymiar naszego bycia w świecie, gdzie Zwierzę i jego krzywda stanie się dla nas tak samo ważne jak Człowiek i jego krzywda. Dopóki nie zrównamy naszego statusu, nie zrozumiemy zależności, nie będziemy w pełni ludzcy, w pełni zwierzęcy, będziemy tylko egoistami niszczącym świat, Matkę Gaję.

Jesteśmy dzisiaj tutaj dla zwierząt, żeby powiedzieć STOP uprzedmiotowieniu i niezrozumieniu kim są inne istoty żyjące. Jesteśmy tutaj dzisiaj dla sprawiedliwości i pogłębionej etyki, etyki uważności, opartej na zrozumieniu, że Zwierzę pozaludzkie ma takie same wartości, taką samą godność i takie samo prawo do życia.
GO VEGAN!
dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ
(przemówienie zostało przeczytane przez redakcję Istota.info)